Stratejik iletişim sempozyumu Mersin Bilgilendirme Merkezi`nde yapıldı

Akkuyu NGS A.Ş Mersin Bilgilendirme Merkezi, “stratejik konuların iletişimi” sempozyumuna ev sahipliği yaptı.  Mersin’deki medya temsilcilerinin katıldığı toplantıda, Akkuyu Nükleer Santral Projesi’ne ilişkin sorular da cevaplandırıldı.

 

Akkuyu NGS A.Ş. Mersin Toplum Bilgilendirme Merkezi'nde "Stratejik Konuların İletişimi" başlıklı bir seminer düzenlendi. Seminer için Mersin’de bulunan Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Fatih Keskin Bilgilendirme Merkezi’ndeki gazetecilerle bir araya geldi.

 

Seminerde konuşan Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Fatih Keskin, iletişimin ortak yaşam biçiminin vazgeçilmez bir aracı olduğunu belirtti. Bu çerçevede medyanın doğru ve nesnel bilgilendirme açısından yaşamsal bir rol oynadığını söyledi. Keskin, kritik konularda haber yapılırken ilgili bütün taraflardan bilgi alınmasının uluslararası gazetecilik standartları açısından kaçınılmaz bir gereklilik olduğunun altını çizdi.

 

 

Seminer katılımcılarından Dr. Murat Çağatay da, hassas ve stratejik konuların iletişiminde "olgu"lardan çok "algı"ların ön plana çıktığını, medyanın bu açıdan kritik bir rol üslendiğini ifade etti.

 

Daha sonra söz alan Mersin Toplum Bilgilendirme Merkezi Müdürü Faruk Uzel ve Uzman Zeynep Yarar gazetecilerin konuya ilişkin sorularını yanıtladı.

 

Akkuyu NGS A.Ş yetkilileri, nükleer atık olarak da adlandırılan birçok madde ve materyalin Türkiye'de depolanmasının söz konusu olmadığını, bunların 15 yıllık dinlenme-soğuma süresinin ardından Rusya'ya gönderileceğini vurguladı. Yetkililer, 3+ nesil olarak inşaa edilecek santralin, güvenlik açısından en son ve en ileri tekniklerle donatılacağını da belirtti.  

 

 

 

Akkuyu NGS A.Ş Basın Sevisi