Selçuk Üniversitesi öğrencileri Bilgilendirme Merkezi’nde

Selçuk Üniversitesi Ziraat Bölümü öğretim üyeleri ve öğrencileri, Büyükeceli Bilgilendirme Merkezi’ni ziyaret etti.

 

Selçuk Üniversitesi Silifke-Taşucu Meslek Yüksek Okulu Ziraat Bölümü öğrencileri Yrd. Doç. Dr. Aşkın Bahar başkanlığında Büyükeceli Toplum Bilgilendirme Merkezi’ni ziyaret ederek, Akkuyu Nükleer Santral Projesi hakkında bilgi aldı.

 

Akkuyu NGS A.Ş Büyükeceli Toplum Bilgilendirme Merkezi’nde Müdür Eyüp Lütfi Sarıcı tarafından karşılanan gruba Akkuyu Nükleer Santral Projesi anlatıldı. Çeşitli görsellerin de kullanıldığı sunumda Merkez Müdürü Lütfi Sarıcı, öncelikle Türkiye’nin ekonomik büyümesi ve enerji ihtiyacını anlattı. Türkiye’nin enerji açığı bulunan bir ülke olduğuna dikkat çeken Sarıcı, enerji ihtiyacının karşılanması için çok sayıda yeni santrale ihtiyaç olduğunu kaydetti.

 

 

Nükleer enerjinin dünyadaki durumunu da anlatan Büyükeceli Bilgilendirme Merkezi Müdürü, Türkiye’nin sınırlarındaki nükleer santrallere ilişkin bilgi verdi. Daha sonra da Akkuyu Nükleer Santral Projesi’nin tarihçesi, aşamaları ve mevcut durumunu sunumunda detaylarıyla ifade etti. Son olarak Akkuyu’da kullanılacak teknoloji ve güvenlik önlemleri hakkında bilgi veren Sarıcı, öğrencilerden gelen soruları yanıtladı.

 

Selçuk Üniversitesi Silifke-Taşucu Meslek Yüksek Okulu Ziraat Bölümü öğrencilerinin en çok merak ettiği konu Akkuyu Nükleer Santrali’nin işletmeye girdikten sonra çevreye zarar verip vermeyeceği oldu. Büyükeceli Bilgilendirme Merkezi Müdürü Lütfi Sarıcı bu yöndeki sorulara, santralin nasıl işletileceği ve reaktörün nasıl korunacağına ilişkin detaylı bilgiler sunarak cevap verdi. Akkuyu Nükleer Santrali’nin hiçbir şekilde çevreye radyasyon sızdırmayacağının altını çizdi. Buna rağmen çevrede yapılacak anlık radyasyon ölçümleri ile halkın da her an bu konuda şeffaf bir biçimde bilgilendirileceğini belirtti.

 

 

 

Akkuyu NGS A.Ş basın servisi