Şirket Yönetimi
 

Fuad Akhundov, AKKUYU NÜKLEER A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Yardımcısı

 


1966 doğumlu olan Akhundov, 2014 yılında Akkuyu Nükleer A. Ş. Genel Müdürlüğü görevine getirildi. Azerbaycan Devlet Petrol Akademisi ve Teksas Üniversitesi İşletme Fakültesi mezunudur. Japon Uluslararası Finans Merkezi ve Uluslararası Para Fonu (IMF) bünyesindeki Birleşik Viyana Enstitüsü diplomalarına sahiptir. Kariyerine 1986 yılında SSCB Savunma Bakanlığı’nda başlayan ve farklı pozisyonlarda çalışan Fuad Akhundov, burada Özel İnşaat Bölümüne bağlı Araştırma Sektörü Başkanı olarak görevine devam etti. 1991 yılı itibariyle Ekonomi ve Planlama Devlet Komitesi’nde ve Azerbaycan Cumhurbaşkanlığı’nda görev yaptı. 1993 yılında bankacılık sektöründe çalışmaya başlayan Fuad Akhundov, Azerbaycan Ulusal Bankası’nda Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı olarak görev yaptı.  Uluslararası Para Fonu (IMF) ve Dünya Bankası ile yapılan müzakerelerde grup başkanlığını üstlenen Akhundov, ülkenin Uluslararası Para Fonu’ndan aldığı ilk krediler kredi model yapısını geliştirdi. Fuad Akhundov, Azerbaycan Cumhuriyeti Döviz Kanunu’nu hazırlayanlardan biri oldu. 1995 - 2001 yılları arasında Uluslararası Azerbaycan Bankası (UAB) Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev yaptı. Akhundov’un yönetim döneminde, ülkede ilk olarak ATM ve kredi kartlarını kullanmaya başlayan UAB, bölgedeki bankacılık sisteminin lideri konumuna geldi. 2001 - 2003 yılları arasında IBG “NIKoil”  Yürütme Kurulu Başkanı ve Başkan Yardımcısı olarak görev yaptı. 2003 – 2006 yılları arasında, Akhundov’un Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev yaptığı Bank Uralsib A.Ş. ise Rusya’nın orta düzeyli bankalarından biri iken, 95 şehirde 500’ün üstünde şubesi olan ve Rusya bankacılık sisteminin liderlerinden biri konumuna geldi. 2006 yılında “Obyedinenniy Kapital” Yatırım Grubu’nu kuran Akhundov, aynı zamanda Londra Silkroutefinancial Fonu Denetim Heyeti Üyesi olarak görev yaptı.  “Obyedinenniy Kapital” Yatırım Grubu önderliğinde; Korkunov şekerleme işletmesi, Evroset mobil telefon perakende satış şirketinin satışı gibi büyük anlaşmalar gerçekleşti ve Bağımsız Devletler Topluluğu’nda zorunlu tüketim ürünleri ve hızlı tüketim ürünleri alanında birçok büyük projeye imza atıldı. 2012 yılında Uralsib Asset Management Yönetim Kurulu Başkanı ve ZNAK A.Ş. Genel Müdürü olan Fuad Akhundov, 2012 yılında Uralsib Finans Kuruluşu’nun Yönetim Kurulu Üyesi seçildi.

 Yuriy Galanchuk, AKKUYU NÜKLEER A.Ş. Genel Müdürü


Nükleer sektörde iş deneyimi 30 senenin üzerindedir. İş hayatına 1972 yılında Omsk Makine Fabrikasında başladı. Tomsk Teknik Enstitüsü Fizik ve Enerji Tesisleri Bölümünden mezun olduktan hemen sonra Khmelnitskiy NGS İnşaat Direktörlüğü’nde göreve başladı ve reaktör bölümü kıdemli işletme mühendisi pozisyonundan başlayarak Khmelnitskiy NGS iletmeden sorumlu Teknik Müdür Yardımcısı pozisyonuna kadar muhtelif görevlerde çalıştı. 2001 -2012 yılları arasında Atomtehenergo A.Ş.’de yönetici pozisyonlarında görev yaptı. Bu esnada İran’da nükleer güç santralinin işletmeye alınması projesini ve Rusya’daki NGS’lerin işletmeye alınması sürecini yöneten departmanı yönetti. 2007 yılında Rusya NGS Müdürlüğü Başkanı olarak göreve başladı. 2012 yılında Concern Rosenergoatom A.Ş. bünyesinde Leningrad NGS-2 İnşaat Direktörü olarak atandı. Mayıs 2017 tarihinden itibaren AKKUYU NÜKLEER A.Ş. Genel Müdürü olarak göreve başladı.

