Türk öğrencileri MEPhI Üniversitesi’nde vizeleri verip final sınavlarına hazırlanıyorlar.
 

16.01.2015

 

“Moskova Fizik Mühendisliği Enstitüsü (MEPhI)” Rus Ulusal Nükleer Araştırmalar Üniversitesi’nde nükleer ana bilim dallarında öğrenim gören 1., 2. ve 3. sınıf Türk öğrenciler başarıyla vizeleri verip final sınavlarına hazırlanıyorlar. Öğrenciler ilk yarıyılın tasarı geometri, doğrusal cebir, analitik geometri, mühendislik grafikleri, bilgisayar bilimi, fizik, kimya, termodinamik, ayrık matematik başta olmak üzere zor derslerden geçmeyi başardılar. Vizeler, öğrencilerin bir yıl boyunca hazırlık programında öğrendikleri Rusça dilinde yapıldı. Türk öğrencileri derslerden bazılarını kendi üniversitelerinde görmedikleri için bu dersleri mümkün olduğu kadar yoğun bir şekilde öğrenmeye çalışıyorlar.

Fizik Teknik Fakültesi Dekan Vekili Georgiy Tikhomirov: “Türkiye’den gelen öğrenciler için bu sınavların, bir önceki sınavlardan daha zor olacağını düşünmüyorum. 2. sınıf öğrencileri bir tecrübe edinmiş olup (arkalarında 2 defa geçtikleri final sınavları var) eğitim-öğretim sürecinin içine girmişlerdir. 1. sınıf öğrencileri ise daha üst sınıflardaki arkadaşlarına ve her zaman destek vermeye ve sorularına cevap vermeye hazır öğretmenlerine danışabilirler. Fakat tabi ki öğrencilerin fazla rahatlamamaları gerek, çünkü öğrencilerden talep edilenlerin seviyesi düşmedi: tüm vize ve final sınavları istisna yapılmadan her öğrenci tarafından verilmeli”, diye belirtti.

1. sınıf öğrencisi Okan Yıldız, hayatında ilk defa gireceği Rusya’daki final sınavlarına hazırlık sürecinden kalan izlenimlerini anlattı: “Türkiye’de öğrencilerin dönem sonunda yapılan bilgi tespitine yaklaşım farklıdır. Bir öğrencinin bir sınavdan başarıyla geçmemesi durumunda öğrenim süresi boyunca bu sınavdan tekrar geçmeye çabalayabilir.  Rusya’da ise bu durum farklıdır. Öğrencinin zamanında bir sınavdan bile kalması durumunda üniversitedeki kaydı silinebilir. Mezunlarının, bilginin çok büyük bir önem arz ettiği nükleer güç santrallerinde ve nükleer endüstrisindeki şirketlerde çalışacaklarından dolayı “Moskova Fizik Mühendisliği Enstitüsü (MEPhI)” Rus Ulusal Nükleer Araştırmalar Üniversitesi’nde öğrencilerin başarısı yakından takip edilmektedir”. Final sınavları bitince öğrencilerin bazıları memleketine gidip dinlenecekler ve daha sonra da öğrenimine devam etmek üzere Rusya’ya geri döneceklerdir.  

Öğrenimini başarıyla tamamlamış tüm Türk öğrenciler Türkiye’deki ilk nükleer güç santrali Mersin’de kurulacak olan NGS Akkuyu’da çalışacaklar. Eğitimin toplam süresi yaklaşık 7 yıldır: birinci sene boyunca öğrenciler Rusça hazırlık okuyup akabinde ‘Nükleer güç santralleri, tasarımı, işletilmesi, mühendisliği’ bilim dalında 5,5 yıllık öğrenimlerine devam edeceklerdir. Eğitim tamamlandıktan sonra öğrencinin okuduğu branşa göre Rusya’da faal nükleer güç santrallerinde staj imkanları sunulmaktadır. 

Akkuyu Nükleer A.Ş., Türk öğrencilerine nükleer bilim dalında bilgi edinmeleri üzere gerekli tüm şartların sunulması için elinden geleni yapıyor. Şirketin İK Müdürü Andrey Gurlenov: “Türkiye’nin nükleer sanayisinin gelecekteki uzmanları olan öğrencilerin başarısı bizim için önemlidir. En iyi öğrencileri teşvik etmeye çalışıp üniversitenin öğrenim ve sosyal yaşamındaki etkinliklerini memnuniyetle karşılıyoruz”, diye altını çizdi.

Bilgi amaçlı:

Türkiye Cumhuriyeti için nükleer enerji alanında uzmanların hazırlanması, 12 Mayıs 2010 tarihinde Rusya Federasyonu ile Türkiye Cumhuriyeti arasında imzalanan ”Akkuyu Sahası’nda Bir Nükleer Güç Santralin Tesisine ve İşletimine Dair İşbirliği” Anlaşması çerçevesinde yapılmaktadır. Şu an itibariyle MEPhI Üniversitesi’nde 250 türk öğrencisi öğrenim görmeye devam etmektedir. 2014 yılında Türkiye Cumhuriyetinde MEPhI Üniversitesi’nde öğrenim görmek üzere bir kişilik kontenjana 45 aday başvurmuş olup Türkiye’deki farklı üniversite öğrencilerinden toplam 4900’ü aşkın başvuru alındı. Nükleer enerji alanında Rusya’da eğitim almak için öğrenciler dördüncü defa alınıyor. 2015 yılında ise 5. öğrenci alımının yapılması planlanmaktadır.

 

 

        

AKKUYU NUKLEER A.Ş. BASIN SERVİSİ