Rosatom ve Akkuyu Nükleer Ürdün’deki Uluslararası Enerji Zirvesi’ne katılacak
15.05.2015

 

Ürdün Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından başkent Amman’da düzenlenen farklı ülkelerden 300’ün üzerinde  büyük enerji şirketinin katılacağı Uluslararası Enerji Zirvesi başlıyor.

 

Zirvenin açılış törenine Ürdün Krallığı Başbakanı Abdullah Ensour ve Ürdün Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı  İbrahim Saif  katılacak. Zirvede konuşulacak konular arasında; enerji verimliliğinin artırılması, Ürdün’ün enerji sistemi için gelişme stratejisi ve planı, ülkenin enerji sektörü için iddialı çağrı ve imkanlar, nükleer kaynaklı elektrik üretimi, yenilenebilir enerji kaynakları, yatırım koşulları, elektrik kaynaklarının çeşitlendirilmesi gibi konular yer alıyor.

 

“Nükleer enerji inşaat teklifleri” konulu oturumda Ürdün Nükleer Enerji Komisyonu Başkanı Haled Tukan, Rusatom Overseas A.Ş. (Rus Devlet Nükleer Şirketi Rosatom’un Yurtdışı Yatırımlarından Sorumlu Şirketi) Başkan Yardımcısı Milko Kovachev, Akkuyu Nükleer A.Ş. Operasyon Destekten Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Oleg Titov ve  Ürdün uranyum madencilik şirketi JUMCO Genel Müdürü sunum yapacak. Milko Kovachev, Ürdün Krallığı’nda Rus tasarımına göre inşa edilecek olan ilk nükleer güç santraline ilişkin bir sunum yapacak ve Rus nükleer güç santrallerinin güvenlik teknolojilerini anlatacak. Oleg Titov, Türkiye’de ilk nükleer güç santrali ve dünya genelinde BOO (build-own-operate; yap-sahip ol-işlet) modeline göre inşa edilecek ilk santral olan Akkuyu NGS Projesi hakkında bilgi verecek. Ayrıca Rus-Türk enerji işbirliğinin en önemli sonuçlarından olan Akkuyu Nükleer Santral Projesi’nin yapısı ve inşaat aşamalarını anlatacak.

 

Uluslararası Enerji Zirvesi, Ürdün enerji sektörünün gelişmesi sürecinde yer alan kamu kurumları ile farklı ülkeleri temsil eden özel şirketler için bir iletişim platformu konumunda. Etkinlik kapsamında düzenlenecek olan fuarda, farklı enerji sektörlerinde iş ve hizmet sunan şirketler tarafından standlar açılacak.  Zirve 19-20 Mayıs tarihleri arsında düzenlenecek.

 

Ürdün ile Rusya arasında 24 Mart 2015 tarihinde, Ürdün’de bir nükleer güç santralinin inşa edilmesine dair hükümetlerarası anlaşma imzalanmıştır. İlgili dokümanlar, Rus Devlet Nükleer Şirketi Rosatom’un Genel Müdürü Sergey Kiriyenko ve  Ürdün Nükleer Enerji Komisyonu Başkanı Haled Tukan tarafından imzalanmıştır. Eylül 2014 tarihinde Rusatom Overseas A.Ş. ile Ürdün Nükleer Enerji Komisyonu arasında Proje Geliştirme Anlaşması imzalanmıştır. Anlaşma kapsamında; su temini projesinin geliştirilmesi, enerji piyasası analizi, inşaat sahasının değerlendirilmesi, ÇED raporunun (Çevresel Etki Değerlendirmesi) hazırlanması gibi iş kalemleri öngörülmektedir.

 

Rusya, Ürdün’deki nükleer güç santrali inşaatı ihalesini Kasım 2013’te kazanmıştır. Santral, kurulu gücü 1000 MW olan VVER (Su Soğutmalı Su Moderatörlü Reaktörler) tipi iki adet güç ünitesinden oluşacaktır. İlk ünitenin 2025 yılında devreye alınması planlanmaktadır. Nihai inşaat sözleşmesinin 2016 yılında imzalanması, santralin inşaatı için gerekli yatırım miktarının ise 10 milyar ABD Doları civarında olması öngörülmektedir.

 

 

AKKUYU NÜKLEER A.Ş. Basın Servisi