Uluslararası Doğu Akdeniz’de Enerji Güvenliği Kongresi başladı, Nükleer Enerji ve Yaşam Sergisi açıldı

Mersin, Uluslararası Doğu Akdeniz’de Enerji Güvenliği Kongresi’ne evsahipliği yaptı. Sponsorları arasında Akkuyu NGS A.Ş ve Rosatom’un bulunduğu kongrenin ilk gününde açılış konuşmaları yapıldı. Daha sonra katılımcılar, Rusya ve Türkiye’den çocukların yapmış olduğu resimler ile nükleer enerji ve yaşamı konu alan fotoğraf sergisinin açılışına katıldılar. Akkuyu NGS A. Ş Genel Müdür Yardımcısı Rauf Kasumov, sergide resmi yer alan çocuklara çeşitli hediyeler verdi.


Hacettepe Üniversitesi’nin 14-16 Aralık tarihleri arasında düzenlediği Uluslararası Doğu Akdeniz’de Enerji Güvenliği Kongresi Mersin’de başladı. Rusya, Amerika Birleşik Devletleri, İtalya, Çek Cumhuriyeti, Yunanistan, Almanya ve Makedonya gibi dünyanın farklı ülkelerinden akademisyen, uzman ve üst düzey bürokratların yer aldığı kongrede Akkuyu NGS A.Ş ve Rosatom da sponsor olarak katkı sağladı.

 

Kongrenin ilk günü açılış konuşmaları ile başladı. Organizasyon Komitesi adına konuşan Hacettepe Üniversitesi Enerji Piyasaları Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Necmiddin Bağdadioğlu, kongrenin gerçekleşmesini sağlayan katılımcılara teşekkür etti. Enerjinin insanlığın devamı için önemine dikkat çeken Bağdadioğlu, “Bir ülke olarak enerjiye sahip olabilirsiniz ancak bunu kullanmasını bilmiyorsanız, hiçbir işinize yaramaz. Enerji arzının tek başına hiçbir anlamı yok. Eğer talep yoksa arz elinizde kalır. Dolayısıyla talebi de yaratmanız gerekir” diye konuştu. Enerji piyasalarında en hassas konunun enerji güvenliği olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Bağdadioğlu, “Birbirleriyle ticaret yapan ülkeler daha az savaşırlar. Doğu Akdeniz de barışa en çok ihtiyaç duyulan bölgelerden biri. Bu yüzden kongrenin sonuçlarının oldukça önemli olduğunu düşünüyorum” dedi.

 

Akkuyu NGS A.Ş Mersin Bilgilendirme Merkezi Müdürü Faruk Üzel Türkiye’nin birincil enerji kaynakları bakımından dışa bağımlılığının yüzde 70’ler düzeyinde bulunduğunu hatırlatarak, elektrik ihtiyacının her yıl ortalama yüzde 7 arttığını söyledi. Üzel, bu nedenle nükleer enerjinin ekonomik, stratejik ve enerji güvenliği açısından ne anlama geldiğinin daha iyi anlaşılacağını kaydetti. Faruk Üzel, “Rusya ve diğer ülkelerdeki örneklerine bakıldığında, nükleer santraller, kuruldukları alanda orta ölçekli şehirler oluşturmaktadır. İnşaat dönemi boyunca 8-12 bin kişilik istihdam sağlanmaktadır. Projenin 20 milyar dolarlık bütçesinin yüzde 40’ının Türkiye’de harcanması öngörülmektedir. Bu da nükleer endüstrinin yanı sıra enerji endüstrisinin altyapısının da gelişmesine katkı sağlayacaktır. Akkuyu NGS A.Ş olarak hem Akkuyu çevresi hem de Mersin ili ve ilçelerinde sosyal sorumluluk projeleri yürütüyoruz. Özellikle gençlerin ve üniversitelerimizin birlikte proje geliştirme arzusu, önyargılardan uzak anlama ve sorgulamaya dönük duruşları bize cesaret ve umut vermektedir” ifadelerini kullandı.

 

 

Daha sonra söz alan Rusatom Overseas Genel Müdür Yardımcısı Yury Sokolov, insanlığın gelişimi için enerjinin gerekli olduğunu vurguladı. Sokolov sözlerini şöyle sürdürdü: “Gelişimin her evresinde örneğin, açlık, yoksulluk, sağlık ve çevresel hizmetler açısından enerjiye ihtiyaç vardır. Küresel enerji dengesizliği nedeniyle bugün halen 1.3 milyar insan elektriğe erişimi olmadan yaşıyor. 2.6 milyar insan da ilkel yöntemlerle elektriğe ulaşabiliyor. Dünyadaki elektrik üretiminin yüzde 12’si nükleer santrallerden sağlanmaktadır. Yenilenebilir enerjinin elektrik üretimindeki payı ise 2011’de yüzde 20 iken, 2035’de yüzde 31’e yükselecek. İklim değişikliği önümüzdeki süreçte siyasi gündemde kalıcı hasarlara yol açabilir. Dünya şu anda bu nedenle 2 derecelik sıcaklık artışı ile karşı karşıyadır. Önümüzdeki dönemde sıcaklık artışının 5.3 dereceye kadar yükselmesi beklenmektedir. 2020’den önce 1.5 trilyon dolarlık düşük karbonlu enerji yatırımlarından kaçınılırsa daha sonra 5 trilyon dolarlık ek yatırım yapılması gerekecektir. Bu da tekrar başa dönmeniz anlamına gelir.”

