Türkiye’nin önemli üniversitelerinden öğretim üyeleri ve gazeteciler, Akkuyu Nükleer Santral Projesi’nin referans santrali olan Novovoronej NGS-2’yi ziyaret etti

 

İstanbul Teknik Üniversitesi Enerji Enstitüsü Müdürü ve diğer öğretim üyeleri, Mersin Üniversitesi’nin bazı fakültelerinin dekanları, Toros Üniversitesi’nin rektör ve bazı profesörleri, Hacettepe Üniversitesi ve Niğde Üniversitesi öğretim üyeleri ile Türk medyasından bazı temsilcilerin katıldığı kalabalık bir heyet, Akkuyu Nükleer Santral Projesi’nin referansı olarak kabul edilen Rusya’daki Novovoronej NGS-2’yi ziyaret etti.

 

İki günlük ziyaret programı, inşası devam eden Novovoronej NGS-2 Projesi hakkındaki sunumla başladı. Bilgilendirme Merkezi Müdürü Yuriy Pegusov, 1964 yılında devreye alınan ve sadece Rusya’nın değil aynı zamanda Doğu ve Orta Avrupa'da bulunan bazı ülkeler için de nükleer enerji sektörünün oluşum tarihinin bir başlangıcı olan Novovoronej NGS’nin, Rusya Federasyonu nükleer endüstrisinin en önemli kuruluşlarından biri olduğunu kaydetti. Bilgilendirme Merkezi Müdürü, santralde yeni ünitelerin devreye alınmasının,  sadece Voronej bölgesinin ekonomisine değil, aynı zamanda Rusya'nın iç bölgelerinin de ekonomisine güçlü bir destek sağlayacağını vurguladı. Pegusov: "Bugün, Novovoronej NGS-2’nin inşası  Rusya’nın iç bölgesindeki en büyük yatırım projesidir" dedi.

 

Toplantıdan sonra heyet, Novovoronej NGS’nin 5. güç ünitesini ve ardından Novovoronej NGS-2’nin şantiyesini ziyaret etti. Heyettekilere, reaktör binası, ünitenin makine dairesi, ünite pompa odaları, soğutma kuleleri, türbinler, 5. güç ünitesinin kontrol odası gösterildi. Santral gezisi, santral baş mühendisi Viktor Vagner rehberliğinde gerçekleştirildi. Vagner, nükleer santralin çalışmasının temel ilkeleri, VVER tipi reaktörün teknik özellikleri ve güvenlik sistemleri hakkında bilgi verdi. Faaliyette bulunan santralin ana tesislerinin ziyaret edilmesinden sonra heyet, Novovoronej NGS-2 şantiyesine gidip, orada yeni nükleer santralin inşasının devam eden çalışmalarını gördü. 4 bin kişinin çalıştığı inşaatta şu ana kadar 25’ten fazla şirket bu çalışmalara katılmıştır. 1 ve 2 numaralı güç ünitelerinin inşaat hacmi, öğretim üyeleri ve gazeteciler tarafından da önemli bulundu.

         

     


Programın ikinci gününde heyet, Akkuyu NGS A.Ş’nin Moskova temsilciliğini ziyaret etti. Misafirleri Akkuyu NGS A.Ş. Genel Müdürü Alexander Superfin karşıladı. Genel Müdür, Türkiye’de inşa edilecek olan nükleer santral hakkında detaylı bilgi verdi. Seçilen BOO (Build-Own-Operate/Yap-Sahip Ol-İşlet) modelinin avantajlarından bahsetti ve yine seçilen modelin, Türkiye’nin enerji tüketiminin ve milli gelirinin artması ile ilgili planlarının uygulanması için elverişli bir model olduğunu ifade etti. Superfin, “Akkuyu NGS inşaatı, yakında bulunan yerleşim birimlerinde ve genel olarak  Mersin ilinde altyapının güçlenmesine neden olacaktır. Bu da sanayinin gelişmesine, mevcut hizmet ve ürün listesinin genişletilmesine ve halkın yaşam standartlarının yükselmesini sağlayacaktır. Bölgede NGS inşaatı gibi geniş bir projenin uygulanması ticaret, ulaşım eğitim ve tıp gibi alanlarda hizmet veren şirketlerde ilave istihdamın sağlanması anlamına gelmektedir. İnşaat döneminde çalışacak olanların yanı sıra (yoğun inşaat döneminde aynı anda 10.000 kişi çalışacaktır)  santralde 2500 işletme personeli görev yapacaktır” diye konuştu.