 

 


  

Oleg Titov, Operasyonel Destekten sorumlu Genel Müdür Yardımcısı

 

Oleg Titov, 1986 yılında Moskova Elektrik Mühendisliği Üniversitesi Elektrik Mühendisliği Bölümünden mezun oldu. 1987 tarihinden itibaren Technopromexport Ekonomi Birliğinde mühendis ve kıdemli uzman olarak çalışmaya başlayan Oleg Titov, 1993 tarihinden itibaren 2001 yılının sonuna kadar, Gorazal şehrinde “anahtar teslim” olarak inşa edilen ve toplam 990 MW güce sahip 2 Siddirganch (1х220 MW) termik santralin tesis edildiği Bangladesh’te Technopromexport baş temsilcisi olarak görev almıştır. 2002 yılından itibaren ALSTOM Şirketinde Proje Yöneticisi, Proje Müdürü ve 2004 yılında Siemens Şirketinde Projeler Departmanı Gaz ve Petrol Birim Müdürü olarak görev almıştır. 2009 yılında yine Siemens’te Termal Enerji Dairesi Müdürü olarak ve 2011 yılında Rusya ve Orta Asya'daki Gaz Türbini Teknolojisi (Siemens Power Machines) Siemens Ortaklığında Satıştan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak görev yaptı.

 

 

 Grigory Kazakov, Finanstan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı

 

Gubkin Gaz ve Petrol Devlet Akademisi Gaz ve Petrol İşletmeleri Yönetimi ve Ekonomisi Bölümünden mezundur. Profesyonel kariyerine 1997 yılında PricewaterhouseCoopers Şirketinde Enerji Sektörü Şirketlerinin Denetim biriminde başladı. PwC’deki görevine, Şirketlere hisselerinin halka arzı konusunda destekten sorumlu olarak Sermaye İşlemleri Departmanında devam etmiştir. 2003 ile 2005 yılları arasında Yukos Mali Ajansının Moskova Şubesindeki Proje Ofisinde raporlama sürelerinin kısaltılması için iş süreçlerinin optimizasyonundan sorumluydu. 2005- 2011 dönemi içerisinde Urals Energy petrol şirketinde Finans Müdürü olarak Şirket hisselerinin Londra Borsasında halka açılması ve halka ikincil arz işlemlerinin yürütülmesi, şirketin finansal yönetimi, uzun vadeli kredi ve öz sermaye katılımının sağlanması ve Londra Borsasındaki yatırımcılarla iletişim süreçlerinde görev almıştı. Amerikan CPA (Sertifikalı Kamu Muhasebecisi) Sertifikasına sahiptir. Akkuyu Nükleer’deki görevinden önce, Rusatom Overseas şirketinde Türkiye Projesi Müdürü olarak çalışmıştı.

 

 


  
Ilya Smirnov, Hukuk ve Kurumsal İşler Direktörü

 

1967 doğumlu olan Smirnov, 2011 yılında Akkuyu Nükleer A. Ş. Genel Müdür Yardımcılığı görevine getirildi. Hukuk bilimi uzmanlık dalında Dışişleri Bakanlığı USSR ve Moskova Devlet Uluslararası İlişkiler Enstitüsü mezunudur. Hukuk doktora adayı ve Dowling College’in (ABD) MBA derecesine sahiptir. 1993-1995 yılları arasında Sprint Şirketler Grubu’nda (Orange Business Services) hukuk müşaviri ve Hukuk Departmanı Şefi olarak görev yaptı.1995’de şehirlerarası ve uluslararası iletişim hizmetlerinin geliştirilmesi ve Rusya’nın çeşitli bölgelerinde iletişim ağlarının kurulması üzerine faaliyet gösteren Global TeleSystems, Inc. (GTS)'de çalışmaya başladı. 1999 yılında buradan ayrılıp NASDAQ borsasında başarılı bir IPO gerçekleştirdi. Buradaki görevine hukuk müşaviri olarak başlayan Simirnov, Hukuk Departmanı Şefliği’ne kadar yükseldi. 2006 Temmuz ayında da halka açık Golden Telekom, Inc (NASDAQ: GLDN) şirketinde Başkan Yardımcısı, Hukuk Müşaviri ve Kurum Sekreteri olarak görev yaptı. 2008 yılında Golden Telecom Inc'in %100 hissesi 'Vimpel-Communications' JSC (Beeline) tarafından satın alındı ve Smirnov, 'Vimpel-Communications' JSC'nin Rusya İş Biriminin Hukuk İşleri Müdürü olarak atandı. 

 


 

 

Sergei Kudinov, Güvenlikten sorumlu Genel Müdür Yardımcısı


Kuzey Kafkasya Kamu Hizmetler Akademisi mezunudur. Rusya Federasyonu Silahlı Kuvvetleri’nde  görev yaptıktan sonra, Rosatom bünyesinde faaliyet gösteren “Sektörel Yatırımlar Merkezi”nde Güvenlik Bölümü Varlık Koruma Birim Şefi olarak çalıştı. Daha sonra Concern Rosenergoatom A.Ş’de (Rusya’nın elektrik enerji sektöründeki en büyük şirket ve Rusya’daki nükleer santrallerin işletilmesinden sorumlu (operatör) tek işletme kuruluşudur) Ekonomik Güvenlik Bölümü Müdürü olarak göreve başladı. Rosatom bünyesinde faaliyet gösteren şirketlerde görev yaptığı dönemlerde, yolsuzlukla mücadele, olası maddi zararların önlenmesine ilişkin sistemin geliştirilmesi, kolluk kuvvetleri ile iletişimi düzenleyen iç mevzuatın hazırlanması gibi birçok faaliyette bizzat yer aldı. Yaptığı başarılı çalışmalar nedeniyle, “2. Dereceden Nişan” (nükleer sektörün geliştirilmesine katkılarından dolayı) ve Rosatom’dan “Teşekkür Belgesi” aldı.