Toros Ünivesitesi`nden işbirliği daveti

Akkuyu NGS A.Ş Genel Müdür Yardımcısı Rauf Kasumov, Mersin Toros Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tayyar Şen ile bir araya geldi. Şen, Akkuyu Nükleer Santral Projesi’nin halka anlatılması için üniversite olarak işbirliğine hazır olduklarını açıkladı.

 

Akkuyu NGS A.Ş Genel Müdür Yardımcısı Rauf Kasumov, Devlet-Halkla İlişkiler Müdürü Tahir Agayev ve Mersin Bilgilendirme Merkezi Müdürü Faruk Uzel’in aralarında bulunduğu Akkuyu NGS A.Ş yöneticileri, Mersin Toros Üniversitesi’nin daveti üzerine üniversite yönetimine bir ziyarette bulundu.

 

 

Üniversite rektörü Prof. Dr. Tayyar Şen, davetlerine karşılık verdiği için Akkuyu NGS A.Ş şirket yöneticilerine teşekkür etti. Şen “Bir insandan yapabileceğinden fazlasını istediğinizde hata yapar. Hiçbir zaman yüzde 100 güvenli bir sistem yoktur. Örneğin günde 3 litreden fazla su içtiğinizde bu size zarar verir. Ama insanlar bu bilgiyi bilmedikleri için suyu sınırsız içilebilecek gibi algılıyorlar. Dolayısıyla insanlar bilmedikleri şeylerden tedirgin olur, endişe duyar” diye konuştu.  

 

Toros Üniversitesi Rektörü sözlerini şöyle sürdürdü: “Akkuyu’ya nükleer santral yapılıyor. Bilmeden, körü körüne ben istemiyorum demek anlamlı değil, akademik duruşa uygun değil.”

 

Akkuyu Nükleer Santrali tamamlandığında ihtiyaç duyulacak elemanların kendi üniversitelerinde eğitilmeleri önerisinde bulunan Tayyar Şen, “Laboratuvar, dil kursu, sertifika ve yüksel lisans eğitimlerini burada verebiliriz. Projenin halka duyurulması için tartışma platformları, workshop ve çalıştaylar hazırlarız. Çevresel Etki Değerlendirme Raporu’nun anlatılması için özel bir toplantı yaparak, akademik düzeyde tartışılmasını sağlarız” dedi.

 

Gelecek Kasım ayında Toros Üniversitesi evsahipliğinde uluslararası düzeyde Enerji Güvenliği Konferansı yapacaklarını belirten Şen, Akkuyu NGS A.Ş’den de katılım beklediklerini söyledi.

 

Akkuyu NGS A.Ş Genel Müdür Yardımcısı Rauf Kasumov da Toros Üniversitesi Rektörü’ne misafirperverlikleri ve ilgileri için teşekkür etti. Halkın ve akademik çevrelerin bilgilendirilmesi yönündeki işbirliği önerilerini olumlu karşılayan Kasumov, ilk adımı atarak üniversite öğretim üyeleri için bilgilendirme sunumu yapabileceklerini açıkladı. Buna göre, 19 Temmuz 2013 tarihinde Akkuyu NGS A.Ş yöneticileri ve uzmanlar, Toros Üniversitesi öğretim üyelerine proje hakkında bir sunum yapacak.

 

 

Akkuyu NGS A.Ş basın servisi