Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı, Türkiye Atom Enerjisi Kurumu işbirliğinde bölgesel eğitim toplantısını Ankara’da gerçekleştirdi
 

Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (UAEA), Türkiye Atom Enerjisi Kurumu işbirliğinde önemli bir toplantı gerçekleştirdi. Akkuyu NGS A.Ş’nin ev sahipliğinde gerçekleşen bölgesel eğitim toplantısı 4 gün sürdü.  13 ülkeden 41 uzmanın katıldığı eğitimin ana konusu, “Modern Güç Santrallerinin Tasarım Özellikleri: İnşaat Sırasında Denetim ve İnşaat Yönetimi” oldu.

 

Toplantının ilk günü açılış konuşmalarının ardından Türkiye gündemi ile devam etti. “Türkiye’deki Nükleer Güç Santrallerinin Proje Aşamaları” başlığı altında Akkuyu Nükleer Güç Santrali Projesi konuşulacak. Projede saha hazırlık çalışmaları, fizibilite çalışmaları, yerelleştirme, şebeke kararlılığı ve inşaat durumu Akkuyu NGS A.Ş Teknik Bölümü uzmanları tarafından anlatıldı. Daha sonra diğer ülkelerin nükleer santral inşaat tecrübeleri paylaşıldı. Sırasıyla Çin, Hindistan ve Güney Koreli uzmanlar kendi inşaat süreçleri ve kalite yönetimlerini hazırladıkları sunumlarla katılımcılara anlattı.

 

 

İkinci gün Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı uzmanları tarafından “Nükleer Güç Santral Projelerinin Sözleşme Yapısı” hakkında detaylı bir sunum yapıldı. Daha sonra NGS İnşaatı İçin Planlama, Sıralama ve Sözleşme Süreci-Hindistan, Proje ve İnşaat Yönetimine ilişkin Durum Çalışmaları-Güney Kore ile Vogtle ve VC Summer NGS İnşaat Projelerinde Kalite Değerlendirilmesi/Kalite Kontrolü, İşletmeci, Düzenleyici Kurumlar-ABD sunumları katılımcılara aktarıldı. Rusya ve Macaristan da nükleer santral projeleri ile ilgili tanıtıcı sunumlarıyla günü tamamladı.

 

Eğitim Programı’nın üçüncü günü Geçmişte Kullanılan İnşaat Teknolojilerinden Çıkarılan Dersler / Yönetim konulu sunum yine Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı uzmanları tarafından gerçekleştirildi. Günün devamında, NGS İnşaatı Yoluyla Yerli Katkıya İlişkin Strateji Güney Koreli bir uzman tarafından anlatıldı. Daha sonra oluşturulan çalışma grupları ile konu detaylı olarak masaya yatırıldı.

 

Toplantının son gününde ise, Nükleer Güç Santrali (NGS) İnşaatı Sırasında Kalite Değerlendirilmesi/Kalite Kontrolünün Önemi: Başarının 4 Anahtarı sunumu ile Amerika Birleşik Devletleri’nden uzmanlar deneyim ve bilgilerini paylaştı. NGS İnşaatında İleri Teknoloji başlığında Hindistanlı uzmanlar konuştu. Toplantının son bölümünde Eğitim Programı’nın sonuçları ve değerlendirilmesi yapıldı.  4 gün süren eğitim toplantısına Güney Kore, Hindistan, Türkiye, Rusya, Amerika Birleşik Devletleri, Avusturya, Beyaz Rusya, Macaristan, Kazakistan, Litvanya, Polonya, Romanya ve Ukrayna’dan üst düzey uzmanlar katıldı.

 

 

 

Akkuyu NGS A.Ş. Basın Servisi