Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı`nın teknik toplantısında Akkuyu NGS Projesi ile ilgili sunum yapıldı
 

Uluslararası Atom Enerji Ajansı (UAEA) Rusya’nın Obninsk şehrinde “Yeni nükleer enerji programları: konusunda uzman işveren olmak” konulu bir teknik toplantı düzenleniyor. Toplantıya nükleer enerji sektörünü aktif olarak geliştiren ülkeler katılıyor. Bu ülkeler  arasında Avusturya, Beyaz Rusya, İngiltere, Vietnam, Mısır, Ürdün, Çin, Nijerya, Rusya, ABD ve Fransa’dan uzmanlar bulunuyor . Program çerçevesinde Akkuyu NGS Projesi’nin referansı olan ve  inşaatı devam etmekte olan Novovoronej NGS-2 de ziyaret edilecek.

 

 

Akkuyu NGS A.Ş Teknik Düzenlemeler Departmanı Müdürü İgor Kogay burada yaptığı sunumda Akkuyu NGS Projesi’nin ilerleme durumu ve yabancı firmaların ekipman tedarik sürecine katılımı hakkında bilgi verdi. Kogay projenin Yap-Sahip Ol-İşlet modeline göre yapıldığını, bu süreçte NGS’yi inşa eden şirketin NGS’nin işletilmesi, üretilen elektriğin satışı ve işletmeden çıkarılmasından da sorumlu olacağını belirtti. İgor Kogay, Türkiye’nin ilk nükleer güç santralinin sadece Mersin bölgesinin değil, tüm ülkenin alt yapısını iyileştireceğini söyledi. Elektrik enerjisine duyulan talep anlamında Türkiye’nin Çin’den sonra ikinci sırada yer aldığını belirten Kogay, Akkuyu NGS’nin fosil yakıt alımını (petrol, doğalgaz v.b) ciddi bir şekilde düşüreceğini belirtti. 

 

Proje Şirketi temsilcisi, Akkuyu NGS Projesi kapsamındaki tüm faaliyetlerin Türk kurumları, sivil toplum kuruluşları temsilcileri ve Türk halkı ile koordineli bir şekilde yürüdüğünü söyledi.  Türkiye Atom Enerjisi Kurumu, Enerji Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Türkiye Elektrik Ticaret A.Ş ile olan işbirliğinin etkin bir şekilde devam ettiğine dikkat çeken Kogay, Proje Şirketi olarak, nükleer enerji sektörünü geliştirmek isteyen ülkelerin alt yapılarının araştırılmasına  yönelik olarak düzenlenen UAEA INIR Misyonu’na ve UAEA’nın tüm etkinliklerine  katıldıklarını bildirdi. Sunum sonrasında Kogay, Akkuyu NGS Projesi ile ilgili olarak yabancı uzmanlardan gelen soruları cevapladı.

 

 

Akkuyu NGS A.Ş. Basın Servisi