Rus Devlet Nükleer Şirketi Rosatom, tüm dünyada çalıştığı PR ajanslarının temsilcilerini bir araya getirerek yıllık değerlendirme toplantısı düzenledi
 

Arjantin, Bulgaristan, Brezilya, Macaristan, Vietnam, Almanya, Hindistan, Çin, Letonya, Slovakya, ABD, Türkiye, Ukrayna, Fransa, Çek Cumhuriyeti ve Güney Afrika Cumhuriyeti’nden davet edilen halkla ilişkiler uzmanlarının katılımı ile düzenlenen toplantılar çok yoğun bir gündem ve sıcak bir ortamda geçti.

 

Toplantı, Rosatom tarafından nükleer enerji alanındaki modern Rus teknolojilerinin, bu alanda çalışan şirketlerin tanıtılmasının yanı sıra her ülkede yapılan PR faaliyetleriyle ilgili bilgi paylaşımı  sağlamak amacıyla düzenlenmiştir. 4 gün boyunca katılımcılar nükleer santral ile uranyum zenginleştirme fabrikası gezisinin yanı sıra Rosatom’un diğer şirketlerinin üst düzey yöneticilerinin sunumlarını dinleyip, kendileri de birer sunum yaptılar.

 

Etkinlik kapsamında program oldukça yoğundu. Etkinliğin ilk gününde, 30 yabancı yönetici ve şirket müdüründen oluşan heyetin Mashinostroitelniy Zavod Şirketi’ne (Rosatom Devlet Kuruluşu’nun nükleer yakıt çevrimi şirketi olan TVEL’in bünyesi dahilindedir) ziyareti gerçekleştirildi. Şirket, sadece Rusya Federasyonu sınırları içerisinde değil, aynı zamanda yurtdışındaki reaktörler için yakıt temin eden en büyük Rus yakıt üreticisidir. Günün ilk yarısında tesis yöneticilerinin katılımıyla gerçekleşen bir toplantı düzenlendi. Bu toplantıda yapılan sunumlar sayesinde katılımcılar, şirketin sadece nükleer yakıt değil; zirkon, lityum, kalsiyum, mıknatıs, ince etli borular ve diğer birçok nükleer olmayan malzemeleri Rus piyasası ve uluslararası piyasaya sürdüğünü öğrendiler. Ürünlerin piyasaya sürülmesi sürecinde Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT), Orta, Doğu ve Batı Avrupa ile Asya ülkeleri ön plana çıkmaktadır. Rusya, kendi sınırları içerisinde ve on beş ülkedeki 74 reaktörün yanı sıra, 30 araştırma reaktörü ve tüm Rus nükleer filosunun yakıt ihtiyacını karşılamaktadır. Dünyadaki altı reaktörden birinin Rusya Federasyonu’nda üretilen nükleer yakıtla çalıştığına dair bilgi, toplantı katılımcılarının dikkatini çekti.

 

 

Yapılan sunumlardan sonra heyet, yakıt peleti ve yakıt zarfına ait aksanların üretim teknolojilerinin tanıtıldığı tesisi ziyaret etti. Tanıtım gezisinin baş konuşmacısı Mashnosrtoiteniy Zavod Şirketi’nin Teknik Müdürü Alexey Zhiganin, 20 seneyi aşkın bu tesiste çalıştığını ve tesisle ilgili her konuda bilgi sahibi olduğunu söyledi. Zhiganin, VVER reaktörleri için yakıt zarflarının 1972’den beri seri olarak üretildiğini ve bu tip reaktörlere sahip Rusya, BDT, Avrupa (Bulgaristan, Macaristan, Slovakya, Çek Cumhuriyeti, Finlandiya) ülkelerinin yanı sıra Batı Avrupa ve Asya ülkelerindeki nükleer santrallerine tedarik edildiğini ifade etti. Tesisteki çalışma şartlarının, Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı’nın en sıkı gerek ve standartlarına uygun olduğu ifade edildi. Alexey Zhiganin “Nükleer güvenlik laboratuvarı, çevre koruma, radyasyon güvenliği ve iş güvenliği ile teknik denetim gibi bölümlerin dahil olduğu özel hizmet birimlerinin profesyonel olarak güvenlikle ilgili sorunların çözümünden sorumludur” dedi.

 

Heyetin ertesi günkü istikameti Moskova’dan 260 km uzaklıkta olan Kalininskaya Nükleer Santrali idi. Rosatom İletişim Departmanı Müdür Yardımcısı Vladimir Bochkov’un ifadesine göre, “Rosatom yeni piyasalara açılmak adına aktif adımlar atmaktadır. Ziyaret için Kalininskaya Nükleer Santrali’nin seçilmesi de bu anlamda tesadüf değildir; bu santralde Fukuşima sonrası öngörülen tüm güvenlik sistemleri ile donatılmış son güç ünitelerinden biri olan 4. güç ünitesi devreye alınmıştır”. Kalininskaya NGS Müdürü Mihail Kanishev santral ziyareti sonrasında düzenlenen basın toplantısında “Heyet, Aralık 2012’de işletmeye alınan 4. güç ünitesine yapılan ziyaret sayesinde, modern Rus güç ünitesine ait türbin ekipmanı ile ana kontrol odasının çalışmasını izleme imkanına sahip oldu” dedi.

