Nükleer Sektör Haberleri
15.12.2015

Rusyanın yenilenebilir ve nükleer enerji üretim potansiyeli yüksek

12 Aralık tarihinde Paris'te 195 ülke küresel ısınmanın 1,5 Celsius derece seviyesinde tutmayı öngören anlaşmayı onayladı. Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-Moon anlaşmayı, uzun vadeli “iddialı bir evrensel uzlaşma” olarak nitelendirdi.

 

Dünya Nükleer Birliği (WNA) Başkanı Agneta Rising, iddialı Paris İklim Anlaşmasında belirtilen hedeflere ulaşabilmek için ülke yönetimlerinin atom enerji endüstrisi başta olmak üzere düşük karbonlu enerji endüstrisine yatırım yapan stratejileri geliştirmeleri gerektiğini vurguladı. Rising, “İklim değişikliği ile mücadele edebilmemiz için 2050 yılına kadar nükleer üretimli 1000 GW güce ihtiyacımız vardır” dedi.

 

Son 50 yıl içerisinde elektrik üretimi için barışçıl atomun kullanılması sayesinde, 60 milyar ton üzerinde karbon dioksit salınımı engellendi. Agneta Rising'e göre Fransa, nükleer enerji endüstrisi ile birlikte düşük karbonlu enerji dengesinin sağlanması mümkün olduğunu gösterdi.

 

İklim değişikliğini önlemede en etkili tedbirlerden birinin karbonsuz enerjiye geçiş olduğu kabul ediliyor. Burada, öncelikle hidroelektrik, yenilenebilir enerji kaynakları ve nükleer enerji endüstrisi söz konusu. Rusya'da bu tür üretim tipleri elektrik enerji üretiminin yarısına yakın oranında bulunuyor. Hidroelektrik santrallerde elektrik enerji üretim kapasitesini artırma imkanları neredeyse tükenmiş durumunda olsa bile, yenilenebilir enerji kaynakları ve NGS alanındaki üretim potansiyeli önemli.

 

Kaynak: “REGNUM”, “Polit.Ru”, “Enerji ekspertiz merkezi”