Rusya`nın başkenti Moskova`da Türkiye`den giden çocukların da katılımı ile düzenlenen “NucKids 2014 Uluslararası Yaratıcılık Projesi” çerçevesinde bir müzikal hazırlandı
Moskova’da düzenlenen 6. Uluslararası Çocuk Yaratıcılığı Projesi “NuclearKids” çerçevesinde sahnelenen “Çocukluk Labirentleri” isimli müzikalin  gala gösterisi başarılı bir şekilde gerçekleşti.

 

Bu yıl düzenlenen NuclearKids’e Belarus, Bulgaristan, Macaristan, Vietnam, Rusya, Türkiye, Ukrayna ve Çek Cumhuriyeti’nden gelen çocuklar katıldı. Projenin  hazırlık çalışmaları St. Petersburg yakınlarındaki Repino köyünde yapıldı.

 

Yapımcı Vladimir Karabanov ve Koreograf Maksim Nedoleçko’nun yönetmenliğini yaptığı profesyonel müzik gösterisinin hazırlıkları yaklaşık üç hafta sürdü. Galası 28 Temmuz’da St. Petersburg’da gerçekleşen müzikal, Ekaterinburg ve Çelyabinsk şehirlerinden sonra Çek Cumhuriyeti’nin Brno ve Slovakya’nın başkenti Bratislava’da da sahnelendi.

   Fotogaleri

Her yıl düzenlenen etkinliklere katılan genç yetenekleri Rusya’nın en iyi eğitmenleri çalıştırıyor. Çocukların sahne aldığı müzikal ise özel olarak yazılan senaryoya göre hazırlanıyor. Ayrıca gösteriye çocuklardan gelen fikirler de ekleniyor.  

 

 

-Çocukluk Labirenti-

 

Bu yıl düzenlenen etkinlikte “Çocukluk labirentleri” adlı gösteri hazırlanarak sahnelendi. Gösteri bir birinden ayrı kısa hikayelerden oluşuyor. Bu gösteride ayrı başlangıç, zirve noktası ve son diye bilinen klasik akıştan uzaklaşılarak, farklı bir dramaturgi uygulandı. Müzikalde, çocukların ne kadar çok büyümek istediğini anlatan bir birinden bağımsız hikayeler konu edildi.

 

Müzikaldeki her şey farklı şekillerde ele alınan duygular üzerine kuruldu: Kapının arkasında ne var acaba? Kara duvarın üstünde 10’dan fazla kapı var… Çocukların karşısına sürekli olarak yeni ve bir birinden ilginç seyyahlar çıkıyor. Kız çocuğu annesinin yerine kulüpte şarkı söylemeyi çok istiyor.

 

 Yönetmen Vladimir Karabanov, müzikalde çocukların güncel yaşamı yansıtan 12 ayrı hikayeyi sahnelediğini bildirerek, gala sonrasında izleyicilerin oyunculara çiçek hediye ederek muhteşem galadan dolayı kendilerini kutladığını söyledi.

 

 

-Üniversite kazandıran proje-

 

İlk yıllardaki projelere katılan çocuklardan kendini sahnede kanıtlamak isteyenler, 2014 yaz döneminde düzenlenen üniversite giriş sınavlarında başarılı olarak  Rusya Tiyatro Sanatları Üniversitesi, Moskova Sanat Tiyatrosu Üniversitesi, Rusya Devlet Sinematografi Üniversitesi’ni kzandılar.  

 

Çocuk projesi müdürü Anna Trapeznikova, “Proje biter bitmez yabancı ortaklar bizimle iletişime geçerek, bir sonraki yıl için planlarımızı soruyor, Nuckids sonrasında çocukların tamamen değişerek, bağımsız ve itidal sahibi bireyler olarak ülkelerine dönüyorlar” açıklamasında bulundu.

 

 

-Türkiye’den giden çocuklar-

 

Proje düzenleyicileri, Türkiye’den gelen çocukların ilk defa katılmadıklarını vurgulayarak, söz konusu katılımın artık gelenek haline geldiğini, Türkiye’den gelen çocuklara güvenle başrol verilebildiğini söyledi.

 

Nuckids projesinin Rus nükleer teknolojilerinin bulunduğu ülkelerde ün kazandığını ifade eden yetkililer, yıllar geçtikçe katılımcı sayısını arttığını bildirdi.

 

 Akkuyu NGS A.Ş de uluslararası yaratıcılık projesini destekliyor. Akkuyu NGS A.Ş üç yıldır aralıksızTürk çocukların söz konusu etkinliğe katılımını sağlıyor.   

 

 

Bilgi:

Uluslararası Çocuk Yaratıcılığı Projesi “NuclearKids” Rusya ve Rosatom’un ortak çalışma yaptığı yabancı ülkelerdeki nükleer sektör çalışanlarının yetenekli çocuklarını her yıl bir araya getirerek müzik gösterilerin düzenlendiği ve sahnelendiği bir etkinliktir. Rosatom Devlet Şirketi projenin düzenleyicisi ve sponsoru olarak farklı ülkelerdeki nükleer sektör çalışanları arasında dostluk bağlarının güçlenmesini, Rosatom tesislerinin bulunduğu merkezden uzak şehirlerdeki yetenekli çocukların yaratıcılık açısından gelişmesi için gereken koşulların oluşturulması ve yeni nesilerler arasında nükleer enerji temasının popüler hale gelmesini amaçlamaktadır.

   

 

Akkuyu NGS Basın Servisi