Nükleer Sektör Haberleri
24.03.2014

Sinop ve Akkuyu Kebanın 8 katı üretim yapacak

 

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Makina Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Makine Mühendisi Prof. Dr. Haydar Aras, Mersin ve Sinop'ta kurulması planlanan nükleer santrallerin 8 Keban Barajı'nın ürettiği kadar enerji üretecek" dedi.

 

Mersin Akademik Odalar Birliği ve Makina Mühendisleri Odası Mersin Şubesi işbirliğinde Mersin Kültür Merkezi'nde düzenlenen 'Türkiye'nin Enerji Politikalarında Çözüm Nükleer mi, Güneş mi?' konulu konferansa konuşmacı olarak katılan Prof. Dr. Haydar Aras, Sinop ve Akkuyu'da kurulacak olan nükleer santrallere değindi. 

 

2012 yılında Türkiye'nin toplam enerji ihtiyacının yüzde 28'ini kendi kaynaklarından karşıladığını kaydeden Aras, geriye kalan yüzde 72'lik kısmını da ithal ettiğini söyledi. Bu haliyle Türkiye'nin enerjide sürdürülebilirlikten söz etmesinin zor olduğunu belirten Aras, Mersin ve Sinop'ta kurulması planlanan nükleer santrallere değindi. Prof. Dr. Haydar Aras, iki santralin 8 adet Keban Barajı'nın ürettiği kadar enerji üreteceğini belirterek, Akkuyu Nükleer Santrali anlaşmasında önemli maddeler olduğunu bildirdi. Aras; "Mersin için anlaşma imzalandı. Anlaşmanın farklı yanları var. Siz bana evinizin ya da mutfağınızın yüzde 51'ini verir misiniz? Ben misafirim şu anda, bu kullanma hakkını verir misiniz? Anlaşma hükümlerine göre, Türk tarafı nükleer reaktör için gerekli alanı sağlayacak. Biz proje bitiminde maksimum yüzde 49'una sahip olabileceğiz hisselerin. Yüzde 51'i Rusya'nın olacak" diye konuştu.