Türk öğrenciler, Genç Profesyoneller Yarışması TEMP-2014`e katılacak
  

Ulusal Nükleer Araştırma Üniversitesi MEPhİ’de eğitim gören Türk öğrenciler, Genç Profesyoneller Yarışması’na (TEMP-2014) katılacak. Yarışma,  Rosatom ve Rosatom Kurumsal Akademisi tarafından düzenleniyor.

 

Yarışma; genç profesyonellerin nükleer sektörde faaliyet gösteren firmaların iş sürecine katılmalarını amaçlıyor.

 

İlk defa 2011 yılında düzenlenen etkinlikte,  en iyi dereceleri almak için MEPhİ ve diğer teknik üniversitelerin öğrencileri mücadele etmişti.

 

TEMP-2013 yarışmasında ise 22 firma yer almış,  Witology platformuna (konuların, başka yerde bulunan katılımcılar tarafından tartışılmasına olanak tanıyan sistem)  ise Rusya’nın farklı şehirlerinden gelen 1.500’ü aşkın öğrenci katılmıştı.

 

2013 yılında gerçekleşen yarışmanın farkı ise  bu etkinliğe ilk kez Türkiye, Vietnam,  Kazakistan,  Belarus ve Ukraynalı öğrencilerin de katılmasıydı. Genç profesyoneller arasında gerçekleşen uluslararası yarışmanın finali, Türk öğrencilerin nükleer enerji konusunda eğitim aldığı MEPhİ  Üniversitesi’nde (Obninsk, Rusya) gerçekleşti.

 

TEMP yarışması; öğrencilere bilgi edinme, kendini gösterme ve büyük ölçekli konuların çözüm sürecinde rol alarak, nükleer enerji uzmanları ile takım halinde çalışma fırsatı sunuyor. 4 takıma ayrılan Türk öğrenciler, iki ay içinde  “Nükleer enerji sektörünün dikkate alındığı Türk enerji piyasasının gelişimi, Türk toplumunun nükleer enerji algısının değiştirilmesine yönelik etkinlikler” konulu proje hazırladı. Öğrenciler, nükleer enerji sektörünün Türkiye’deki gelişimine yönelik rekabetçi avantajları belirleyip,  NGS’nin  (nükleer güç santralı)  diğer enerji kaynaklarına göre avantajları hakkında, halkın bilgilendirilmesine yönelik etkinlikler planını hazırladı. Ayrıca,  Türkiye’de nükleer enerjiyi destekleyenlerin sayısının artırılmasına yönelik değerlendirmelerde bulundular.

 

 

Öğrenciler, olgu çözümüne yönelik sunum da yaptı. Yarışma sonucunda jüri üyeleri seçimlerini, değerlendirme kıstaslarını en yüksek düzeyde karşılayan projeden yana kullandılar. Bu çalışma ile bir birinden farklı iletişim yöntemleri kullanılarak, Türkiye’nin belli hedef kitlelerle işbirliği programı sergilenmiş oldu. En iyi olgu çözümünü sunan Türk öğrenci takımı TEMP-2013 yarışma finaline katılarak, Rosatom Genel Müdürü ve üst düzey yöneticilerin huzurunda projesini savundu. Rosatom Genel Müdürü, başarılı sunumlarından dolayı Türk öğrencileri kutlayarak, çeşitli hediyeler verdi.  

 

Bu yıl dördüncüsü yapılacak genç profesyoneller yarışmasında; gençlerin iş sürecine katılımı, nükleer enerji sektörünün en önemli etkinliklerinden biri olacak.  Önde gelen üniversitelerin teknik ve fen bilimleri bölümlerinden mezun binlerce öğrenci, Rosatom’un   uluslararası takımının bir parçası olmak için yarışacaklar.  Türk öğrenciler, bu yıl da kendilerini göstermeye hazır. Yarışma, eğitimlerini tamamladıktan sonra kendi ülkelerinde nükleer sektörü geliştirecek genç profesyonel liderleri ortaya çıkaracak.

 

 

Bilgi:

MEPhİ öğrenci ve mezunlarının, Rosatom kuruluşlarınca ortaya konulan reel üretim hedefleri üzerinde kurum bünyesinde  çalıştıkları bir yarışma. Kitle kaynak prensibine (birçok katılımcının tek hedef üzerine yoğunlaşarak yaptığı çalışmada çözüm konusunda farklı fikirlerin alınması ve liderlerin belirlenmesi) göre yarışmanın kurum içi platformda gerçekleşen zor projelerin hazırlanmasında öğrencilere nükleer sektör uzmanları yardım etdiyor. En iyi projeler, Rosatom Genel Müdürü ve yöneticilerinin huzurunda savunuluyor.


 

 

Akkuyu NGS A.Ş. Basın Servisi