Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı Ankara’da

Foto: ETKB

Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı Nükleer Enerji Bölümü Başkanı Alexander Bychkov, Türkiye’nin nükleer enerjiye ilişkin kurumsal altyapısı ile ilgili çalışmaları taraflarla görüştü. Bychkov, Türkiye Atom Enerjisi Kurumu ve Enerji Bakanlığı’nın yanı sıra Hacettepe Üniversitesi Öğretim Üyeleri, öğrencileri ve Elektrik Üretim A.Ş yöneticileri ile bir araya geldi.


Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı’nın (UAEA) Nükleer Enerji Bölümü Başkanı Alexander Bychkov, Türkiye’nin ilgili kurumları ile görüşmek üzere Ankara’ya geldi. Ziyaretinin ilk gününde Türkiye’nin tek nükleer mühendislik lisansı eğitimi veren Hacettepe Üniversitesi Öğretim Üyeleri ve öğrencileri ile bir araya gelen Bychkov, burada nükleer enerji ve teknolojilerine ilişkin eğitim süreci hakkında bilgi verdi. Öğrencilerin yoğun ilgisi ve soruları ile karşılaşan Bychkov, Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu’nun eğitime bakışını ve bu konudaki farklı ülke tecrübelerini anlattı. Alexander Bychkov’a bu temasları sırasında Akkuyu NGS A.Ş Genel Müdür Yardımcısı Rauf Kasumov da eşlik etti.

 

Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı’nın (UAEA) Nükleer Enerji Bölümü Başkanı Alexander Bychkov daha sonra Elektrik Üretim A. Ş (EÜAŞ) Genel Müdürü Halil Alış ile görüştü. Türkiye’nin proje aşamasındaki ikinci nükleer santraline ortak olarak ilk kez sorumluluk yüklenen Elektrik Üretim A.Ş, ülkenin kendi nükleer enerji teknolojisini üretebilmesi için de kritik bir görev üstlendi.

 

Bychkov daha sonra Enerji Bakanlığı yöneticileri ile bir araya geldi. Toplantıya Enerji Bakanlığı Müsteşarı Metin Kilci, Müsteşar Yardımcısı İlker Sert, Türkiye Atom Enerjisi Kurumu Başkanı Zafer Alper gibi önemli isimler katıldı. 

 

Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı üyelerinin sahip oldukları ulusal altyapılarının nükleer enerjiye hazır olma durumunu değerlendirmek amacıyla oluşturulan INIR misyonuna ilişkin rapor görüşmenin en önemli gündem maddesi oldu. Entegre nükleer altyapının gözden geçirilmesi için çalışan INIR misyonu için Enerji Bakanlığı Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı ile bir süredir hazırlık toplantıları gerçekleştiriyordu. Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı’nın (UAEA) Nükleer Enerji Bölümü Başkanı Alexander Bychkov bu toplantılar ve görüşmeler sonucunda oluşan raporu Enerji Bakanlığı’na sundu.

 

INIR misyonları, UAEA üyelerinin sahip oldukları ulusal altyapılarının nükleer enerjiye hazır olma durumunun değerlendirilme sürecine destek verme amacıyla yapılmaktadır. Geçtiğimiz yıl UAEA uzmanları ve Akkuyu NGS temsilcileri arasında yapılan müzakerelerde proje şirketinin hazırlamış olduğu rapora esas teşkil eden kriterler belirlenmiştir. Misyon UAEA’nın kadrolu çalışanlarının yanı sıra sürece dahil edilen uluslararası uzmanlardan oluşmaktadır. UAEA temsilcileri, Türkiye’nin ulusal altyapısının, “nükleer enerjinin barışçıl kullanımı” ilkesiyle geliştirilmesine hazır olma durumunu değerlendirmek amacıyla yoğun bir çalışma yürütmektedirler.

 

 

 

Akkuyu NGS A.Ş. Basın Servisi