Türk balıkçılar, Rusya’daki nükleer santralin soğutma göletinde yapılan Rusya Balık Tutma Şampiyonasına katıldı

 

Rusya Nükleer Kamu Şirketi “Rosatom”, Türk balıkçıları Akkuyu NGS heyeti ile birlikte Udomlya şehrindeki (Tver ili) Kalinin NGS'nin soğutma göletinde düzenlenen Rusya Balık Tutma Şampiyonası’nda ağırladı. Balık Tutma Şampiyonası’na, Rusya Federasyonu’nun 15 farklı bölgesinden gelen yaklaşık 100 profesyonel sporcu katıldı. Balık Tutma Şampiyonası’nda takımlar, Arkhangelsk, Voronej, Leningrad, Rosto, Krasnodar, St. Petersburg ve Moskova şehirleri ile Başkurdistan ve Tataristan Cumhuriyetlerinden gelen uluslararası master derecesine sahip sporcular tarafından oluşturuldu.

 

Yarışma ilk olarak 2009 yılında Novovoronej Nükleer Santrali’nin soğutma göletinde, 2011 yılında Rostov Nükleer Santrali’nde, 2012 yılında Smolensk Nükleer Santrali’nde gerçekleştirildi. Rusya Balık Tutma Şampiyonası, Rusya düzeyindeki en büyük yarışma olup, milli takımın aday listesinin oluşumu için en önemli aşamalardan biri niteliğindedir. Bu ​​yarışmayı izlemek için Rusya’nın dört bir yanından balık avı tutkunları ve  4 ülkeden (Bangladeş, Hindistan, Türkiye ve Çek Cumhuriyeti) yabancı heyetler geldi.

 

Yarışmalar, hem takım hem de bireysel olarak düzenlendi. Sporcular yanlarında getirdikleri ekipmanı 2 gün boyunca rakip sporcuları geçmek için ustaca kullandılar ve yarışma kuralları dahilinde farklı usuller uygulayarak avlandılar. Bu 2 günlük süre içinde 400 kilodan fazla balık tutuldu. Şampiyona Hakem Heyeti’nin üyesi Vladimir Kotov “Yarışma katılımcıları göleti beğendiler. Gölet içindeki balık miktarı sporcuları boş oturtmadı. Tver ili bizi iyi havayla karşıladı ve çok misafirperverdi” dedi. Baş hakemin verdiği işaretten ve tutulan balıkların tartılmasından sonra yarışmaya katılanların istekleri üzerine, tutulan balıklar Kalinin Nükleer Santrali’nin dozimetre laboratuvarında radyasyon ölçme kontrolünden geçirildi. Balıkların gama ışınım gücü normal seviyedeydi. Böylece isteyen herkesin şahsen görerek, balıkların kesinlikle tüketim için uygun ve güvenilir yiyecekler olduğundan emin olabileceği bir ortam sağlandı. Yarışma sonuçları belli olduktan sonra kazanan sporcular kupa ve değerli hediyeler ile ödüllendirildi.

 

Yarışma boyunca yakalanan balıkların neredeyse tümü gölete geri bırakıldı. Tutulan balıkların bir kısmı balık çorbası pişirmek için kullanıldı. Udomlya şehir merkezinde bulunan meydanda düzenlenen Balıkçı Mutfağı Festivaline katılanlar çorbaların tadına baktı. Yerli aşçılar, sporcular tarafından yakalanan balıklardan yapılan yemekleri jüri değerlendirilmesine sundular. Festival programında Moskova’nın saygın aşçıbaşısı ve «Ask the chef» (Aşçıbaşıya sor) aşçılık okulunun kurucusu Konstantin Ivlev tarafından bir ustalık dersi verildi.