 

Kalininskaya Nükleer Güç Santrali Bilgilendirme Merkezi’nin sergi salonunda katılımcıların, türbin ve reaktör binasına ait ana ekipmanların maketlerini görme imkanı oldu. Bunun yanı sıra, Bilgilendirme Merkezi’nin ziyareti esnasında, ziyaretçilere VVER tipi reaktörlerinin çalışma prensipleri, pasif ve aktif güvenlik sistemleri ve nükleer güç santrallerinin bulunduğu bölgede otomatik çevre radyasyonu izleme sistemi ile ilgili kapsamlı bilgiler verildi. Kotimex PR Şirketi (Macaristan) yöneticisi Lorant Koti gezi ile ilgili izlenimlerini paylaştı: “Bir nükleer santrali hele ki yeni nesil güç ünitelerini görmek güzel bir tecrübeydi. Nükleer santralin ne kadar efektif ve güvenli bir şekilde işletildiğine ve PR faaliyetlerinin oturmuş bir sisteme sahip olduğuna şahit olduk. Uydu kent sakinlerinin, santral faaliyetleriyle ilgili bütün bilgilere internet üzerinden erişim imkanı vardır. Bilgilendirme Merkezi ise şehrin sosyal ve kültür hayatının odaklandığı yerdir.”

 

Yoğun ziyaret programı sonrasında, Rosatom ve bünyesindeki şirketlerin üst yöneticileri, heyeti Rusya’nın nükleer sektörüyle tanıştırdı. Bu seminer kapsamında, modern nükleer teknolojiler, Rosatom’un uluslararası piyasalarındaki faaliyetleri, nükleer güç santrallerinin devlet ekonomilerine etkileri, Rus projesi AES-2006 ve VVER reaktörlerinin teknolojik özellikleri gibi konular ele alındı. Halkla ilişkiler ve pazarlama faaliyetlerinin yer aldığı proje tanıtımları da yapılarak, şirket içinde bilgi paylaşımı sağlandı.

 

Akkuyu NGS A.Ş Halkla İlişkiler Birimi Müdürü Vasiliy Korelskiy, Rusya Federasyonu ile Türkiye Cumhuriyeti arasında imzalanan Hükümetler arası Anlaşma kapsamında projenin gerçekleştirilmesi ile ilgili mevcut durum hakkında bir sunum yaptı. Korelskiy katılımcılara, nükleer enerji ve Türkiye’de ilk defa gerçekleştirilecek olan nükleer santral projesi hakkında Türk halkının bilgilendirilmesi kapsamında yapılan çalışmalarla ilgili deneyimlerini katılımcılarla paylaştı. Diğer ülkelerden gelen katılımcıları en çok ilgilendiren konular, yaşanan tecrübeler, somut örnekler ve etkinliklerin sonuçları oldu. Halkla İlişkiler Birimi Müdürü Korelskiy “Proje Şirketi Türkiye’nin tüm devlet, özel kurum ve kuruluşlarına açıktır. Akkuyu NGS A.Ş, dünyanın önde gelen uluslararası haber ajanslarından santralin inşa edileceği kasaba sakinlerine kadar soru yönelten herkese, gerekli her konuda bilgileri vermeye hazırdır” dedi. 

 

Uluslararası şirket temsilcileri, santralin kurulacağı Mersin ilinde iki Akkuyu NGS Bilgilendirme Merkezi’nin olduğunu öğrendi. Bilgilendirme Merkezleri’ne sık sık ziyaretçi grupları geliyor. Aralarında okul öğrencilerinden üniversite profesörlerine kadar geniş bir ziyaretçi kitlesine sahip Bilgilendirme Merkezleri’nde, nükleer enerjinin avantajları, Akkuyu NGS’nin güvenlik sistemleri ve çevre ile etkileşimi gibi konular, maket, şema ve modern görsel araçlar kullanılarak anlatılmaktadır. Vasiliy Korelskiy proje kapsamında belirlenen hedeflerin zorluğunu vurguladı. Vasiliy Korelskiy ”Günümüz itibariyle, Rusya Federasyonu’nda Nükleer Ulusal Araştırma Üniversitesi MEPhI’de 190 Türk öğrenci eğitim görmektedir. Türkiye’de ilerde nükleer sektörde çalışmak üzere yaklaşık 600 kişinin yetiştirilmesi planlanmaktadır” diyerek konuşmasını tamamladı.

 

 

 

Akkuyu NGS A.Ş. Basın Servisi