Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı uzmanları Ankara`ya geldi

Türkiye’de nükleer altyapının geliştirilmesi kapsamında, Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı uzmanları Ankara’ya geldi. Akkuyu NGS A.Ş.  yöneticilerinin de katıldığı toplantıda, nükleer enerji sektörü için insan kaynaklarının geliştirilmesi konusu masaya yatırıldı.  


Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (UAEA) uzmanları, Türkiye’de nükleer altyapının geliştirilmesi kapsamında Ankara’ya geldi. UAEA uzmanlarının katılımıyla Enerji Bakanlığı’nda “İnsan Kaynaklarının Geliştirilmesi ve İş Gücü Planlaması”na yönelik bir çalıştay düzenlendi.

 

Çalıştayın amacı, yeni nükleer enerji projeleri için iş gücü planlama ve insan kaynaklarının geliştirilmesine yönelik ajans uzmanlarının deneyiminden yararlanmak ve buna dayanarak Türkiye’nin nükleer enerji proje programına ilişkin insan kaynakları plan taslağını geliştirmek olarak belirlendi. Ayrıca toplantı ile Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı’nın Nükleer Enerji Programı İnsan Kaynağı Modelleme Aracı’na yönelik bilgi birikiminden yararlanmak hedeflendi.

 

   Fotogaleri

 

Çalıştaya Akkuyu NGS A.Ş, Türkiye Atom Enerjisi Kurumu, Elektrik Üretim A. Ş. Genel Müdürlüğü ve Hacettepe Üniversitesi Nükleer Enerji Mühendisliği Bölümü Başkanlığı’ndan yöneticiler katıldı. Akkuyu NGS A.Ş.’yi Genel Müdür Yardımcısı Rauf Kasumov ve Andrey Gurlenov temsil etti.

 

Toplantı çerçevesinde Akkuyu NGS A.Ş Genel Müdür Yardımcısı Andrey Gurlenov insan kaynakları planlaması ile ilgili bir sunum yaptı.

 

Gurlenov sunumuna Akkuyu Nükleer Santral Projesi hakkında kısa bir bilgilendirme yaparak başladı. Daha sonra şirketin organizasyon yapısını anlatan Gurlenov, projeye ilişkin işgücü talebi planlamasına ilişkin de bilgi verdi. Andrey Gurlenov, insan kaynaklarının geliştirilmesiyle ilgili çalışmalar kapsamında güçlü mühendislerin (özel eğitim merkezlerinden yetişmiş) işe alınıp, onların nükleer enerji alanında eğitilmesini hedeflediklerini anlattı. Gurlenov tüm santral çalışanlarının eğitimlerinin geliştirilmesi için çalışacaklarını da belirtti.  Andrey Gurlenov, “Akkuyu Nükleer Santral Projesi’nin operasyon ve bakım dönemi için tam bir işgücü planlaması, eğitimin her alanındaki öğrencilerin tam sayısını belirlemek ve Türkiye’de eğitim sürecinin adım adım başlatılması” diyerek de gelecek planlarını sıraladı.  

 

 

 

Akkuyu NGS A.Ş. basın servisi