Uluslararası resim yarışmasının Türkiye elemesini kazanan çocuklar Rusya’ya gidiyor
 

Türkiye’nin Mersin ili, Büyükeceli Beldesi’nde bulunan Akkuyu NGS  A.Ş Toplum Bilgilendirme merkezlerinde yaratıcı ve eğitici özellikleri taşıyan “Bugün Bilim Kurgu Yarın ise Gerçek” adı altında gerçekleştirilen uluslararası projenin eleme aşaması sona erdi.

 

OJSC Concern Rosenergoatom’un Kalinskaya Nükleer Santrali Bölümü’nün organize ettiği yarışmada, bu sene öğrencilere “Doğa ve Nükleer Enerji Santrali: dostluğa dayalı komşuluk” konulu resim veya poster hazırlamaları önerildi. Bunun dışında çizim yapacak olanlardan posterlerinin tam ve kapsamlı olarak ana fikrini yansıtacak slogan bulmalarını istendi.

 

Çalışmaya başlamadan önce isteyen çocuklar Toplum Bilgilendirme Merkezi’ne davet edildiler. Çocuklara; nükleer enerji, Türkiye’de yapılacak olan ilk nükleer santral, santralın doğaya etkisi anlatıldı.  Ayrıca bilgilendirici film ve sunumlar gösterildi. Daha sonra çocuklara nasıl resim çizeceklerini gösterebilecek ilköğretim okullarında görev yapan bazı resim öğretmenlerine yaratıcı çalışmaların oluşturulması ile yarışma kuralları anlatıldı. Etkili, ilgi çekecek resim veya posterin, sade ve canlı olarak gerekli bilgiyi en çok insana ulaştırabilir olması gerektiği konusu üzerinde duruldu. Çocuklar, anlatılanları dikkatle dinleyerek çalışmaları için bilgi sahibi oldular.  Türk çocuklarının hazırlayacağı resim veya posterleri bir jüri değerlendirecek.  Kazananlar ödüllerini almak için Rusya’ya gidecek ve yarışmanın sonucuna uygun olarak finale çıkan katılımcıların resim veya posterleri Mersin’de sergilenecek. Toplum Bilgilendirme Merkezi’nde yapılan çalışmalardan sonra çocuklar nükleer enerji konusunda bilgi sahibi olduklarını söylediler.

 

Türk çocukların hazırladığı tüm çalışmalar jüriye sunuldu. Boya, kuru kalem ve keçeli kalemle çizilmiş 50’nin üzerinde posterde, nükleer santralin çevre duyarlılığı açısından ülke, halk, işletmeler, okullar, hastaneler gibi yerler için en temiz elektrik üretimi olduğunu yansıtılmaya çalışıldı. Posterlerle birlikte şu sloganlar kullanıldı: “NGS – çevre dostudur”, “Atom enerjisine – evet”,  “Geleceğimiz – enerji, enerjimiz – NGS”, “Nükleer enerji – tüm dünyanın dostu”, “Doğa ve atom – el ele”. Uluslararası yarışmanın Türkiye elemesini kazananlar; Mersin’deki ilköğretim okulları öğrencilerinden Barış Demirci, Damla Yeşiltepe ve Büyükeceli’den Cansel Urgan oldu.

 

Beraberlerinde bir büyüklerinin de eşlik edeceği çocuklar 30 Mayıs 2013 tarihinde ödüllendirilmek için Rusya’ya gidecekler. Çocuklar gidecekleri yerde çalışmakta olan nükleer santrali de ziyaret edecekler. (Kalininskaya NGS), Burada Rusya’nın Tverskoy ve Kalininskaya bölgelerinden gelen diğer çocuklarla buluşma fırsatı bulacaklar. Daha sonra ise Akkuyu NGS A.Ş’nin Türk çocukları için düzenlediği Moskova şehir turu gerçekleştirilecek.

 

 

Akkuyu NGS Basın Servisi