Uluslararası müzikal «NucKids»’e Türk çocuklar ilk kez katılıyor
17.07.2012

Rusya Çocuk Merkezi "Orlönok"ta (kartal yavrusu) «NucKids-2012" adlı uluslararası çocuk sanat projesinin temel aşamalarından biri başladı. Söz konusu etkinliğin organizatörü Rusya Federasyonu "Rosatom" Devlet Kuruluşudur. Türkiye Cumhuriyeti'nden çocuklar, sanat forumuna katılmak için ilk kez davet edildi. Ayrıca bu yılki projeye Ukrayna, Macaristan, Bulgaristan, Hindistan, Güney Afrika ve Kore'den gelen çocuklar da katılacak. "Orlönok"un bu dönemki katılımcıları vokal, dans ve oyunculuk öğretmenleri eşliğinde çalışacaklardır. Bu eğitim sonucunda, bir çocuk müzikali ortaya çıkarılacak olup, çocuklar bu müzikali sergilemek üzere Rusya Federasyonu kentlerine (Moskova, Tuapse, Volgodonsk, Kurçatov) ve Macaristan kentlerine (Budapeşte, Gödel) turneye çıkacaklar.


«Nuckids» - nükleer endüstrisinin yetenekli çocuklarını birleştirmek için tasarlanan bir sanat projedir. Projenin amacı - nükleer enerji sektörüne sahip ülkelerdeki, nükleer sanayinde çalışanların çocukları ile uluslararası bir topluluk ağı oluşturulması ve genç kuşaklar arasında nükleer enerjinin popülerleştirilmesidir. Bu etkinlik, profesyonel eğitimcilerin gözetiminde sadece bir ay içerisinde, müzikal bir gösteri yaratabilen yetenekli genç sanatçıları birleştirmektedir.


2010 ve 2011 yıllarındaki eleme yarışmalarının finallerini kazananlar, Moskova'da, Ukrayna'nın başkenti Kiev’de ve Vietnam'ın başkenti Hanoi’de başarıyla gösterilmiş olan müzikallerin gösterimine katılmışlardır. 2012 yılına kadar, «Nuckids» adındaki çocuk sanat kampı, "Erşovo" adlı Moskova sanatoryumunda düzenlenmiştir. Bu yılki projeye katılan çocuklar, Rusya'nın Krasnodar bölgesindeki Karadeniz kıyısında bulunan kampa yerleştirileceklerdir.


Türk çocuklarının katılımı ile ilgili tüm masraflar "Rosatom" Devlet Kuruluşu ve Akkuyu NGS tarafından üstlenilmiştir.

Akkuyu NGS basın servisi