Türk öğrenciler Rusya’da Kalininskaya Nükleer Santrali’nin düzenlediği uluslararası projede göz doldurdu
 

04.10.2012

Kalininskaya Nükleer Santrali’nin Halkı Bilgilendirme Merkezi’nde "Bugün-kurgu, yarın- gerçek" adlı uluslararası sanat ve eğitim projesinde kazanan çocuklar için 28 Eylül 2012 tarihinde bir ödül töreni düzenlendi. "Rosenergoatom"un 20. Kuruluş yıldönümü ve Kalininskaya Nükleer Santrali’nin 4. ünitesinin devreye alınmasını kutlamak üzere düzenlenen kültür-sanat yarışması, bu yıl uluslararası bir boyut kazandı.

  

       

Yarışmaya, Kalininskaya NGS’nin 4. ünitesinin genel müteahhidi olan "NIAEP" Mühendislik şirketi, Nizhny Novgorod şehrindeki Nükleer Enerji Bilgilendirme Merkezi ve Akkuyu NGS Elektrik Üretim A.Ş (Türkiye) katıldı. 9-14 yaş arasındaki çocukların katıldığı yarışmada Türkiye adına yarışan 3 öğrenci, resim kategorisinde dereceye girdi. Mersin’den Emre Furkan Uzel, Mersin-Büyükeceli’den Hilal Göktaş ve Ankara’dan Yasemin Kutan ödüllerini almak üzere önce Moskova’ya sonra da santralin bulunduğu Udomlya şehrine keyifli bir yolculuk yaptılar.

       

Hayatlarında hiç nükleer santral görmeyen Türk çocuklar önce edindikleri bilgilerle nükleer santralleri resim olarak yansıttılar. Daha sonra da kafalarında canlandırdıkları nükleer santralin gerçeğini Kalininskaya Nükleer Santrali’ni gezerek gördüler. Çocuklar izlenimlerini şu sözlerle paylaştı: “Öyle ilgimizi çeken şeyler anlatıldı ki, bu elektrik üretme yöntemine karşı olmak artık bize çok anlamsız geliyor. Çevre aşığıyız. Bu teknoloji de çevre dostu. Kafamızdaki tüm sorulara cevap bulduk. Santralin yanındaki göl orada o kadar temiz duruyorsa bu işte bir sorun olamaz”.

       

Nükleer İşçi Günü onuruna düzenlenen törende, kazananlara sertifikaları ve hediyeleri Kalininskaya NGS’nin Müdürü Mihail Kanışev tarafından verildi. Kazananların ve diğer katılımcıların çalışmalarından oluşan gezici sergi Kalininskaya NGS’nin Bilgilendirme Merkezi’nde Rus sanatseverlerle buluştu. Bu çalışmaların daha sonra, Nizhny Novgorod ve Türkiye’deki Toplum Bilgilendirme Merkezlerinde sergilenmesi planlanıyor.


AKKUYU NGS A.Ş BASIN SERVİSİ