Rosatom, nükleer endüstrinin 60. yılını Ankara`da kutladı
 

Rusya’nın nükleer enerji devi Rosatom, dünyadada nükleer endüstrinin kuruluşunun 60. Yılı dolayısıyla Rus Bilim ve Kültür Merkezi’nde bir fotoğraf sergisi düzenledi.

 

Sergiye, Rus Devlet Nükleer Şirketi Rosatom'un İletişim Bölümü Müdürü Sergey Novikov, Rusya Federasyonu Ankara Büyükelçisi Andrey Gennadiyeviç Karlov, Akkuyu NGS Elektrik Üretim A.Ş Genel Müdür Yardımcısı Rauf Kasumov, Rosatom Türkiye Temsilcisi Sergey Tamaev, Ortadoğu Teknik Üniversitesi Öğretim Üyeleri ve öğrenciler ile Hacettepe Üniversitesi Nükleer Mühendislik Bölümü Öğretim Üyeleri, öğrencileri ve çok sayıda davetli katıldı. 

 

  

Dünyanın ilk nükleer santrali 60 yıl önce Rusya’da hayata geçirildi. Dünyanın ilk nükleer santralini yapan Rosatom, Türkiye’nin ilk nükleer santrali olan Akkuyu NGS Projesi’ni de hayata geçirecek. Bu vesileyle bir konuşma yapan Rosatom İletişim Bölümü Müdürü Sergey Novikov, “Dünyanın birçok ülkesinde yatırımlarımız var. İşletmede olan santrallerimiz var. Bu santraller için en çağdaş halkla ilişkiler modellerini kullanıyoruz. Türkiye’de Akkuyu NGS için ana mesajımız ekonomik kazanımdır. Finlandiya’da inşa ettiğimiz nükleer santraller yapılan testler sonucu en güvenli seçildi. Akkuyu’da kullanacağımız teknoloji daha da gelişmiş olacak” dedi.

 

Sergide soruları yanıtlayan Novikov ayrıca İstanbul’da bir bilgilendirme merkezi açmaya hazırlandıklarını da duyurdu. Sergey Novikov “Mayıs ayının ikinci yarısında insanları nükleer enerji konusunda bilgilendirmek üzere İstanbul’da bir multimedya eğitim kompleksi açılacak. Biz “Nükleer enerji dünyasına yolculuk”, “Nükleer santral yapımı” ve diğer konularda multimedya programı hazırladık. Sinema ortamında panaromik  ekranın karşısına geçip kumanda kolu ile seçtiğiniz konu üzerinde keyifle çeşitli oyunları oynayabilirsiniz” ifadelerine kullandı. Novikov, Rosatom’un Rusya dışındaki bilgilendirme merkezlerinin 2012 yılında Vietnam ve Türkiye’de, (Mersin) 2013 yılında Bangladeş’de açıldığını hatırlattı ve 2014 yılında da Beyaz Rusya’da yeni bir merkez daha açılmasının planlandığını söyledi.

 

Rosatom’un 60 yılda yaptığı nükleer santrallerin görüntülerinin bulunduğu fotoğraflar, katılımcılar tarafından ilgiyle izlendi. Rosatom yetkilileri, katılımcıların nükleer endüstriye ilişkin sorularını yanıtladı. Daha sonra davetliler onuruna bir kokteyl verildi.

 

 

 

Akkuyu NGS A.Ş. Basın Servisi