Tekirdağlı sanayiciler nükleer teknolojiyi yerinde gördü
Türkiye’nin ilk nükleer santralinde tedarikçiliğine hazırlanan Tekirdağlı sanayiciler, Akkuyu’nun referans santrali olan Rusya’daki Novovorenej Nükleer Santralini ziyaret etti ve bilgi aldı.


Tekirdağ Sanayiciler Derneği (TEKSANDER) üyeleri, Moskova’da düzenlenen ’Atomex 2014’de dünya çapındaki tedarikçi firmalarla da bir araya geldi.


TEKSANDER Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Eşref Akın, “Amacımız mümkün olduğu kadar Türkiye’de yapılacak nükleer santrallerimizde yerli katkı paylarını arttırabilmek” dedi.

 

Akkuyu NGS’nin inşaatı sırasında Türk tedarikçilere 8 milyar dolarlık iş imkanı sağlanacağını hatırlatan Akkuyu Nükleer A.Ş. Genel Müdür Yardımcısı Oleg Titov, önümüzdeki bir-iki ay içinde potansiyel Türk tedarikçilerle bir araya gelerek ayrıntılı bilgi vereceklerini açıkladı.

  

Tekirdağlı sanayiciler nükleer tedarikçiliğine hazırlanıyor. Tekirdağ Sanayiciler Derneği (TEKSANDER) üyeleri, nükleer teknolojiyi yerinde görmek amacıyla Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nin referans santrali olan Rusya’daki Novovorenej Nükleer Santrali’ni ziyaret etti. Nükleer Santral üniteleri ve kullanılan ekipman hakkında bilgi alan Tekirdağlı işadamları Moskova’da düzenlenen Atomex-2014’de dünya çapındaki tedarikçi firmalarla da bir araya gelerek bilgi aldı. Gezinin kendileri için çok verimli olduğunu vurgulayan TEKSANDER Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Eşref Akın,  “Amacımız Türkiye’de yapılacak nükleer santrallerimizde yerli katkı paylarını arttırabilmek” dedi.

 

Türkiye’nin ilk nükleer santrali olacak Akkuyu Nükleer Santrali’nin tedarikçileri arasında yer almak için harekete geçen Tekirdağlı Sanayiciler, Rusya’ya giderek nükleer enerji teknolojisiyle ilgili yerinde detaylı bilgi aldı. TEKSANDER ve Akkuyu Nükleer A.Ş.  tarafından düzenlenen geziye TEKSANDER Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Eşref Akın, Enerji Komisyonu Başkanı Cem Özyıldırım, TEKSANDER üyeleri Çetin Kahveci, Erdal Abdulkadir İncircioğlu, Hüseyin Adalı, Mehmet Şahin, Kemal Sava, Murat Dilmen, Mustafa Emir Öztek katıldı.

 

 

Basın mensuplarının da yer aldığı heyet ayrıca, gezi kapsamında Rusya'nın başkenti Moskova'daki 6’ncı Nükleer Sanayi Fuarı’nı  (Atomex-2014)  ziyaret etti. Dünya çapında nükleer sanayi alanında faaliyet gösteren 400'ün üzerinde şirketin katıldığı fuarda işadamları, nükleer santral inşası için ekipman ve proje hizmetleri veren şirketlerin yanı sıra nükleer endüstrinin önde gelen uzmanları ve yöneticileri ile de bir araya geldi.

 

Geziyi değerlendiren TEKSANDER Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Eşref Akın, gezinin kendileri için çok yararlı olduğunu ifade etti. Türkiye’nin Akkuyu’da ve Sinop’da 2 nükleer güç santrali kurma projesi olduğunu hatırlatan Akın, “Tekirdağlı sanayiciler olarak nükleer güç santrali sektöründe iş yapmak, bu sektörde kendimizi geliştirmek ve adapte etmek için istekliyiz” diye konuştu. Tekirdağ’da faaliyet gösteren irili ufaklı 1700 sanayici olduğunu vurgulayan Eşref Akın şunları söyledi:

 

