Türk nükleer öğrencinin madalya başarısı
 

Rusya Ulusal Nükleer Araştırmalar Üniversitesi’nde (MEPhI) nükleer mühendislik eğitimi alan Emre Taşarkuyu,  Dünya Unifight (Evrensel Dövüş) Şampiyonası’nda madalya kazandı.


Rusya Federasyonu’nun Kaluga Bölgesi Medin şehrinde düzenlenen Dünya Unifight (evrensel dövüş) Şampiyonası’na  Azerbaycan, Türkiye, Gürcistan, Kazakistan, Hindistan, Rusya, Tacikistan ve diğer ülkelerden 200'e yakın sporcu katıldı.

 

Rusya Ulusal Nükleer Araştırmalar Üniversitesi’nin (MEPhI) Hazırlık Fakültesi'nde eğitim gören Türk öğrenci Emre Taşarkuyu şampiyonada  75 kilo altı kategoride bronz madalya kazandı.
Sporcular, üç gün süren şampiyonada nişancılık ve bıçak atma ki hünerlerini sergilediler, engel parkuru ile ring üzerinde de hız ve iradelerini gösterdiler. Şampiyonada Rus üniversitelerinde eğitim gören öğrenciler yüksek bir performans sergiledi. Şampiyonada birinciliği Rusya Federal Ceza İnfaz Servisi FSİN Akademisi (FSIN), ikinciliği MEPhI, üçüncülüğü de Dağıstan Milli Ekonomi Devlet Enstitüsü (DGINH) aldı.

 

Dereceye giren sporcuların ödüllerini Unifight Federasyon Başkanı ve Judo Olimpiyat Şampiyonu Sergey Novikov verdi. Novikov,  ödül töreninden sonra yaptığı konuşmada,  şunları söyledi:

 

"Uluslararası Unifight  Federasyonu'nun üyeleri arasında 36 ülke bulunuyor. Şu ana kadar 13 Dünya Şampiyonası düzenlendi. Günümüzde unifight spor dalını geliştirmek için büyük çaba gösteriliyor. Kış Olimpiyat Oyunları'nda yaşanmakta olan yeni oyun türü açığı göz önünde bulundurulduğunda bu eğilim, kış sporlarıyla kombine etme yönünde artmaya devam edecek. Yarışmamızda ödül alan sporcular arasında MEPhI'de okuyan bir Türk öğrenciyi görmek beni çok mutlu etti. Bir sonraki Unifight Dünya Şampiyonası'nda Türkiye Cumhuriyeti'nin takımını daha kalabalık görmeyi umuyoruz."

 

Törende konuşan Akkuyu Nükleer A.Ş İnsan Kaynakları Müdürü Andrey Gurlenov da "Türkiye'den Rusya'ya eğitim görmeye gelen bir öğrencinin sporla uğraşmaya devam etmesinden ve Unifight Dünya Şampiyonası'nda üçüncü sırada yer almasından dolayı büyük mutluluk duyuyoruz. Spor diğer kültürlere ve dillere adapte olmayı kolaylaştırıyor. Enstitümüzde eğitim Rusça olduğu için, Türk öğrenciler için bu çok önemli. Pratikte yaşananlar, eğitimle paralel olarak sporla uğraşmanın sosyal adaptasyonu hızlandırdığını gösteriyor. Türk öğrencilerin nükleer enerji alanında eğitim almaları için gerekli tüm şartları yaratıyoruz" açıklamasında bulundu.

 

Ödülünü aldıktan sonra açıklama yapan Emre Taşarkuyu ise şunları söyledi:

 

“Böyle bir ödülü almak benim için gurur verici. Ülkemi Dünya Evrensel Dövüş Şampiyonası’nda temsil ettiğim için çok mutluyum. Spor dersleri benim Rusça’yı öğrenmeme ve Rus öğrencilerle diyalog kurmama yardımcı oluyor. Bizim grubumuz kısa bir süre önce nükleer alanda eğitim almak üzere buraya geldi. Rusya'nın nükleer enerji alanında verdiği eğitim dünyanın en iyilerinden biri, işte bu yüzden ben İstanbul Teknik Üniversitesi'ni bırakıp ileride Türkiye'nin nükleer sektörünün gelişmesine katkıda bulunmak için MEPhI'ye geldim".

 

MEPhI Temsilcisi Konstantin Krikunov da birçok spor dalının öğrencilerin ilgisini çektiğini, bunların başında boks, yakın dövüş, masa tenisi, basketbol ve satrancın geldiğini belirtti. Boks ustası Krikunov, "Önemli olan istek ve disiplindir. Geri kalan her şey kendiliğinden oluşacaktır" dedi.

 

Moskova’daki MEPhI Üniversitesi’nde nükleer enerji alanında Türk uzman yetiştirme konusundaki eğitim programına 2011 yılında başlandı. Halen Rusya Ulusal Nükleer Araştırmalar Üniversitesinde (MEPhI) nükleer dallarında Türkiye’den gelerek eğitim gören öğrenci sayısı 257. (Bu öğrencilerin 83’ü  hazırlık sınıfında, 71’i  birinci sınıfta, 62’si  ikinci sınıfta, 41’i de üçüncü sınıfta eğitim görüyor.)

 

 

AKKUYU NÜKLEER A.Ş. Basın Servisi