Nükleer Sektör Haberleri
17.08.2018

Rosatom’un Nuclear Kids Projesi kapsamında "Lomonosovun Parşömeni" adlı müzikal Moskova’da seyirciye sunuldu

15-16 Ağustos günleri Moskova’nın en iyi tiyatrolarından sayılan Et Cetera Tiyatrosu’nda Nuclear Kids Projesi kapsamında hazırlanan  "Lomonosov'un Parşömeni" adlı müzikalin final gösterileri yapıldı.

 

Rosatom Devlet Kurluşu’nun uluslararası çocuk yaratıcılık projesi olan müzikal bu sene 10. yılı doldurmaktadır ve nükleer enerji alanı çocukları her sene yeni bir profesyonel temsil ile seyirciyle buluşmaktadır.

 

Bu sene hazırlanan gösteri sıradan olmayan bir formatla seyircinin karşısına çıktı. Yönetmen Vladimir Karabanov, büyük bir bilim insanının, sırrı çözüldüğünde insanların daha merhametli olacağı şifrelenmiş bir mesajının arayışında olduğu bir macera oyunu sahneledi.

 

Proje, Rusya’nın nükleer alanı tesislerinde ve yurtdışındaki ortaklıklarında görev yapan çalışanların 79 çocuğunu bir araya getirerek 6 Temmuz’da Macaristan’da bir prova kampında başlatılmıştı. Bu sene projeye, Beyaz Rusya, Bangladeş, İngiltere, Macaristan, Mısır, Hindistan, Kazakistan, Çin, Hırvatistan ve Türkiye’den çocuklar katılmaktadırlar. Rusya’dan gelen çocuklar, Rosatom’un var olduğu 23 şehri temsil etmekte olup, Moskova, St. Petersburg, Yekaterinburg, Nizhniy Novgorod, Çelyabinsk, Kurçatov, Sosnovıy Bor, Angarsk ve daha birçok başka şehirlerden gelen çocuklar da katıldılar. Müzikalin 21 günde hazırlanması artık bir gelenek haline gelmiştir. Bir aydan bile az bir sürede çocuklardan oluşan yaratıcılık grubu harika ve orijinal bir oyunu sahneleme hazır hale gelmektedir.

 

Müzikalin resmi galası 4 Ağustos günü Seksard şehrinde (Macaristan) yapılmıştı,  9 Ağustos günü müzikal Rusya’nın Ozersk şehrinde, 12 Ağustos günü ise Snezhinsk şehri tiyatrosunda sahneye konmuştu.

 

Projeye Türkiye’yi temsilen katılan Darya Kosenkova, Nuclear Kids Projesine daha önce de katıldığını belirterek, bu projenin kendi için bir ev gibi olduğunu söyledi. Konsenkova, şöyle konuştu: "Burada olmaktan çok mutluyum. Artık birçok ülkeden çok sayıda arkadaşlarım var. Biz her günümüzü müzikle, dansla, provalarla iç içe geçirdik. Zorlandığımız dönemlerimiz de oldu, ancak oldukça ilginç zaman geçirdik."

 

Projeye ilişkin değerlendirmelerde bulunan Akkuyu Nükleer A.Ş. Genel Müdürü Yuriy Galanchuk, "Türkiye ve Akkuyu Nükleer A.Ş.’nin bu harika projenin daimi katılımcıları olmasından gurur duymaktayız" dedi. Proje bu sene 10. yılını doldurmasına rağmen her zaman olduğu gibi hala birçok ülkede popüler olmaya devam ettiğine dikkat çeken Galanchuk, “Bu projede bir şekilde katılma şansına sahip olan herkes yaratılan güzel bir eserin katılımcısına dönüşüyor. Bu sanat ve yaratıcılık, nükleer alanı şehirlerini, ülkelerini ve hatta nesillerini bir araya getirmektedir" deyi devam etti.

 

http://www.nuckids.ru/ sitesinden proje hakkında daha detaylı bilgiye ulaşılabilir

 

Bigi için:

 

Nuclear Kids (NucKids); her sene yapılan ticari olmayan bir uluslararası yaratıcılık projesidir. Bu projeye, Rusya’nın nükleer alanındaki tesislerinde ve Rosatom Devlet Kuruluşu’nun yurtdışındaki ortaklıklarında çalışanların çocukları katılmaktadırlar. Peojenin ana hedefi; nükler sanayi tesisleri çalışanlarının çocukları arasında dostluk bağlarının kurulması, yetenekli çocukların yeteneklerini ve yaratıcılıklarını sergileyebilmesi için uygun koşulların sağlanması ve kültürel etkileşimde yeni geleneklerin keşfedilmesidir. Her sene yaz aylarında, Rosatom tesislerinde çalışanların 70’ten fazla erkek ve kız çocuklarının yanı sıra, bu çocukların farklı ülkelerden gelen yaşıtları tek bir platformu oluşturan prova  kampında bir araya gelerek 3 hafta süresince  profesyönel olarak müzikal temsilin yapım çalışmalarına katılmaktadırlar ve daha sonra, tüm ekip bu müzikal ile turneye çıkarak gerek Rusya’nın çeşitli şehirlerinde, gerek yurtdışındaki tiyatro sahnelerinde müzikali seyirciyle buluşturmaktadırlar. Müzikalin sahnelenmesinde tanınmış yönetmenler, besteciler, koreograflar ve profesyonel öğretmenler çocuklarla birlikte çalışıyorlar. Projeye bugüne kadar Lolita Milyavskaya, Elena Kiper, Dmitri Bikbaev, Aleksey Frandetti, Vladimir Kurbanov ve daha birçok profesyonel destek verdi. Müzikalin senaryosu her sene için özel olarak ayrı yazılmakta ve müzikleri de özel olarak bestelenmekte. 2009 yılında yapılan çalışmaya "Nuclear Kids" adı verilmişti, 2010 yılında proje katılımcıları "Git ve Gör" adlı müzikal yapmışlardı, 2011 yılında ise "Özgürlük Bunkeri" adlı müzikal sahnelendi, 2012 yılında "Hayal İstasyonu", 2013’te "Biz", 2014’te "Çocukluk Labirentleri", 2015’te "Rezerford’a Sor", 2016’da "21.Yüzyıl Hayalperestleri", 2017’de ise "Yaz Yağmuru" adlı temsiller sahnelenmişti.