Nükleer Sektör Haberleri
10.07.2013

Rusya’daki öğrenciler Novovoronej-2 Nükleer Santrali’nin inşasında çalışacak

 

Rusya’daki üniversitelerden oluşan öğrenci grubu Novovoronej-2 Nükleer Santrali’nin inşaat alanında işe başladı. İnşaatı süren santralin gözlem alanında, öğrenci grubunun çalışma döneminin başlaması ile ilgili tören yapıldı.

 

Törene “Atomenergoproekt” Anonim Şirketi’nin (Türkiye’de “Akkuyu” Nükleer Santrali’nin genel proje tasarımcısı) üst kademe yöneticileri katıldı. Öğrenci grupları 3 senedir art arda Novovoronej-2 Nükleer Santrali’nin inşasında çalışıyorlar. Öğrencilerin sayısı da her geçen gün artmaya devam ediyor. 2011 yılında inşaat alanında 12 öğrenci çalışmakta iken, 2012 yılında bu rakam 100, bu sene ise  Voronej, Petrozavodsk, Nijniy Novgorod, Orel, Obninsk (Kaluga Bölgesi) ve Rusya’nın diğer bölgelerinin katılımı ile 155’e ulaştı.  

 

Novovoronej-2 Nükleer Santrali’nin tesislerinde inşaat bölümü öğrencileri tecrübeli oğretmenlerin gözetiminde sıva ve boya işleri yapıyor, kuvvetlendirme ve beton dökümü işlerine, çevre düzenleme aktivitelerine katılıyorlar. Birçok öğrenci daha önce mesleki eğitimlerini tamamladıkları için  inşaat alanına hazırlıklı uzmanlar olarak (demirci, betoncu, sıvacı, boyacı v.s) olarak gelmişlerdir.


“Atomenergoproekt” Anonim Şirketi’nin Genel Müdürü Marat Mustafin konu ile ilgili şu açıklamayı yaptı: “Nükleer santral gibi tesislerde küçük ve önemsiz işler olmuyor. Herkes kendi iş yerinde önemli görevi yerine getirerek  Novovoronej-2 Nükleer Santrali’nin hizmete başlama tarihini yakınlaştırmaktadır. Hiç kuşkusuz, nükleer santral gibi yüksek teknolojili tesisin inşasında biz en çok kalite ve güvenliğe önem vermekteyiz. Yüksek uzmanlık ve beceri gerektiren işlerin yanı sıra öğretmenlerin gözetimi altında öğrencilerin yapabilecekleri görevler de vardır. Önemli olan çalışma arzusu ve işe karşı sorumlu tutumdur”. Yaz tatili döneminde öğrencilerin işe bu şekilde iş stajı yapmaları daha önce de uygulanıyordu. Ancak bu uygulama Rusya’da nükleer enerji alanında diğer inşaat tesislerine de yayılacak.


Çalıştıkları süre boyunca öğrenciler Novovoronej-2 Nükleer Santrali’ne ait inşaatçı sitesine yerleştirildiler. Burada onlar için konforlu yaşam alanları oluşturuldu. İnşaat gruplarına özel iş elbiseleri  verildi. Öğrenci grupları tarafından boş zamanlarda eğlence programları da düzenleniyor.  Tatil günlerinde çeşitli şenlikler, yarışmalar ve oyunlar yapılıyor.

 

 

 

Kaynak: “Atomenergoproekt” Anonim Şirketin İletişim Departmanı