Nükleer Sektör Haberleri




27.01.2016

Rosatom, Latin Amerika Nükleer Sanayi Zirvesinde ileri nükleer teknolojileri tanıttı

Buenos Aires’te “Latin Amerika Nükleer Sanayi Zirvesi” düzenlendi. İlki düzenlenen etkinlik, Brezilya, Arjantin, Meksika, Şili ve bölgenin diğer ülkelerden nükleer sektörünün önde gelen işletme ve kurumların yetkililerini bir araya getirdi.

 

Rosatom bünyesinde bulunan JSC Rusatom Overseas Inc.’nin Pazarlama ve İş Geliştirme Birimi Direktörü Dmitriy Bazhenov etkinlikte yaptığı konuşmada, Rosatom’un NGS inşaatından ve altyapı oluşturulmasından esnek finansal çözümlerin sunulmasına, teknik bilgi alışverişine ve nükleer enerji endüstrisinin kamu tarafından kabul seviyesinin yükseltilmesine kadar hazır çözümleri sunduğunu ifade etti.

 

Rosatom temsilcisi, Rus teknolojilere göre inşa edilen nükleer santrallerin tüm “Fukushima sonrası” güncelleştirilmiş güvenlik standartlarına uygun olduğunu söyledi. Modern Rus NGS’lerinin ünite güvenlik sistemleri, benzersiz güvenlik seviyesini sağlayan pasif ve aktif sistemlerin birleşmesine dayanıyor. VVER (su soğutmalı, su yavaşlatıcılı güç reaktörü) nükleer reaktörlerinin teknolojisi en çok referans alınanlardan biri. Bugün itibarıyla dünyada 38’i Rusya’nın dışında 11 farklı ülkede olmak üzere toplam 56 VVER reaktörü işletilmekte.

 

Kaynak: “Rosatom - Uluslararası Ağ” şirketi Basın Servisi