Rusya’ya Nükleer Mühendislik Eğitimi Almaya Gidecek Türk Öğrencilere Enerji Bakanı Taner Yıldız’dan Tam Destek
 

11.09.2012


Akkuyu NGS A.Ş tarafından başlatılan eğitim programında bu yıl burslu ve iş garantili nükleer enerji uzmanlığı eğitimi alacak öğrenciler, Enerji Bakanı Taner Yıldız tarafından kabul edildi. Akkuyu NGS A.Ş Genel Müdürü Alexander Superfin ve Genel Müdür Yardımcısı Rauf Kasumov’un da hazır bulunduğu 10 Eylül 2012 tarihindeki toplantıda, Rusya’ya nükleer mühendislik eğitimi almaya gidecek öğrenciler ve aileleri yer aldı.


Enerji Bakanı Yıldız, yaklaşık 8-10 kilometrekarelik alanda yapılacak nükleer güç santraline birim alana yatırım bazında en yüksek finansmanın sağlanacağına dikkat çekti. Taner Yıldız, ''Özellikle nükleer santraller konusunda bu kadar spekülasyonun olduğu bir dönemde, siz gençlerin nükleer eğitimine istekli olması oldukça önemli. Bizler sizleri tehlike ve riske değil, Türkiye'nin gelişmesine ve geleceğine gönderiyoruz. Sizlerin de bizi orada çok iyi temsil edeceğinize inanıyorum. Bu eğitimi aldıktan sonra siz çok az kişinin uzmanı olduğu bir alanda çalışacaksınız ve bu ayrıcalığı yaşayacaksınız'' dedi.

 

 

Daha sonra konuşan Akkuyu Nükleer Güç Santrali Elektrik Üretim AŞ Genel Müdürü Alexander Superfin, Türk öğrencilere yönelik başlattıkları eğitim programı ile Türkiye’nin kendi nükleer santralini yapacak hale geleceğini söyledi. Superfin, “Türkiye’nin tarihine geçecek bu öğrencileri eğitmek bizim için önemli bir görev. Bu gençler eğitimini tamamladıktan sonra, Türkiye’nin ilk nükleer santrali Akkuyu’da çalışacaklar. Daha sonra da yerli nükleer santral yapımında görev alacaklar” ifadelerini kullandı.


Türk öğrencilerin Rusya'daki tüm masraflarının proje şirketi tarafından karşılanacağını belirten Superfin, ayrıca öğrencilere sağlık sigortası yapılacağını ve aylık 500 dolar burs ile uçak bileti verileceğini bildirdi. Öğrencilerin kalacağı yurdun tekrar düzenlendiğini dile getiren Superfin, ''Her türlü imkan sağlandı. Öğrencilerden sadece bir tek isteğimiz var; o da başarılı olmaları'' dedi.

 

 


Bu sene Nükleer Mühendislik eğitimi almak üzere Rusya’ya gidecek öğrencilerin ise heyecanı gözlerinden okunuyordu. Öğrenciler, Türkiye’nin ilk nükleer santralinde çalışmak üzere alacakları eğitimin kendilerine gurur verdiğini ve ayrıcalıklı hissettirdiğini dile getirdi. Aileler de bu eğitim programının çok daha önce hayata geçirilmesi gerektiğine vurgu yaparak, “Türkiye geç kaldığı nükleer santral konusunda önemli adımlar atıyor. Biz de bunun bir parçası olduğumuz için çok gururluyuz” ifadelerini kullandı.


Türkiye’nin ilk nükleer santralini yapacak olan Akkuyu NGS A.Ş, Türkiye ile Rusya Federasyonu arasında imzalanan Hükümetler arası anlaşma çerçevesinde, nükleer teknoloji alanında Türk insan altyapısının oluşturulması için eğitim programı başlatmıştır. İlki geçen yıl yapılan sınavla 50 Türk öğrenci nükleer mühendislik eğitimi almak üzere Rusya’ya gönderilmiştir

 

 


15 Temmuz 2012 tarihinde Gazi Üniversitesi Mühendislik Fakültesi’nde gerçekleştirilen sınavla da bu yıl eğitime gidecek öğrencilerin seçim aşaması başlatılmıştır. Yazılı sınavı geçen öğrenciler arasında yapılan mülakatla Rusya’ya nükleer mühendislik eğitimi almaya hak kazanan öğrenciler seçilmiştir.


Türk öğrenciler ilk yılı hazırlık olmak üzere 4 yıl lisans eğitimi alacaklardır. 2 yıllık yüksek lisans programının ardından 1-3 yıl arasında Rusya’daki nükleer santrallerde staj göreceklerdir. Eğitim programını tamamlayan Türk öğrenciler daha sonra Türkiye’nin ilk nükleer santrali Akkuyu’da görev alacaklardır.

 

 

 

 

 

 

Akkuyu NGS Basın Servisi