 

Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı Başkanı Yuki Amano’nun “Ajans’ın son projeksiyonuna göre özellikle Asya’da önümüzdeki 20 yıl içinde nükleer enerji kullanımının büyüyeceğini göreceksiniz” sözlerini hatırlatan Yury Sokolov, bazı ülkelerin nükleer güç programlarına başlama kararlarını ertelemelerine rağmen bir çok ülkenin nükleer enerjiye geçiş kararı aldığını söyledi.

 

Sokolov Fukuşima kazasından sonra bütün dünyada nükleer güvenlik standartlarının en üst düzeye yükseltildiğini vurgulayarak, “Bir çok ülke nükleer güvenlik önlemleri açısından stres testlerine tabi tutuldu. Ve başarıyla çıktı. Nükleer enerjinin, gelişen dünyada enerji çeşitliliğinde büyük rol alacağı neredeyse kesindir.  Şu anda dünyadaki 67 yeni reaktörün 47’si Asya ülkelerinde inşa edilmektedir. Akkuyu Nükleer Santral Projesi ise Yap-Sahip ol-İşlet modeliyle Türkiye’de inşa edilecek ilk nükleer güç santrali olacaktır. Bu sayede Türkiye, santralin mühendisliğinde, bakımında, işletilmesinde, yapım aşamasında sorumluluklara ve deneyime sahip bir ortakla çalışacak. Bu proje Rusya ve Türk hükümetleri tarafından desteklenmektedir. Ve bu santralin yapım aşamasında, işletilmesinde Türk çalışanlara büyük bir fırsat oluşturacaktır.  Proje böylece bölgenin sosyo-ekonomik gelişimine katkıda bulunacaktır.  Arzumuz bu projeyi başarı ile gerçekleştirmektir” dedi.

 

Açılış konuşmalarının son bölümünde Hacettepe Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Çağlar Özel üniversite olarak enerji alanına özel önem verdiklerini açıkladı. Çağlar, “Yakın gelecekte enerji sektörünün farklı boyutlarını içeren ulusalararası toplantıları bir dizi halinde farklı temalar üzerinden ve değişik coğrafyalarda düzenlemeye devam etme kararlılığındayız. Enerji güvenliğine işaret eden çabalar, doğal olarak uluslararası ve bölgesel işbirliği dinamiklerinin etkin biçimde harekete geçirilmesini zorunlu kılıyor. Bu kongre, işte bu perspektifte okunma gereken önemli bir adımdır” ifadelerini kullandı.

 

Konuşmaların ardından Akkuyu NGS A.Ş’nin düzenlediği resim ve fotoğraf sergisinin açılışı yapıldı. Burada konuşan Akkuyu NGS A.Ş Genel Müdür Yardımcısı Rauf Kasumov, serginin bir bölümünde Rusya’da işletilen nükleer santrallerin çevre ile uyumunu gösteren profesyonel fotoğrafçılar tarafından çekilen fotoğrafların yer aldığını söyledi. Kasumov sergide yaz aylarında çekilen nükleer santral fotoğraflarının yer almasının nedenini, “Akkuyu Nükleer Santrali’nin bulunduğu bölge sıcak bir iklimde yer alıyor. O yüzden kış aylarında, kar altındaki nükleer santral fotoğraflarını sergiye dahil etmedik” sözleriyle anlattı. Serginin diğer bölümünde ise daha önemli eserlerin olduğunu belirten Kasumov, Rusya ve Türkiye’den 11-16 yaş arasındaki çocukların hayal güçleri ve el beceriyle çizdikleri resimleri katılımcılara gösterdi. Yarışmaya Türkiye’den katılan 11 çocukla da sergi alanında bir araya gelen Rauf Kasumov, çocuklara katılımlarından dolayı teşekkür ederek hediyelerini verdi. Sergi, kongre boyunca katılımcılar tarafındna ziyaret edilebilecek.

 

Sergide yer alan resimler, “Bugün Hayal-Yarın Gerçek” konusuyla Rus Devlet Nükleer Şirketi Rosatom’un bünyesinde işletilen Kalininskaya ve Baltiyskaya Nükleer Santrali ile Akkuyu NGS A.Ş tarafından gerçekleştirilen uluslararası resim yarışmasına katılan öğrencilere aittir.

 

 

 

Akkuyu NGS A.Ş. Basın Servisi