 

Genel Müdür Superfin konuşmasında projenin mevcut uygulama aşamalarından ve ileride yapılacak çalışmalardan da bahsetti. Superfin,  projeye ilişkin olarak ÇED  (Çevresel Etki Değerlendirmesi) Raporu’nun Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na sunulduğunu ve şuan yetkililer tarafından incelenmekte olduğunu ifade etti. Genel Müdür, Akkuyu NGS Projesi kapsamında yapılan olan tüm faaliyetlerin, Türkiye Atom Enerjisi Kurumu (TAEK) ve Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (UAEA) ile yapılan işbirliği çerçevesinde yürütüldüğünün altını çizdi.

 

Konuşma sonrasında Akkuyu NGS A.Ş Genel Müdürü kendisine sorulan soruları yanıtladı. 2,5 saatten fazla süren soru-cevap sırasında Akkuyu NGS A.Ş’nin bilimsel alanda teknik üniversiteler ile işbirliği, Türk öğrencilerin nükleer enerji alanında ortak projelerde yer almaları, nükleer alanda uzman yetiştirilmesi ile ilgili eğitim sürecinin Türkiye’ye transferi gibi konular gündeme geldi. Toros Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tayyar Şen, Akkuyu NGS inşaatı tamamlandıktan sonra ihtiyaç duyulacak uzmanların eğitim programında yer almak istediklerini ifade etti. Şen, “Üniversitemiz, Türkiye’de nükleer enerji sektörünün geliştirilmesine katkıda bulunmaya hazırdır. Üniversitemizde yeterli derslik mevcuttur, yabancı dil eğitimi verilmektedir. Yardımlarınızla uzman yetiştirebilir ve ilave eğitim verebiliriz” şeklinde konuştu.

 

İstanbul Teknik Üniversitesi Enerji Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Altuğ Şişman, “Novovoronej Santrali’ne düzenlenen geziden dolayı Akkuyu NGS Şirketine müteşekkiriz. Gezi programımız çok yoğun ve faydalıydı. Böylesine büyük bir proje ülkelerimizi daha çok yakınlaştıracaktır. Hem sanayi hem de akademik alanda Rusya ve Türkiye arasındaki işbirliği son derece önemlidir. Nükleer santralin inşa edilmesinin Mersin bölgesini ve genel olarak  ülkemizi  olumlu yönde etkileyeceğini biliyoruz. Üniversitemiz nükleer enerji sektörünün gelişmesine sıcak bakmaktadır” diye konuştu.

 

Nükleer Teknoloji Platformu Koordinatörü Adil Buyan ise “Gördüklerimi vatandaşlarımızla paylaşmak için elimden geleni yapacağım. Nükleer santral yakınında bulunan büyük bir şehri ziyaret ettik. Orda yaşayan insanlar iş sahibi ve yüksek maaş almaktadırlar. Bu şehirde kimse korkmuyor. Doğaya verilen herhangi bir zarar söz konusu değil. Bizler ise gördüklerimize hayranız. İnşaatın büyüklüğü, yapılan üretim ve bilgilerin açık olmasından etkilendik. Rus uzmanların böylesi zor ve teknik anlamda evrensel projeleri yürütebildiklerini görüyoruz. Bu gezi programı düzenleyen yetkililere gösterdikleri misafirperverliklerinden  ötürü teşekkür ederiz ve verimli işbirliğimizin devamını diliyorum” ifadesini kullandı.

 

 

Akkuyu NGS A.Ş. basın servisi