Türkiye’den resmi bir heyet Belarus Nükleer Güç Santral Saha’sını ziyaret etti
 

Türk enerji uzmanlarının Belarus Cumhuriyeti’ne ziyareti, Rus Nükleer Kamu Şirketi Rosatom’un çatısı altındaki şirketler ile Türk tarafı arasındaki Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nin inşaat projesine ilişkin işbirliği çerçevesinde gerçekleştirilirmiştir.

 

Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nin tasarım ve inşaatını yapacak olan JSC NIAEP- JSC Atomstroexport Şirketi bir süre önce Türk enerji uzmanlarına benzer bir nükleer santralin sahasındaki çalışmaları görme önerisinde bulunmuştu. Belarus’taki AES-2006 tipi 1200 MWe’lık iki güç ünitesinden oluşacak olan ilk nükleer güç santralinin inşaatı tüm hızıyla devam etmektedir. Türkiye’dekine benzer şekilde, Belarus’taki nükleer santralin tasarım ve inşaatı da JSC NIAEP-JSC Atomstroyexport Şirketi tarafından gerçekleştirilmektedir. Üretim tesislerine ilişkin yapı montaj çalışmalarının ise bu senenin sonu itibariyle tamamlanması öngörülmektedir. İlk güç ünitesinin 2017’de, ikincinin ise 2018’de işletmeye alınması planlanmaktadır.

 

Belarus’a giden Türk heyeti, başta Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı olmak üzere Türkiye Atom Enerjisi Kurumu (TAEK), Türkiye Elektrik Ticaret ve Taahhüt A.Ş. (TETAŞ), Orman Genel Müdürlüğü, Türkiye Elektrik İletim A.Ş. (TEİAŞ) ve Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) temsilcilerinden oluşmaktadır. Katılımcılar, santral sahasının seçimi, nükleer santralin tasarım süreci ve Türkiye’de olduğu gibi Belarus’ta da yeni oluşturulmakta olan yasal altyapı gibi konulara yoğun ilgi gösterdi. Belarus Nükleer Güç Santrali İnşaat Müdürü Mikhail FILIMONOV heyete yaptığı konuşmada, Rusya’nın, Belarus Nükleer Güç Santrali’nin yapımı için Belarus’a kredi verdiğini açıkladı. İki devlet arasında yapılan anlaşma uyarınca Rusya Federasyonu, Belarus Nükleer Santrali’ni mutlak sorumluluk koşulu esasında anahtar teslim usulüne göre yapacak. İnşaat Müdürü Mikhail FILIMONOV, “Rus Tarafının, projeyle ilgili bütün soru ve taleplerimize dönüşleri hızlı ve profesyonel oldu” şeklinde konuştu.

 

    Fotogaleri

 

Görüşmeler sırasında, günümüzde Belarus’un kendi enerji ihtiyacını tamamen karşıladığı gerçeği göz önünde bulundurulduğunda nükleer santral inşaatına neden gerek duyulduğu konusu da tartışıldı. Mikhail FILIMONOV durumu şöyle özetledi: “ Enerji tüketimimiz 7,6 bin MWe iken ülkemiz enerji sistemindeki tüm santrallerin toplam kurulu gücü 9,6 bin MWe’tır. Artan elektrik enerjisini ihraç etmekteyiz. Belarus’ta, çoğunlukla bütçenin ciddi bir kısmının ayrılmasını gerektiren ve yurt dışından ithal edilen doğal gaza dayalı elektrik enerjisi üretilmektedir. Günümüzde ise nükleer enerjinin en ucuz enerji kaynaklarından biri olduğu su götürmez bir gerçektir. Bu yüzden, enerji sistemimizi nükleer güç santrali vasıtasıyla çeşitlendirmeye karar verdik. Zira ülke ekonomisinin büyümesi, doğrudan kilovat/saatin maliyetine bağlıdır”. Belarus Nükleer Güç Santrali İnşaat Müdürü Mikhail FILIMONOV, Belarus’un, nükleer güç santrali tesisine ilişkin tecrübelerini Türkiye Cumhuriyeti ile paylaşmaya hazır olduğunu da vurguladı. 

 

Toplantı sonrasında heyet şantiye alanını ziyaret etti. Çelik yapı imalat tesisini ziyaret eden misafirlere, nükleer santral inşaatında kullanılacak donatıların kesim teknolojisi gösterildi. 1 ve 2 No’lu güç ünitelerinin inşaat hacminin Türk resmi kurumlarının temsilcilerinde olumlu bir izlenim bıraktığı belirtiliyor. Heyete, yardımcı binalardan nükleer reaktörün konumuna kadar inşa edilmekte olan tüm tesisler tanıtıldı. NIAEP Belarus Temsilcilik Müdürü Yuriy Pustovoy hazırlık aşamasının bitmek üzere olduğunu ve yakın zamanda ana inşaat aşamasına geçileceğini belirtti.  

 

Saha gezisini tamamlayan heyet, geziyi organize eden Akkuyu NGS A.Ş temsilcilerinin rehberliğinde nükleer santrale en yakın yerleşim birimi olan Grodnensk şehrine bağlı Astravyets’i ziyaret etti. Söz konusu ziyaretin amacı orada bulunan toplum bilgilendirme merkezinin faaliyetiyle ilgili bilgi edinmekti. Belarus NGS Toplum Bilgilendirme Merkezi Müdürü Eduard Svirid açıldığı günden itibaren bilgilendirme merkezinin ziyaretçi sayısının 6000’i geçtiğini, ilk Belarus nükleer santrali hakkında bilgilerin, ilgili kurum temsilcileri, sivil toplum kuruluşları ve halkın da dahil olduğu tüm toplum kategorilerine açık olduğunu söyledi. Svirid, toplum çalışmalarında dürüstlük ve şeffaflığa önem verilmesi gerektiğini vurgulayarak, bilgisizlik ve yetersiz kalan bilgilendirme çalışmalarının korku ve olumsuz düşüncelere neden olduğunu bildirdi. Eduad Svirid, inşa edilmekte olan nükleer santral yakınında bulunan Astravyets şehrinin 8.500 kişilik nüfusa sahip olduğuna dikkat çekerek, NGS inşaatının doruk noktasında ve NGS işletmeye alındıktan sonra şehir nüfusunun 40.000 kişiye ulaşacağını ve bunun da ilk Belarus NGS’sinin kurulacağı Grodnensk ilinin ekonomisine olumlu bir etki bırakacağını aktardı. Toplum Bilgilendirme Merkezi Müdürü ayrıca inşaat sürecinin ek finansal yatırımları ülkeye çekeceğini ve ekonomik anlamda bölgeyi daha çekici kılacağını söyledi.

 

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı temsilcisi Didem Şengezer ise Belarus tarafının nükleer santral inşaatının hazırlık aşamasına yönelik tüm altyapı çalışmaları ve resmi makamlarla işbirliği hususunda kazanmış olduğu tecrübeyi paylaştığını söyledi. Şengezer, şantiye müdürünün ilk Belarus nükleer santraline yönelik çalışmaların ilerleme süreci hakkında detaylı bilgi verdiğini, iş seyahatinin dolu ve bilgilendirici geçtiğini bildirdi. Kendilerine gösterilen misafirperverlikten dolayı etkinliği düzenleyen kişilere müteşekkir olduklarını belirten Didem Şengezer, verimli işbirliğinin devam edeceğini temenni ettiklerini ve nükleer enerjinin geliştirilmesi konusunda Belarus tecrübesini mutlaka göz önünde bulunduracaklarını söyledi.

 

 

 

Akkuyu NGS Basın Servisi