Türk öğrenciler, nükleer santrali ziyaret etti
 

MEPhI Ulusal Nükleer Araştırma Üniversitesi Nükleer Enerjisi Enstitüsü’nün 1. Sınıfına devam eden Türk öğrenciler,  Rusya'nın Tver kentinde kurulu Kalinin Nükleer Güç Santralini ziyaret etti.

 

Akkuyu NGS Proje Şirketi tarafından düzenlenen gezide öğrenciler, 20 yıldan fazla süredir nükleer santralde turlar düzenleyen ve santral hakkında neredeyse “her şeyi bilen” Bilgilendirme Merkezi Uzman Rehberi Tatyana Smirnova eşliğinde bir iş bir gün geçirdiler. Smirnova, öğrencilere santralin ilk güç ünitesinin 9 Mayıs 1984 yılında işletmeye alındığını ve 2014 yılında 30. yıldönümünü kutladığını anlattı. Smirnova’nın verdiği bilgiye göre, santral, bölgenin ekonomik kalkınmasında önemli bir rol oynuyor. Nükleer santral, nüfusu yaklaşık 1 milyon 325 bin olan Tver kentinde üretilen toplam elektriğin yüzde 70’ini sağlıyor.  Kalinin NGS çalışma ömrü boyunca yaklaşık 350 milyar kilo vat saat elektrik üretti.

 

Öğrenciler, reaktör dairesi, 3. ünitenin makine dairesi, ünite pompa istasyonları, türbin ve reaktör kontrol odasını da gördü. Tatiana Smirnova, burada öğrencilere NGS’nin çalışma temel ilkeleri ve VVER tipi reaktörün teknik özelliklerini anlattı.

 

Mehmet Aktan adlı öğrenci santralle ilgili izlenimlerini şöyle anlattı:

 

 “NGS’nin ölçüsü insanı hayretler içinde bırakıyor. Santralin tamamen güvenli olduğundan emin olduk. Buna emsal olan Akkuyu NGS Mersin’de inşa edilecek. Yakın gelecekte, Türkiye Cumhuriyeti yüksek eğitim kurumlarının öğrencilerinin de Türkiye Cumhuriyeti’nde inşa edilmiş nükleer santralleri ziyaret edebilmesini umuyorum.”

 

 

Santraldeki ana tesislerin ziyaretinden sonra öğrenci grubu, Kalinin NGS Bilgilendirme Merkezine gidip oradaki nükleer enerji sergisini gezdi. Merkezde çocuklara, birkaç yıl boyunca Rusya balıkçılık şampiyonasının nükleer santrallerin yakınında düzenlendiği ayrıntılı bir şekilde anlatıldı. 2009 yılında Balıkçılık Şampiyonasının Novovoronej NGS’nin soğutma göletinde yapıldığı, 2011 yılında Rostov nükleer santrali, 2012 yılında Smolensk NGS'nde ve 2013 yılında ise  Kalinin NGS’nin soğutucu göletinde gerçekleştirildiği bilgisi paylaşıldı.

 

Öğrenciler, NGS’nin çevreye etkisinin derecesi hakkında sorular yöneltti.  Rehber Tatiana Smirnova, soruyu cevaplayarak, santralde, Udomlya şehrinde ve nükleer santralin yakın çevresinde otomatik radyasyon kontrol sistemi (ORKS) sensörlerinin yerleştirildiğini söyledi. Smirnova,  göstergelerin internete bağlı olduğunu ve gösterdikleri rakamların on-line olarak izlenebileceğini de açıkladı. Smirnova, santralin, Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu’nun (UAEK) tüm standartları ve gereksinimlerini karşıladığını ve bağımsız çevre kuruluşlarının da santralin çevresindeki bölgeyi izlediklerine dikkati çekti.  

 

Smirnova’nın verdiği bilgiye göre,  Fukuşima santralindeki olaydan sonra, Kalinin santralinde yapılan stres-testleri, ünitelerin mutlak güvenli olduğunu gösterdi. Aynı zamanda, öngörülemeyen durumlar için çağdaş ek ekipmanlar satın alınarak NGS’ye dahil edildi. Kalinin Nükleer Santrali’nin 4. ünitesinde denenen bu tür ekipman, satın alınarak tüm Rus nükleer santrallerine yerleştirildi. Geçen yıl yaz aylarında Kalinin Santralini ziyaret eden Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu’nun Başkanı Yukiya AMANO’nun santralin güvenlik düzeyini övdüğü de hatırlatıldı.

 

MEPhI Ulusal Nükleer Araştırma Üniversitesi’nin Bilgilendirme Merkezinde sergilenen maketleri, Türk öğrencilerinin ilgisini çekti. Öğrenciler, rehbere çok sayıda soru sordu ve aldıkları cevapları defterlerine dikkatle not etti. Turun sonunda öğrenciler, Tatiana Smirnova’ya sürükleyici anlatımı ve verdiği yanıtlar dolayısıyla  teşekkür etti. Smirnova da öğrencilerin kendi ülkelerinde nükleer sanayiyi geliştirmek için benzersiz bir imkana sahip olduklarını söyledi. Smirnova, başarıyla mezun olarak, uzmanlık kazanan öğrencilerin, Türkiye Cumhuriyeti’nde nükleer santralin kurulması ve işletilmesinin ilk tanıkları olacaklarını hatırlattı.

 

 

Bilgi Notu:

Kalinin Nükleer Güç Santrali, Rusya Federasyonu’nun Tver kentine 120 km uzaklıkta bulunuyor. Santral, Moskova’ya-260 km, St. Petersburg’a 320 km uzaklıkta. 2014 yılında Kalinin Nükleer Güç Santrali’nin 30.yıldönümü kutlanacak. Kalinin Nükleer Santral, İç Rusya’nın en büyük elektrik üreticisi. Santralde VVER-1000 tipi, 1000 megavat kurulu gücüne sahip 4 güç ünitesi işletiyor. Santrale en yakın yerleşim  Udomlya kenti. Udomlya’da 30 binden fazla nüfus bulunuyor.
Akkuyu NGS A.Ş. Basın Servisi