Rusya’da nükleer santral gezisine katılan Adanalı işadamları izlenimlerini kamuoyu ile paylaştı
 

19.10.2012

 

Mersin’in Gülnar İlçesi Büyükeceli Beldesi’nde yapılacak olan Akkuyu Nükleer Santrali’nin Rusya’daki benzeri Novovoronej Nükleer Santrali’ni ziyaret eden Adana Genç İşadamları Derneği üyesi işadamları, gezinin sonuçlarını 17 Ekim 2012 tarihinde Adana’da düzenledikleri basın toplantısı ile duyurdu. 

 

Adana Genç İşadamları Derneği (AGİAD) Başkanı Tamer Gülcan’ın açılış konuşmasını yaptığı basın toplantısında Akkuyu NGS A.Ş Genel Müdür Yardımcısı Rauf Kasumov, Devlet ve Halkla İlişkiler Müdürü Tahir Agayev, Mersin Toplum Bilgilendirme Merkezi Müdürü Faruk Uzel ve Büyükeceli Toplum Bilgilendirme Merkezi Müdürü Lütfi Sarıcı da hazır bulundu.  Adana Genç İşadamları Derneği (AGİAD) Başkanı Tamer Gülcan, Adana iş çevresi için Mersin Akkuyu Nükleer Santrali'nin yapımının büyük iş fırsatı olduğunu söyleyerek, bölgedeki işadamlarından kendilerini hazırlamalarını istedi.

 
 

Gülcan, geçtiğimiz ekim ayı içerisinde Novovoronej Nükleer Santrali'nin çevresel etkilerini görmek ve Mersin'de yapılması planlanan inşaat kısımlarında da hangi sektörlerin çalışabileceği konusunda bilgi alışverişinde bulunmak amacıyla Rusya'ya gittiklerini belirtti. 14 kişilik bir heyetle yaptıkları incelemelerden memnun döndüklerinin altını çizen Gülcan, “Santralin gölün kenarına kurulduğunu gördük. Reaktörlerin içerisine kadar girerek incelemelerde bulunduk. Çalışanların sağlıkla ilgili hiçbir sıkıntıları yok” dedi.

 

 

Adana Genç İşadamları Derneği Başkanı Tamer Gülcan, şantiye sahasındaki inşaat faaliyetlerinin bölgede rahatlıkla yapılabileceğine dikkat çekerek, “Bizim bu bölgede yapılacak santrallerin üretiminde, inşasında çok aktif olacağımıza inanıyorum. Çünkü övünerek söylüyorum, bu teknolojiyle yapacak mühendislerimiz ve müteahhitlerimiz var” diye konuştu.

  

Akkuyu NGS A.Ş Genel Müdür Yardımcısı Rauf Kasumov da bir gazetecinin santralin turizme etkisi konusundaki sorusuna yanıt verdi. Dünyada en pahalı turizmin Fransa'da olduğunun altını çizen Kasumov şöyle konuştu: "Buna rağmen en çok güç ünitesi olan ülke yine Fransa. Nice, Cannes'i turizm merkezleri olarak biliyoruz. Oranın nükleer santrale uzaklığı 1 saatten daha az. Aynı şekilde dünyada en kaliteli ve pahalı tarım ürünleri Fransa'dan geliyor. 

 

 

Orta sınıf turizmde İspanya var. İspanya'nın bütün sahil boyu bu nükleer santrallerle dolu."Santralin 'nükleer adası' denilen bölümünden ve buranın bakımından Rus şirketlerin sorumlu olacağını dile getiren Kasumov şu bilgileri verdi: "Çünkü Türkiye'de bu tür uzmanlar henüz yok. Ama Rusya'da yetiştiriliyor. Santralin tümüyle ilgili olarak ise yüzde 50'sini Türk şirketler yapacak. Taşıma ve mobilizasyon konusunda bu bölgenin şirketlerinin avantajı var."


Büyükeceli Bilgilendirme Merkezi Başkanı Lütfi Sarıcı, nükleer santralin deniz suyu sıcaklığına etkisinin bulunmadığını ve dolasıyla deniz canlılarına zarar vermeyeceğini söyledi.

 


AKKUYU NGS A.Ş BASIN SERVİSİ