Türk Öğrenciler, dünyanın ilk nükleer güç santralini ziyaret etti
Rusya Ulusal Nükleer Araştırma Üniversitesi (MEPhI) Nükleer Enerji Enstitüsü’nde eğitim gören Türk öğrenciler dünyanın ilk nükleer güç santralini ziyaret ettiler. Santral, Rusya’nın Kaluga bölgesinde bulunan Obninsk şehrinde  26 Haziran 1954 tarihinde işletmeye alındı. Santral 48 yıla yakın bir süre başarılı bir şekilde işletildikten sonra, 29 Nisan 2002 tarihinde reaktörün çalışması durduruldu. 

 

48 Türk hazırlık sınıfı öğrencisi Obninsk Nükleer Santrali (NGS) tanıtım gezisine katıldı. 2 saatten fazla süren gezi sırasında geleceğin nükleer uzmanları birçok yeni ve yararlı  bilgi edindi. Geziye katılan öğrencilere  ilk santralin kurulması fikrinin, nükleer enerjinin barışçıl amaçlarla kullanılmasının öncülerinden olan ünlü bilim adamı Sovyet fizikçi İgor Kurçatov’a ait olduğu anlatıldı. İlk nükleer güç santralinin faaliyete geçtiği ve nükleer enerji kaynaklı elektrik üretiminin gerçekleştiği o dönemde, tüm ülkelerin dikkati Sovyetler Birliği’ne yönelmişti. İlk nükleer güç santralinin işletmeye alınması taşıdığı önem itibariyle ilk uzay uçuşu ile karşılaştırılıyordu. Obninsk NGS’yi ilk 20 yılda 85 ülkeden gelen 2200 heyet ziyaret etti ve bu da barışçıl nükleer enerjinin dünya genelinde duyulmasını sağladı. Böylece ilk nükleer santralin kurulması nükleer enerjinin barışçıl amaçlarla kullanılmaya başlandığı çağ olarak tarihe geçti.

 

   Fotogaleri

 

Türkiye’de nükleer enerji sektörünü geliştirecek olan öğrenciler, Obninsk NGS’nin  inşaatının 3 yılda tamamlandığı bilgisini duyduklarında şaşkınlıklarını gizleyemediler. Santral, AM-1 tek grafit yavaşlatıcılı reaktör ve  su soğutma sistemi ile donatılmıştı. Mobil (deniz) taşıtında kullanılması planlanan bu rektör ismi, “Deniz Atomu” anlamına gelen “atom morskoy” kelimelerinin baş harflerinden  oluşan kısaltmadır. Bu reaktörün boyutları fazla büyük olduğundan daha sonra nükleer güç santralinde kullanılması kararlaştırılmış ve 5 MW gücündeki reaktör ismi (AM-1) yine “Barışçıl Atom” anlamına gelen “atom mirnıy” kelimelerinin baş harflerinden oluşmuştur. Elli seneye yakın bir süre boyunca herhangi bir kaza meydana gelmeksizin faaliyet gösteren santral, nükleer enerjinin barışçıl amaçlarla sınırsız  kullanılabilirliğini kanıtlamıştır. Obninsk NGS reaktörü elektrik üretiminin yanı sıra deney ve araştırmalar ile tıpta kullanılan izotopların üretimi için de kullanılmıştır.

 

MEPhI’de eğitim alan Türk nükleer mühendislik öğrencileri, ilk nükleer güç santrali bünyesinde bulunan eğitim ve müze kompleksinde sergilenen ürünlere de büyük ilgi  gösterdi. Öğrenciler, gezi süresince kendilerine rehberlik yapan görevlilere soru sorarak daha detaylı bilgiler almaya çalıştı.

 

NGS ziyareti sırasında öğrencilere refakat eden Akkuyu NGS A.Ş. Eğitim Programları Müdürü Anna Chekerez müze kompleksi yetkililerine, kendilerine gösterilen ilgiden dolayı teşekkür etti. Türk öğrencilerin devam ettikleri eğitim programını başarı ile tamamlayarak kendi ülkelerinde nükleer sektörünü geliştireceklerini belirten Chekerez, bu öğrencilerin Türkiye’de nükleer enerji kaynaklı elektrik üretimini gören ilk kişilerden olacaklarını söyledi.

 

Bilgi:

Türk öğrenciler Rusya’da MEPhI Üniversitesinde eğitimlerine devam etmektedirler. Eğitim programı; 4800 MW kurulu güce sahip toplam  dört güç ünitesinden oluşan VVER-1200 reaktörlü ve AES-2006 projesine göre inşa edilecek olan nükleer güç santrali inşaatına ilişkin olarak Rusya Federasyonu ile Türkiye Cumhuriyeti arasında imzalanmış olan Hükümetlerarası Anlaşma çerçevesinde yürütülmektedir. Halen Obninsk’te (Rusya’nın Kaluga Bölgesi) 116 Türk öğrenci nükleer alandaki eğitim programına devam etmektedir (1. Sınıf öğrencileri: 48 kişi,  hazırlık sınıfı öğrencileri: 68 kişi). Mayıs 2013’te Türkiye’de, nükleer alanda eğitim görecek olan üçüncü grup öğrenciler için sınav düzenlendi. Öğrenciler, eğitim programına başlamak üzere Eylül ayında Rusya’ya gidecekler.


 

Akkuyu NGS Basın Servisi