St. Petersburg’da başlayan Uluslararası Atom Enerjisi Konferansı’nda nükleer enerjinin geleceği konuşuluyor

St. Petersburg’da başlayan Uluslararası Atom Enerjisi Konferansı’nda nükleer enerjinin geleceği konuşuluyor. Konferansa Enerji Bakanlığı Bakan Yardımcısı Murat Mercan Başkanlığındaki Türk heyeti de katılıyor.


St. Petersburg’da 3. Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (UAEK) Konferansı başladı. Nükleer sektör uzmanlarının açıklamalarına göre konferans, nükleer enerji sektörünün en önemli ve geniş katılımlı toplantısı olacak. Forum öncesinde açıklamada bulunan Rus Nükleer Kamu Şirketi Rosatom’un Başkan Yardımcısı Nikolai Spassky, “Bu konferans dünyada nükleer sektör tarihinde forum biçiminde yapılan etkinliklerin en büyüğüdür” dedi. 1. ve 2. konferanslar 2005 yılında Fransa’nın Paris’inde ve 2009 yılında Çin’in Pekin şehrinde yapılmıştı.

 

Bu yıl St. Petersburg’da düzenlenen konferansta nükleer enerji ile çevre, nükleer güvenlik, nükleer altyapı alanındaki gelişmeler ve nükleer enerji üretiminde yenilikler gibi konular ele alınıyor. 80’den fazla ülkeden heyetin katılacağı konferansa katılım başvurusunu yapmış olan yaklaşık 600 kişiden 60’ı bakan veya bakan düzeyindeki en üst devlet yöneticilerinden oluşuyor.

 

Zirvenin katılımcıları arasında Enerji Bakanlığı Bakan yardımcısı Murat Mercan başkanlığındaki Türk heyeti de bulunuyor. 3 gün içinde yapılacak olan konferans oldukça yoğun bir programa sahip. İşlenecek konular arasında Fukuşima sonrası nükleer enerji sektörünün gelişmesi de yer alıyor. Nükleer santral işleten veya ilk nükleer santrallerini yaptırmayı planlayan ülkelerin çoğu kararlılıklarını açıkladılar. 3. Uluslararası Atom Enerjisi Konferansı’nın nükleer enerji sektörünün dünyadaki gelişimini belirlemesi bekleniyor.

 

Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu Başkanı (UAEK) Başkanı Yukiya Amano, forum katılımcıları ile heyet üyelerini selamlayarak, “ ‘21. Yüzyılda nükleer enerji’ adlı üst düzey uluslararası konferans, nükleer enerjinin ülkelerin sürdürülebilir gelişmesine yapacağı uzun vadeli katkı konusunun en üst seviyede yani bakanlar ile nükleer enerji sektörü yöneticileri tarafından görüşülmesine imkan sağlayacaktır” diye konuştu. Rosatom Başkanı Sergey Kiriyenko ise Rusya’nın nükleer enerji üretimi geliştirme ve nükleer enerjinin ülkedeki elektrik üretiminde payının artırma yolunda gittiğini vurguladı.

 

Konferansın “Altyapı, teknoloji ve organizasyonlar üzerine perspektifler” oturumu çerçevesinde Enerji Bakanlığı Nükleer Enerji Proje Uygulama Dairesi Başkanı Necati Yamaç bir sunum yapacak. Oturumda nükleer enerji alanındaki yeni projelerin altyapısal hususları, kadro oluşturma, nükleer yatırımların yeni finansman modelleri, radyoaktif atık yönetimine ilişkin sorunların çözülmesi gibi konular konuşulacak. Necati Yamaç Mersin Akkuyu’da nükleer santral kurma sürecinin hazırlık aşamasını ve NGS’de görev alacak uzmanların yetiştirilme konusunu anlatacak. Bunun yanı sıra Türkiye’de nükleer sektör oluşturmaya yönelik yol haritası çizme tecrübesi paylaşılacak. Öte yandan konferans katılımcıları arasında AKKUYU NGS Elektrik Üretim Anonim Şirketi’nin Genel Müdürü Alexander Superfin de bulunuyor.

 

Bu arada Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, UAEK Başkanı ile görüşecek. Rusya Federasyonu Cumhurbaşkanlığı Basın Servisi’nin yayınladığı açıklamada, “Görüşme sırasında nükleer enerjinin barışçıl kullanımı hususunda Rusya ile UAEK arasındaki işbirliği ve nükleer silahların yayılmasının önlenmesi amaçlı uluslararası işbirliğine ait bazı konuların konuşulması öngörülmektedir” denildi.

 

“21. Yüzyılda Nükleer Enerji” adlı uluslararası üst düzey UAEK konferansı kapsamındaki çalışmalar 29 Haziran tarihinde tamamlanacak.

 

 

AKKUYU NGS Basın Servisi