 

    Fotogaleri

 

Öte yandan Balık Tutma Şampiyonası çerçevesinde yabancı heyetler Kalinin Nükleer Santrali’ni ziyaret etti. Ziyaretçiler reaktör bölümünü, ünitenin makine dairesini, ünite pompa istasyonlarını, soğutma kulelerini, türbinleri ve 3. ünitenin kontrol odasını gördüler. Santral gezisine Vardiya Başamiri Konstantin Pasko rehberlik yaptı. Pasko, nükleer santralin çalışmasının temel ilkeleri, VVER tipi reaktörün teknik özellikleri ve sürekli gelişen güvenlik sistemleri hakkında bilgi verdi. Santralin ana tesislerini ziyaret eden yabancı heyetler daha sonra Kalinin NGS’nin Bilgilendirme Merkezine gitti. Orada Santral Müdürü Michael Kanyshev ile bir basın toplantısı gerçekleştirildi.

 

Türk balıkçılardan Alpay Kalan nükleer santralin çevreyi ne derecede etkilediğini sordu. Kalinin NGS’nin Müdürü, Udomlya şehrinde, santralde ve civarında otomatik radyasyon izleme sistemine ait sensörler bulunduğunu belirterek, bu sensörlerden elde edilen değerlerin online olarak internete yansıtıldığını ve istendiğinde bu değerler hakkında on-line olarak internetten bilgi edinilebileceğini açıkladı. Santral, Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı’nın (UAEA) tüm standartları ve gereksinimlerini karşılamaktadır. Japonya’daki kazadan sonra santralde yapılan stres testleri, ünitelerin çevre için mutlak güvenliğe sahip olduğunu göstermiştir. Buna ek olarak, öngörülemeyen durumlar için ilave ekipman satın alınarak santrale yerleştirilmiştir. Santral Müdürü Kanishev “Kalinin Nükleer Santrali’nin 4. Ünitesi’nde denetlenen bu ekipman satın alınarak tüm Rus nükleer santrallerine tedarik edilmiştir” dedi. Kanishev ayrıca, üç ay önce UAEA’nın Başkanı Yukiya Amano’nun Kalinin Santralini ziyareti sırasında santralin güvenlik seviyesinin yüksek olduğunu belirttiğini hatırlattı. Amano ziyareti sırasında “1980’lerde inşa edilen güç ünitelerinden ve tamamen yeni olan 4.güç ünitesinden oluşan bu Rus nükleer santralini görmek benim için yararlı oldu. Çoklu seviyeye sahip güvenlik sisteminin kurulu olduğu 4. güç ünitesi, santralin en modern tesisidir” demişti.

 

Türk Heyeti’nin başkanlığını yapan Akkuyu NGS A.Ş.’nin Devlet ve Halkla İlişkiler Müdürü Tahir Agayev, sorulara açıklayıcı cevaplar verdiği için Kalinin Nükleer Santrali Müdürü’ne teşekkür edip, Türkiye’nin ilk nükleer santralinin inşaat projesinin uygulanması hakkında açıklamalarda bulundu. Agayev, Mersin’de Türkiye Cumhuriyeti ve Rusya Federasyonu hükümetleri arasında imzalanan anlaşma çerçevesinde VVER-1200 tipi dört güç ünitesinden ibaret olan bir nükleer santral inşa edileceğini söyledi.

 

Yabancı heyetlerin temsilcileri basın turu kapsamında Kalinin Nükleer Santrali yakınında bulunan balık çiftliğini ziyaret etti. Balık çiftliğinin yöneticisi Elena Orazaeva sazan, mersin balığı, alabalık, çipura, levrek, koi-japon sazanı ve diğer balık türleri ile dolu havuzları misafirlere gösterdi. Orazaeva, "Ben, Tver ilinde 40 yıldır balık yetiştirmekle uğraşmaktayım. Göletin ekosisteminde balıklar önemli bir rol oynamaktadır. Burada da gördüğünüz gibi, nükleer santralin yakınlığı sucul fauna (hayvan varlığı) türlerini etkilememektedir ve rahatsızlık vermemektedir" dedi. Yapılan turdan sonra geleneksel Rus tariflerine göre pişirilen balıkların tadına bakıldı.

 

 

 

Akkuyu NGS A.Ş. basın servisi