Nükleer Sektör Haberleri
12.04.2016

Rusya ve Çin yeni tip NGS üzerinde çalışıyor

 

Rusya Federasyonu ve Çin Halk Cumhuriyeti nükleer enerji alanında uzun yıllardır işbirliği yapıyor. Rusya teknolojisine göre Çin’de inşa edilen Tianwan NGS’nin 1., 2. güç üniteleri başarılı bir biçimde işletiliyor. Nükleer santralin 3. ve 4. güç ünitelerinden oluşan ikinci kısım inşaatına ilişkin sözleşme de imzalandı.

 

Çin, 2014 yılının Aralık ayında pilot ölçekte devreye alınması aşaması biten CEFR deneysel reaktörünü yapmak için Rusya’nın nükleer teknolojisini kullanmıştı. Böyle bir reaktörün uygulanabilir versiyonunun inşaatına ise 2017 yılında başlanılması planlanıyor. 2015 yılının sonunda Rusya, Beloyarsk NGS’nin 4. güç ünitesinde yakıt olarak kullanılmış yakıtın kullanılabildiği BN-800 hızlı nötron reaktörünü devreye aldı.

 

Bu yılın Ocak ayında Çin ve Suudi Arabistan, işletilmesi için su gereksinimi bulunmayan, bu yüzden de Orta Doğu ülkelerinde kullanımı oldukça uygun olan yüksek sıcaklıklı gaz soğutmalı reaktör inşaatına ilişkin sözleşme imzaladı. Yüksek sıcaklıklı gaz soğutmalı reaktör ve hızlı nötron reaktörü Çin ve Rusya tarafından faal bir biçimde tanıtılan dördüncü nesil olarak kabul ediliyor.

 

Kaynak: Cankaoxiaoxi.com