Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya Enerji Bakanı Aleksander Novak ve Rosatom Genel Müdürü Sergey Kiriyenkonun da bulunduğu önemli bir heyet ile Türkiyeye geldi
04.12.2012

 

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya Enerji Bakanı Aleksander Novak ve Rosatom Genel Müdürü Sergey Kiriyenko'nun da bulunduğu önemli bir heyet ile Türkiye'ye geldi. Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan ve Enerji Bakanı Taner Yıldız ile yapılan görüşmelerin ardından nükleer enerjide işbirliğinin artarak devam etmesi kararı çıktı. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya'nın Akkuyu'da nükleer santral inşa etmesinin önünde hiç bir engelin bulunmadığını söyledi. Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan da "İlişkilerimizin ulaştığı mertebeyi yansıtan en önemli proje hüviyetindeki Akkuyu Nükleer Santrali'yle ilgili çalışmaları sorunsuz şekilde devam ettiriyoruz" dedi.


Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin, Türkiye-Rusya 3. Üst Düzey İşbirliği Konseyi (ÜDİK) toplantısına katılmak üzere 3 Aralık 2012 tarihinde İstanbul'a geldi. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Enerji Bakanı Aleksander Novak ve Rosatom Genel Müdürü Sergey Kiriyenko gibi çok sayıda önemli isim eşlik etti.

 

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya tarafından Türkiye’de yapılacak Akkuyu Nükleer Santrali konusunda her şeyin plana göre sürdüğünü ve bu konuda bir sorun görmediğini açıkladı. Rusya Devlet Başkanı, Türk tarafının da projenin gerçekleştirilmesine ilgi duyduğunu belirterek, Türk partnerlerinin de Rusya tarafının üstlendiği riskleri anlayacağını umduğunu ifade etti. Vladimir Putin, Akkuyu’da yatırım hacminin çok ciddi olduğunu ve bunun Rusya tarafından karşılanacağını söyleyerek, aynı zamanda yatırımın yüzde 25'inin Türkiye'de yeni iş yerlerine yönlendirileceğini ve karşılıklı ödemelerde milli dövizlerin kullanılmasının söz konusu olduğunu kaydetti.

 

Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan da Akkuyu Nükleer Santral Projesi’nin son durumuna ilişkin bilgi verdi. Erdoğan, Rusya Federasyonu nükleer enerji kuruluşu Rosatom'un Akkuyu'da yapılacak Nükleer Güç Santrali için Türkiye'ye ilk sermaye girişiminin 700 milyon dolarla başladığını hatırlattı. Rosatom'un 800 milyon dolar daha sermaye aktarımı kararını memnuniyetle karşıladıklarını da belirterek, "1,5 milyar dolara ulaşan bu sermaye aktarımı 2,4 milyar dolara yükseltilecek. Bu güçlü sermaye yapısı projemizin gayet iyi ilerlediğinin önemli bir göstergesidir. Toplam yatırım büyüklüğü yaklaşık 20 milyar dolar olan Akkuyu Nükleer Güç Santrali ülkemizde bir kalemde yapılmış en büyük yatırım olacak. İlişkilerimizin ulaştığı mertebeyi yansıtan en önemli proje hüviyetindeki Akkuyu Nükleer Santrali'yle ilgili çalışmaları sorunsuz şekilde devam ettiriyoruz" diye konuştu.

 

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Başbakan Tayyip Erdoğan’ın bir araya geldiği zirve öncesinde, Rusya Federasyonu Enerji Bakanı Aleksander Novak Enerji Bakanı Taner Yıldız ile görüştü. Aleksander Novak, Akkuyu Nükleer Santrali'nin maliyetinde herhangi bir artışın söz konusu olmayacağını belirterek, "Enerji Bakanlığımız maliyet artışına dair herhangi bir açıklamada bulunmamıştır. Proje planlandığı gibi devam etmektedir. Planlanan zaman dilimi içinde ve maliyetle bitirileceğini ümit ediyorum" dedi. 