“Tekirdağ’da yüksek sanayi ürünleri üreten birtakım sanayi kuruluşlarımız var. Tekirdağ gelişmiş sanayisi olan bir ilimiz. Hükümetimiz de nükleer güç santrali konusunda yerli katkı payını artırmak konusunda kararlı. Enerji Bakanlığı ve Sanayi Bakanlığı ile bu bakanlıkların illerdeki birimleri yerli katkı payını arttırmak amacıyla zaman zaman bizleri bilgilendiriyor. Tekirdağ’daki 10 sanayici arkadaşımız  ile ‘Bir nükleer santral nedir? Biz bu işin neresinde oluruz? Neresinden başlayabiliriz?’ diye bu geziyi düzenledik. Akkuyu’da yapılacak santralin birebir eşi olan Novovorenej Nükleer Santrali’nde hem işletmede olan hem de yapım aşamasında, bitmeye yakın üniteleri görmüş olduk. Bunlardan tecrübe edindik.

 

Nükleer santralleri çevre ve güvenlik açısından da yerinde görme ve değerlendirme şansımız oldu. Novovorenej’de santral çevresinde yoğun tarım yapıldığını gözlerimizle görmek bizim açımızdan etkileyici oldu. Muhteşem bir doğaya sahip şehirde, patates ve ayçiçek üretimi yapılıyor. Nükleer santralin aslında bir endüstriyel tesis, bir fabrikadan farkı yok. Yüksek güvenlikli bir endüstriyel tesis gibi çalışıyor.

 

Ayrıca Moskova’daki Nükleer Sanayi Fuarını da ziyaret ettik. Bu da bizim açımızdan verimli oldu.”

 

Hedefimiz ilk nükleer santralde Türk firmaları olarak yer almak…


TEKSANDER Enerji Komitesi Başkanı Cem Özyıldırım da Akkuyu NGS’de tedarikçi olarak rol alma imkanlarını araştırmak amacıyla düzenlenen gezi kapsamında Akkuyu’nun referans santralini yerinde görmenin kendileri için çok yararlı olduğunu kaydetti.

 

Moskova’daki Nükleer Sanayi Fuarı’nda (Atomex-2014) da nükleer santrallere iş yapan firmalarla Türk firmalarının buluşmasının gerçekleştiğini belirten Cem Özyıldırım şöyle devam etti:

 

“İkili görüşmelerde sağladığımız bilgilerle Akkuyu’da kurulacak santrala iş yapabilme fırsatını yakalayacağımıza inanıyorum. Amacımız Türkiye’de yüzde yüzü Türk mühendisleri tarafından yapılması planlanan 3. nükleer santralin Türk mühendis ve Türk sanayicilerinin katkısı ile kurulabilmesini sağlamak. Bunun ilk basamağını biz gerçekleştirmek istedik. Bizim acımızdan verimli bir gezi oldu. Tekirdağ’ın ve Türkiye’nin önde gelen firmaları katıldı bu geziye. Bundan sonraki aşamada Rosatom ile ilişkiler devam edecektir. Hedefimiz ilk nükleer santralda Türk firmaları olarak daha fazla katkıda bulunabilmek.”

 

Türk tedarikçilerle önümüzdeki bir-iki ay içinde bir araya geleceğiz


İşadamlarının Rusya ziyaretini değerlendiren Akkuyu Nükleer A.Ş Operasyondan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Oleg Titov, Akkuyu Projesi’nde en az 8 milyar dolarlık yerel satın alma yapılacağını hatırlattı.

 

Önümüzdeki aylarda potansiyel Türk tedarikçilerle bir araya gelmeyi planladıklarını bildiren Titov, “Tam olarak ne satın almak istediğimizi, teknik detayları, nasıl satın alacağımızı, neye ihtiyaç olduğunu açıklayacağız. Aynı zamanda ne tür, kaçıncı sınıf ürünlerin kullanılacağının teknik bilgilerini vereceğiz” dedi.

 

Tüm tedariklerin talep edilen kaliteye uygun olma şartıyla ihale usulü ile gerçekleştirileceğini açıklayan Titov, santral inşaatının Türk şirketlerine 8 milyar dolarlık iş imkanının yanı sıra 15 binden fazla kişiye de istihdam sağlayacağını vurguladı. 

 

 

Akkuyu Nükleer A.Ş. Basın Servisi