Türkiye Sakatlar Derneği, Akkuyu NGS Projesi’ni dinledi

Türkiye Sakatlar Derneği Mersin Şubesi, Akkuyu NGS A.Ş Toplum Bilgilendirme Merkezi’ni ziyaret etti.


Türkiye’nin en önemli ve etkili sivil toplum kuruluşlarından olan Türkiye Sakatlar Derneği’nin Mersin Şubesi, üyeleriyle birlikte Mersin Toplum Bilgilendirme Merkezi’ni ziyaret etti.

 

Dernek üyesi toplam 30 kişilik grup, Bilgilendirme Merkezi Uzmanları tarafından karşılandı. Sakatlar Derneği Üyeleri’ne Bilgilendirme Merkezi eğitim salonunda Akkuyu Nükleer Santrali’nin yapısı, binaları ve çalışma prensibi ile ilgili videolar izletildi. Ardından Bilgilendirme Merkezi Başkanı ve uzmanlar tarafından ziyaretçilerin proje ile ilgili soruları cevaplandırıldı.

 

 

Mersin Akkuyu’ya inşa edilecek nükleer santralin Türkiye için önemini vurgulayan Üzel, enerji ihtiyacımızın sanayimizin gelişmesine bağlı olarak her geçen gün arttığını, bu enerji ihtiyacını karşılayabilmemiz için de Akkuyu NGS’nin bir zorunluluk olduğunu belirtti.

 

Ziyaretçilerin en çok merak ettiği konuların başında ise kazalar vardı. Bilgilendirme Merkezi Müdürü Faruk Üzel, Çernobil ve Fukuşima kazalarının tamamen insan hatasına dayalı kazalar olduğunu belirterek, teknoloji olarak da Akkuyu NGS’nin Çernobil ve Fukuşima Nükleer Santrallerinden çok daha üstün olduğunun altını çizdi.

 

Ayrıca Akkuyu NGS’nin güvenlik sistemleri ile ilgili bilgi alan ziyaretçiler, bu önlemler alınacağı takdirde bir sorun olmayacağını anladıklarını ve sistemi güvenli bulduklarını söylediler.

 

Türkiye Sakatlar Derneği Üyeleri, merkezden ayrılırken Bilgilendirme Merkezi Başkanı Üzel ve uzmanlara yaptıkları bilgilendirme için teşekkür ederek memnuniyetlerini dile getirdiler.

 

 

Akkuyu NGS A.Ş. basın servisi