Projenin finansmanı konusunda 2 ana kaynağa başvuracaklarını belirten Novak, "Bunlardan ilki Rusya Federasyonu Federal bütçesi. 2'ncisi de bankalardan temin edilecek olan krediler. Projenin finansmanı bu 2 yolla sağlanacak. Bugün yaptığımız görüşmelerde Türk tarafından ilave vergi teşviği talebinde bulunduk. Bu talebin kabul görmesi projenin maliyetini aşağı çekecektir. Bu konuyu değerli meslektaşımla ele alıyoruz" diye konuştu.

Enerji Bakanı Taner Yıldız ile ortak basın toplantısı düzenleyen Rusya Enerji Bakanı Novak, Türkiye’deki nükleer santral projelerine ilişkin görüşlerini de açıkladı. “Türkiye'de nükleer sanayinin geliştirilmesi Türkiye ile Rusya arasındaki işbirliğinin stratejik boyutunu oluşturuyor. Rosatom, Türkiye'deki diğer nükleer santrallerin tesisinde de yer almak istiyor ve bu konular bugünkü görüşmelerimizde de yer aldı. Rosatom şirketi bu konudaki müzakerelere katılma niyetinde olduğunu ortaya koymuştur” dedi. Akkuyu Nükleer Santrali'ne yönelik çalışmaların ise öngörülen zaman cetveli içerisinde ilerlediği bilgisini veren Aleksander Novak, projelendirme ve lisanslama çalışmalarına devam edildiğini ifade etti. Türkiye ile bu alandaki işbirliklerinin sadece nükleer santrallerin inşaatı ve işletmesiyle sınırlı kalmadığını anlatan Novak, aynı zamanda sistemi tamamlayıcı olan eğitim alanında da Rusya Federasyonu'nun hizmet verdiğini, bunun da söz konusu işbirliğinin uzun vadeli olduğunu gösterdiğini dile getirdi.

             
       

Enerji Bakanı Taner Yıldız ile başbaşa görüşen Rosatom Genel Müdürü Sergey Kiriyenko da Akkuyu Nükleer Santrali’nin inşasıyla ilgili çalışmaların öngörülen takvim çerçevesinde devam ettiğini açıkladı. Çevresel etki değerlendirme çalışmalarının da devam ettiğini belirten Kiriyenko, ÇED Raporu’nun Mayıs veya en geç Haziran aynıda ilgili Bakanlığa sunulacağını söyledi.

Kiriyenko, Akkuyu konusunda Türk şirketleri ile de müzakere halinde olduklarını belirterek şunları söyledi:

“Çünkü Türkiye’deki çalışmaların çoğunluğu, Türk şirketler tarafından yapılacak. Bu projenin hayata geçirilmesi için en az 15 bin kişilik istihdam gerekiyor. Bu şekilde sanayi ve inşaat sektöründeki müteahhitler için de milyarlarca dolarlık iş sağlanacak. Bu konuda personelin eğitilmesi önemli. Rusya aktif bir şekilde Türk öğrencilerin eğitimiyle ilgileniyor. Yaklaşık 100 Türk öğrenci Moskova Mühendislik ve Fizik Üniversitesi’nde eğitim görüyor. Çünkü bizim buradaki hedefimiz sadece bir santral inşa etmek değil, aynı zamanda bütün bu aşamalarda Türkiye’ye destek olmak, gerekli personeli de bu çerçevede eğitmek.”

 

Enerji Bakanı Taner Yıldızda, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Türkiye ziyareti öncesinde Kiriyenko ile olumlu bir görüşme yaptıklarını vurguladı. Yıldız, iki ülkenin stratejik işbirliğine en büyük katkıyı sağlayacak nükleer santral projesini görüştüklerini belirtti. Akkuyu Nükleer Santral Projesi’nin Türkiye’deki yerli sermayeyi tahrik edecek bir yatırım olduğunu vurgulayan Yıldız, Rosatom ile yaptıkları görüşmede, anlaşmada ne tür kolaylıklar sağlanabileceğinin konuşulduğunu söyledi.

 

 

AKKUYU NGS A.Ş BASIN SERVİSİ