Türk Heyeti Multi-D Forumuna katıldı
 

 

Enerji Bakanlığı temsilcileri Geleneksel Uluslararası Büyük Mühendislik Yapılarının Yaşam Çevrimi Yönetimi ve İşletmeyi Destekleyici Araçlar Forumu’na katıldı.

 

Bu seneki etkinliğin ana konusu, büyük mühendislik yapılarının işletmesine yönelik ortak bir bilgi platformun oluşturulmasıydı. Rusya’nın başkenti Moskova’da düzenlenen forum 21 ülkeden gelen, başta nükleer enerji, petrol ve gaz olmak üzere çeşitli alanlardaki yaklaşık 500 uzmanı tek bir platformda bir araya getirdi. Başta Rusya olmak üzere, Beyaz Rusya, Ukrayna, Kazakistan, Fransa, Çek Cumhuriyeti, İsveç, Almanya, Hindistan, Çin, Japonya, ABD, İsviçre, Güney Kore, İspanya, Slovakya, Güney Afrika Cumhuriyeti, Danimarka, Finlandiya ve İngiltere gibi ülkelerin katıldığı foruma Türkiye’yi temsilen giden heyete Enerji Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı İlker Sert başkanlık etti.

 

   Fotogaleri

 

Katılımcılar, büyük mühendislik yapılarının işletimi ve tasarımı ile işletme aşamaları arasındaki süreçte teknik bilgi paylaşımına yönelik çözümler gibi konuları görüştü. Nükleer güç santrallerinin verimliliğinin arttırılması ve inşaat maliyetlerinin düşürülmesi gibi başlıklar yine uzmanları en çok ilgilendiren konuların arasındaydı. Nükleer güç santrallerinin optimal inşaat süresi, maliyeti, kalitesi ve güvenliği gibi hususlar, benzeri olmayan modern bir dijital inşaat modellemesi üzerinde gösterildi. Bu model, Rus bilim adamları ve JSC NIAEP- JSC Atomstroyexport Şirketi (Akkuyu NGS’nin 4 güç ünitesinin tasarımı ve inşaatını yapacaktir ve Akkuyu NGS’nin hissedarlarından biridir) uzmanları tarafından geliştirildi. Uzmanlara göre, santral işletmesine yönelik 3D modellemesinin ilk dijital versiyonu nükleer teknolojilerin gelişiminde çığır açabilir.

 

Dassault Systèmes Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Bernard Charlès “NIAEP yönetiminin ileriye dönük adımları; 3DEXPERIENCE’ın nükleer tesislerin dijital modelleme, organizasyon ve sertifikasyonu açısından ne kadar değerli bir platform olduğu konusunda farkındalıkların bir göstergesidir. NIAEP şirketi nükleer santral yönetimine yönelik İlk dijital 3D-modellemesini geliştirerek, tesisin inşaat süresini ve maliyetini düşürmenin yanı sıra nükleer santrallerin verimlilik, kalite ve güvenliğinin arttırılmasını sağlayacaktır” dedi. 

 

 

Forum programı çerçevesinde, ilgili ülkelerin temsilcileri için Rusya’da inşa edilmekte olan Rostov Nükleer Güç Santrali’nin 3. ve 4. Güç Üniteleri’ne bir ziyaret gerçekleştirildi. Sahayı, 50’yi aşkın enerji devinin temsilcileri ziyaret etti.  Ziyaretçilere, Rusya’da geliştirilen ve şu anda nükleer güç santrali inşaatında kullanılan ileri teknolojilerin yanı sıra forum temsilcilerinin ilgisini çeken ortak bilgi platformu sisteminin pratikte nasıl çalıştığı gösterildi.

 

JSC NIAEP-JSC Atomstroyexport Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Valeriy LİMARENKO “Misafirlerimize, büyük mühendislik yapılarının inşaat yönetim sisteminin kurulumuyla ilgili şirketimizin imkanlarını göstermiş olduk. Rostov Sahası, bu yöndeki çalışmalarımızın açık bir göstergesidir. 3D verileri, kaynak ve süre ile ilgili bilgiler dahil olmak üzere kapsamlı verilerin yönetimi için öngörülen Multi-D teknolojisinin uygulandığı ve geliştirildiği yer burasıdır. Söz konusu teknoloji, nükleer santralin teknolojik kurulum süreçlerinin modellemesini gerçekleştirirken inşaata başlamadan önce kaynak kullanımının optimizasyonunu sağlar”.

 

Forum katılımcılarına, nükleer güç santralinin 3D-modelini tüm teknik özellikleriyle birlikte sunan görsel modelleme imkanları tanıtıldı. Rostov Nükleer Güç Santrali İnşaat Müdürü Andrey HAZIN, söz konusu teknolojinin uygulanmasının, proje ve teknik çözüm kalitesini ciddi ölçüde arttırdığını kaydetti. Bu teknoloji, doğru çözümlere daha çabuk ulaşılmasını ve inşaatta yer alan bütün mercilerin etkileşim içinde olmasını sağlamaktadır. Ayrıca forum katılımcılarına, reaktör binası ve 3 No’lu güç ünitesinin makine parkındaki çalışma seyrinin yanı sıra inşaat deposu stok takip sistemi de gösterildi.

 

 

Saha ziyaret programı çerçevesinde, misafirlere ileri gözlem, inşaat yönetimi, ve personel takip sistemi ile barkod, seyyar bilgi ekranı, görsel modelleme stüdyosu ve elektronik dokümantasyon yönetimi gibi birçok sistem gösterildi.    

  

Enerji Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı İlker Sert saha ziyaretinden sonra, “3-D modelleme sayesinde inşaat süreci online olarak takip edilebilir. Bu çok pratik, teknolojik, modern ve günceldir. Çünkü iş sürecini önemli ölçüde kısaltır, ana müteahhit ve işveren arasında bilgi alışverişi için harcanan zaman kaybını önler. Bu da idari kararların alınmasına ilişkin zaman tasarrufunu sağlar. Bu teknolojinin başka nükleer güç santrallerin inşaatında uygulanma olasılığı çok yüksektir” şeklinde konuştu.

 

Rostov Nükleer Güç Santrali ziyaretinden sonra farklı ülkelerden gelen heyetler nükleer sanayi fuarını ziyaret ettiler.

 

Rusya Nükleer Kamu Şirketi Rosatom’un Kalkınma ve Uluslararası İş Geliştirme’den Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Kirill Komarov katılımcıları selamladıktan sonra forum konusunun güncelliğine dikkat çekti ve “Bir çok sektör için yaşam çevrimi yönetimi alışılmış konudur. Nükleer santral inşaat maliyeti yüksek fakat işletme maliyeti düşüktür. Bu iki bileşen arasında dengeyi bulmak önemli. Burada, NGS’nin işletilmesi, inşaat ve ekipman üretimi alanlarında önde gelen uzmanlar bir arada” diye konuştu.

 

Üçüncü Multi-D Forumu’na katılanlar arasında, Akkuyu NGS A.Ş. Genel Müdürü Alexander Superfin de vardı. Sergilenen ürünler ve modern teknik yöntemlerin Rus kuruluşlarının nükleer sektördeki yüksek profesyonellik düzeyinin bir göstergesi olduğunu ifade eden Superfin, Türkiye Cumhuriyeti’nde kurulacak olan ilk nükleer güç santrali inşaatında, uygulamada kendini kanıtlamış modern yöntemlerin kullanılacağını dile getirdi.

 

 

Akkuyu NGS Basın Servisi