---Üniversiteler Mersin Bilgilendirme Merkezi`nde

Mersin Üniversitesi Elektrik-Elektronik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Caner Özdemir, “Nükleer enerji Türkiye için gereklidir” dedi. Mersin Bilgilendirme Merkezi’ni ziyaret eden Enerji Bakanlığı Nükleer Enerji Proje Uygulama Daire Başkanı Necati Yamaç da yapılan çalışmalar ile ilgili memnuniyetini dile getirdi.


Akkuyu NGS ile Mersin Üniversitesi arasındaki işbirliği çalışmaları her geçen gün artarak devam ediyor. Bu çerçevede, Mersin Üniversitesi Elektrik-Elektronik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Caner Özdemir ve beraberinde bulunan öğretim görevlileri Yrd. Doç. Alkan Alkaya, Yrd. Doç. Evren Değirmenci, Akkuyu NGS A.Ş Mersin Bilgilendirme Merkezi’ni ziyaret etti.

 

Bilgilendirme Merkezi uzmanları Burcu Zengin ve Zeynep Yarar’dan Akkuyu NGS projesi ile ilgili maketler eşliğinde bilgi alan Özdemir,  projenin tasarımı, yakıt, iç ve dış koruma kapları, deprem ile ilgili sorular sordu. Sorduğu sorulara tatmin edici cevaplar aldığını belirten Özdemir,  nükleer enerjinin Türkiye’nin elektrik ihtiyacının karşılaması için gerekli olduğunu vurguladı. Mersin Üniversitesi Elektrik-Elektronik Bölümü olarak her yıl 75 öğrenciyi mezun verdiklerini belirten Caner Özdemir, öğrencilerin daha mezun olmadan iş bulma imkanı elde ettiklerini söyledi . Nükleer santral inşası sınasında elektrik ve elektronikçilere büyük iş düştüğüne dikkat çeken Özdemir, “ Öğrencilerimiz de bu konuyla çok ilgili. Üniversitemiz bünyesinde bulunan öğrenci topluluğu ile bu konuda ortak projeler yapılabilir. İşbirliğinin arttırılması için öğrencilerimiz merkeze ziyaretlerle gerçekleştirilecekler” dedi.

 

 

Akkuyu NGS A.Ş Mersin Bilgilendirme Merkezi Müdürü Faruk Üzel ise Mersin’de bulunan Toros ve Mersin Üniversitesi ile işbirliğini önemsediklerini söyledi. İki üniversite ile işbirliğinin her geçen gün geliştiğini belirten Üzel, “Akkuyu NGS Projesi, bölge üniversitelerinden mezun olan öğrencilerimize önemli iş imkanları da sunacaktır. Özellikle elektrik –elektronik bölümü mezunları önemli iş imkanları bulabilecekler” diye konuştu. 

 

Öte yandan Toros Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü’nden 50 öğrenci, öğretim görevlisi Yrd. Doç Selma Erat ve öğretim görevlisi Yrd. Doç. Ali Kemal Havare eşliğinde Akkuyu NGS Bilgilendirme Merkezini ziyaret etti. Öğrencilere, Akkuyu NGS projesi ve nükleer enerji ile ilgili geniş bir bilgilendirme yapılarak soruları cevaplandırıldı.

 

Akkuyu NGS’nin güvenlik sistemleri ile ilgili de bilgi alan ziyaretçiler, bu önlemlerin alınması halinde bir sorun olmayacağını anladıklarını ve sistemi güvenli bulduklarını söylediler.

 

Bu arada Enerji Bakanlığı Nükleer Enerji Proje Uygulama Daire Başkanı Necati Yamaç da Akkuyu NGS Mersin Bilgilendirme Merkezi’ni ziyaret eden önemli isimler arasında yer aldı. Merkez Müdürü Faruk Üzel tarafından karşılanan Yamaç, uzmanlar Zeynep Yarar ve Burcu Zengin’den Türkiye’de bir ilk olma özelliği taşıyan merkezdeki proje maketleri ve bilgilendirme faaliyetlerinin nasıl yapıldığı hakkında detaylı şekilde bilgi aldı. Merkez çalışmalarını anlatan Üzel, bilgilendirme merkezi olarak aylık ortalama 350 kişiye bilgilendirme faaliyeti gerçekleştirdiklerini söyledi. Merkeze vatandaşların yanında özellikle lise ve üniversite öğrencilerinin ilgi gösterdiğini belirten Üzel, “Mersin Üniversitesi, Toros Üniversitesi ve Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı liseler ile sürekli diyalog halindeyiz. Öğrencilerimiz şirketimiz tarafından sağlanan servisler ile merkezimize taşınıyor. Burada genelde dünyada nükleer teknoloji ve özelde de Türkiye’nin ilk nükleer santrali Akkuyu NGS ve Türkiye’nin enerji ihtiyacı hakkında geniş bilgi veriyoruz. Ziyaretçilerden gelen her türlü soruyu cevaplıyoruz” dedi. Türkiye’nin yarım asır önce nükleer yolculuğa başladığını fakat bunun projeye dönüşmesinin Rusya Federasyonu ile yapılan anlaşmayla gerçekleştiğini belirten Yamaç, “Herşeyin ilki zordur. Dünyada nükleer ile ilgili önemli gelişmeler olurken halkımızın bu gelişmelerden haberdar edilmesi, profesyonel bilgilendirme faaliyetlerinin yürütülmesi çok önemlidir. Ziyaret ettiğim bu bilgilendirme merkezindeki bilgilendirici donanım ve birikimle yönetici ve personelini gerçekten tebrik ediyorum. Başarılarının devamını diliyorum” diye konuştu.

 

 

Akkuyu NGS A.Ş. Basın Servisi