Yetenekli Türk Gençleri Uluslararası Sahnelerde Müzikal Severlerin Hayranlığını Kazandı

Bu sene Macaristan’da beşincisi düzenlenen ‘Nuclear Kids’ projesi dünyanın dört bir yanından çocukları bir araya getiriyor. Bu sene ‘Biz’ adlı müzikal, nükleer enerji sektöründe çalışanlarının çocukları tarafından sahneleniyor. Genç yetenekleri Macaristan, Çek Cumhuriyeti ve Rusya’da sahne alacakları geniş bir turne programı bekliyor.

 

V. Uluslararası Çocuk Sanat Projesi ‘NucKids(Nuclear Kids)’ çerçevesinde hazırlanan “Biz” adlı müzikal şovun galası Macaristan’ın Kesthey şehrinde Balaton tiyatrosunun sahnesinde yapıldı. Dünyanın çeşitli ülkelerinden gelen 80 çocuk projenin sanat ekibinin yönetiminde bir buçuk saatlik müzikali sadece 3 haftalık bir süre içinde hazırladı ve sahneledi.

 

‘NucKids’ projesi 5 senedir, dünyanın dört bir yanından gelen çocukları bir araya getiriyor. Projenin ana amacı, nükleer sektör çalışanlarının çocuklarına, oyunculuk, vokal ve dans yeteneklerini keşfetmeye yardımcı olmak ve dünyanın dört bir yerinden gelen çocukları kaynaştırmak. ‘NucKids’ projesine Rusya, Macaristan, Ukrayna, Estonya, Bulgaristan, Türkiye, Güney Afrika Cumhuriyet, Fransa ve Bangladeş olmak üzere 9 farklı ülke çocukları katıldı. Bu sene bir ilk olarak proje Rusya sınırları dışında Macaristan’da yapıldı. ‘NucKids’ sanat projesi, Rus nükleer enerji teknolojilerinin bulunduğu ülkelerde çok bilinen popüler bir proje olup, projenin fikir sahibi ve uygulayıcısı Rus Devlet Atom Enerjisi Kuruluşu Rosatom’dur.

 

‘NucKids-2013’ proje menajeri Anna Trapeznikova “Proje, her sene kendi rekorlarını kırıyor. Bu sene, hem drama, hem koreografi hem de müzik materyali açısından çok zor olan bir buçuk saatlik oyunu üç haftada sahneleyerek bu sefer zorluk rekorunu kırmış olduk” diye belirtti. Çocuklar sabahın erken saatlerinden akşam geç saatlere kadar, Macaristan’ın aşırı sıcağında provalarını yaptılar. Müzikal şovun yaratıcıları, 17 vokal ve koreografi performansı, 80 yetenekli genç, sürükleyici diyaloglar ve yaratıcı kostümler ile unutulmayacak sahne performansı gerçekleştirdiler.

 

Müzikalin hikayesi, “21. Yüzyıl Yetenekleri” çocuk yarışmasının düzenlendiği bir Rus okulunda geçiyor. Yarışma hakkındaki gelişmeler okulun yayınladığı bir dergide yer alıyor ve oyun gazetecilik konusunun üzerine kurgulanıyor. Proje katılımcılarının görüşüne göre, oyunda ilgi uyandıran sadece gazetecilik mesleğinin sırları değil, aynı zamanda oyun karakterlerinin arasındaki ilişkiler: arkadaşlık, entrikalar, kıskançlık ve sevgi. Türk yarışmacılardan İdil Köker oyun hakkındaki duygularını paylaştı: “Bu bir okul hikayesidir. Tüm ülkelerdeki çocukların ortak yaşadıkları…bizim hakkımızdadır, dolayısıyla gerçek bir hikayeyi beraber yaşıyoruz. Çok iyi bir oyun çıkaracağımızı düşünüyorum. Bu proje sayesinde hepimiz çok iyi arkadaş olduk”.

 

Genç yetenekler şovu bitirdiklerinde ayakta alkışlanarak, tekrar tekrar sahneye çıkarak birkaç kez ‘bis’ yaptılar. Ulusal Kalkınma Bakanlığı Enerji Basın Sözcüsü Kovács Pál, oyunu izledikten sonra “Gördüklerime inanamıyorum. Bu çocuklar, enerji jeneratörü… birer küçük nükleer güç santrali gibiler…” dedi.

 

NucKids için prova üssü olan Kesthey’deki galadan sonra çocukları, Macaristan, Çek Cumhuriyeti ve Rusya’da sahne alacakları geniş bir turne programı bekliyor. Oyun, Pakş, Prag, Tomsk, St. Petersburg ve Moskova’da sahnelenecektir. Turne 16 Ağustosta sona erecek.

 

Akkuyu NGS A.Ş. Genel Müdürü Alexander Superfin, “Türkiye’den projeye katılan çocuklarımızın, zamanlarını güzel ve verimli bir şeklide geçirmeleri için elimizden gelen her şey yaptık. Umuyorum ki, temelinde, dostluk ve yardımlaşma gibi fikirleri barındıran bu Proje çocuklara renkli anılar bırakacaktır. Seneye, şirketimiz yeniden Türk çocuklarına unutulmaz ‘Nuclear Kids’ diyarına gitme imkanı sağlayacaktır”.

 

Akkuyu NGS, Uluslararası Sanat Projesi ‘Nuclear Kids’ için destek olup, iki senedir Türk çocuklarının projeye katılımını sağlamaktadır. NucKids-2014 için Akkuyu NGS A.Ş. projenin Türkiye’de düzenlenme imkanını değerlendiriyor.

 

 

 

Akkuyu NGS A.Ş. Basın Servisi