Nükleer Sektör Haberleri
30.10.2012

Türk öğrenciler Rusya’nın en iyi üniversitesinde eğitim görmektedir

 


Milli Eğitim Vakfı, Rus üniversitelerin bağımsız araştırmasını yapmıştır. Çalışmalar beş ana faaliyet alanında değerlendirilmiştir. Bunlar, Bilim ve Araştırma, Uluslararası Faaliyet, Bilgi Transferi, Bölge ile Etkileşim ve Eğitim, Öğretim. Sıralama oluşturulurken hem devlet üniversitelerinin, hem de özel üniversitelerin başarıları dikkate alınmıştır. Rusya Federasyonu’ndaki üniversiteler arasında yapılan sıralamada ilk sırayı (MEPhI) Ulusal Nükleer Araştırma Üniversitesi almıştır. MEPhI Üniversitesi, Bilim ve Araştırma Faaliyeti alanında alınabilecek en yüksek puanı (100 puan üzerinden 100) almıştır. Rusya’daki MEPhI Üniversitesi popülarite açısından da 100 puan alarak yine birinci sırayı almıştır.

 


(MEPhI) Ulusal Nükleer Araştırma Üniversitesi, dünyadaki en iyi üniversiteler arasında yer almaktadır. Bu üniversite, eğitim açısından dünyanın 2012 eğitim yılı en kaliteli üniversiteler listesi “Times Higher Education”a girmiştir. Dünyanın önde gelen üniversitelerin sıralaması hazırlanırken akademik ortamda (2012 yılı 16,6 bin katılımcının katıldığı) anket çalışması gerçekleştirilmiş, 50 milyon yorum analizi yapılmış, üniversite araştırmalarından elde edilen karlılık değerleri, öğrenci ve öğretmen oranı, eğitim personeli sayısının oranı, verilen unvanlar v.b. dikkate alınmıştır.

 

1942 yılında kurulan (MEPhI) Ulusal Nükleer Araştırma Üniversitesi, Rusya Federasyonu ve diğer ülkeler için nükleer alanda çalışacak uzmanları hazırlayan Rusya’nın başlıca üniversitesidir. Bu üniversiteyi bitirenlerin çoğu daha sonra Rosatom Devlet Kuruluşu’na ait şirketlerde ve kuruluşlarda çalışmaktadır. Bu arada Rosatom Devlet Kuruluşu, bu üniversitenin altyapı ve laboratuvarının geliştirilmesi için yılda yaklaşık 400 milyon Ruble yatırım yapmaktadır.

 

Halen, (MEPhI) Ulusal Nükleer Araştırma Üniversitesi’nin hazırlık bölümünde 66, fizik ve elektrik mühendisliği fakültesinde ise 48 Türk öğrencisi eğitim almaktadır. Hazırlık bölümünün birinci döneminde öğrenciler Rus dilini öğrenmekte, ikinci dönemden itibaren ise, ilaveten fizik, kimya, bilgisayar, mühendislik v.b. dersleri almaktadırlar. Öğrenciler, hazırlık bölümünü başarıyla tamamladıktan bir yıl sonra Nükleer Güç Santralleri; projelendirme, mühendislik, işletme mesleğine ilişkin esas eğitim programına başlayacaklardır.

 

Vzglyad.RU portalının bilgilerine göre hazırlanmıştır