Nükleer Sektör Haberleri
15.12.2015

Rosatom’un yakıt şirketi Endonezya Ulusal Atom Ajansı ile Mutabakat Zaptı imzaladı

Rosatom’un yakıt şirketi TVEL ile Endonezya Ulusal Atom Enerji Ajansı (BATAN), nükleer yakıt devresi alanında Rusya-Endonezya çeşitli işbirliğinin gelişimi için ortamın yaratılmasını amaçlayan Mutabakat Zaptını imzaladı.

 

BATAN temsilcisi, anlaşmanın nükleer yakıt devresi alanında ortak projelerinin uygulanması için sağlam temel oluşturduğunu ifade etti. BATAN yetkilisi, “Bugün Endonezya'da üç araştırma reaktörü işletilmekte ve çok fonksiyonlu araştırma reaktörünün yapımı planlanmaktadır. Nükleer alanındaki gerek güncel, gerek ise gelecekteki projelerin çerçevesinde etkili ve güvenli çalışmaların yürütülmesi için güvenilir ve tecrübeli iş ortaklarına ihtiyacımız vardır. Rosatom'un yakıt şirketi TVEL, dünya nükleer yakıt piyasasının önderlerinden biri olarak tam aradığımız gibi bir ortaktır” dedi.

 

Rosatom Devlet Kuruluşu ile BATAN bu yılın Haziran ayında Endonezya'daki nükleer enerji endüstrisinin gelişim olanakları alanında işbirliği anlaşmasını imzaladı. Bu yılın Nisan ayında Rusya-Endonezya Konsorsiyumu, Endonezya'da 10 MW gücünde çok fonksiyonlu yüksek dereceli gaz soğutmalı reaktörün inşaat projesi ile ilgili ihaleyi kazandı. 2015 yılın Eylül ayında Rosatom bünyesinde bulunan JSC Rusatom Overseas Inc. şirketi BATAN ile yüksek gücü olan NGS ve yüzen NGS inşaat projeleri ile ilgili anlaşmalar imzalamıştı.

 

TVEL yakıt şirketi, güç ve araştırma reaktörleri için nükleer yakıtının üretimi ve sevkiyatı alanında faaliyet gösteriyor. Yakıt şirketi, dünyada her altı reaktörden birine nükleer yakıt temin ediyor.

 

Kaynak: RİA Novosti