Türk öğrenciler, hobileri sayesinde Rusya’ya uyum sürecini kolay atlatıyor
 

Ulusal Nükleer Araştırma Üniversitesi MEPhI’ye bağlı Obninsk Nükleer Enerji Enstitüsü’nde (INPE NRNU MEPhI) eğitim görmek üzere Rusya’ya gelen üçüncü öğrenci grubu  yurttaki hayatlarına şimdiden uyum sağladılar.

Öğrenciler kaldıkları yurtta, önceki hayatlarındaki gibi günlük yaşamlarını devam ettiriyorlar.

 

Hazırlık sınıfı öğrencisi olan Beyza Kurtuluş, Türkiye’deyken de yemek yapmayı sevdiğini ve tüm arkadaşlarıyla yemek tariflerini paylaştığını söylüyor. Şu anda Rusya’da bulunan Beyza, kendi sınıf arkadaşlarının da hayranlığını kazanmak için ana yemek, ara sıcak ve tatlı yaparak yemek yapma sanatındaki becerilerini sergiliyor. Kurtuluş, yemek yapmak için Türkiye’den çeşitli baharatlar getirmiş ancak bir süre sonra tüm baharat çeşitlerinin Rusya’daki  mağazalarda da bulunduğunu görmüş. Beyza Kurtuluş,  “Geleneksel Türk yemeklerinin hazırlanması için gereken sebze, meyve ve baharatlar Rusya’da bulunabiliyor. Sadece zaman zaman bazı baharat adlarını Rusça oldukları için bulmakta zorlanıyorum. Örneğin, kabartma tozu aradığımı mağaza görevlisine anlatmakta epey zorlandım. Bir yandan da faydalı çünkü bu tür iletişimler ile bulunduğun kültürü anlamaya başlıyorsun.  Rus mutfağını öğrenmek isterdim ama maalesef zamanım yok. Maalesef Rusçam da yeterli düzeyde değil.  Yine de geç kaldığımı söyleyemem, arkadaşlarımı Türk ve Rus mutfağına ait farklı yemek türleri ile sevindireceğimi düşünüyorum” diye konuştu.  Beyza’nın sınıf arkadaşları arasında lahmacun oldukça popüler.  Beyza Kurtuluş fırında kabak mücver yapmayı da sevdiğini belirtiyor. Beyza’nın yaptığı kabak mücveri diğer öğrenciler de beğeniyor ve bir kez yiyen bir daha yemek istiyor.  Türk öğrenciler evlerinden 2000 km uzakta olsalar bile “pide” diye tabir edilen geleneksel Türk ekmeğini unutmadılar. Rusya’da da yemeklerin vazgeçilmezi olmaya devam ediyor.

 

 

Türk mutfağına ait pek çok yemeği yapan ve arkadaşları ile paylaşan Beyza Kurtuluş’un tatlıları da sınıf arkadaşları tarafından çok beğeniliyor. Çay saatlerinde hazırlık sınıfı öğrencileri, üst sınıflar ve  MEPhi öğretim görevlileri bir araya gelerek sohbet eşliğinde bu tatlıları tadıyorlar.

 

27 farklı Türk üniversitesinden gelen toplam 78 kişi Rusya’da nükleer enerji alanında eğitim görecekler. Yazılı sınav için başvuru yapan 4500 kişiyi aşkın Türk öğrenci arasında üniversiteye giriş puanına göre yapılan değerlendirme sonucunda eleme turunu geçen 600 kişi yazılı sınava katılmak için davet edildi. Sınav, genel lise müfredatına bağlı fizik ve matematik sorularından oluştu. Nükleer alanda çalışmayı seçtikleri takdirde tüm öğrenciler, gelecekte ileri teknolojiye sahip, yenilikçi ekipmanlarla çalışacak. Bu öğrenciler, Türkiye’nin ilk nükleer güç santrali Akkuyu NGS’de nükleer enerji ile elektrik üretiminden sorumlu olacak. Türk öğrenciler, nükleer enerji sektörü gelişmeye henüz yeni başlarken Türkiye’ye dönerek, sektörün gelişiminde önemli bir rol oynayacaklar.

 

  Halen  MEPhi’de nükleer enerji alanında 190 Türk öğrenci eğitim almaktadır (78 kişi hazırlık, 64 kişi birinci sınıf ve 48 kişi de ikinci sınıfta öğrenim görmektedir).

 Akkuyu NGS Basın Servisi