"Rosatom" Devlet Kuruluşu’nda yabancı uyruklu vatandaşlar için özel bir program başladı
 

Moskova’da "Rosatom" Devlet Kuruluşu’nda yabancı uyruklu vatandaşlar için nükleer sanayinin toplumla iletişimi alanında deneyim paylaşımına yönelik "Açık Diyalog" adlı özel bir program başladı.


Söz konusu programın ilk yabancı katılımcıları - proje şirketi Akkuyu NGS Elektrik Üretim Anonim Şirketi’nin (Akkuyu NGS A.Ş.) çalışanları olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları olmuştur. Bilindiği üzere, 2010 yılında Akdeniz kıyısındaki Mersin ilinde "NGS-2006" projesinin VVER-1200 tipi reaktörlü dört güç ünitesinden oluşan ve toplam 4800 MW güce sahip olacak nükleer santral inşasına yönelik Rus-Türk Hükümetleri arasında Anlaşma imzalanmıştır ve Rus tarafı, Hükümetlerarası anlaşmanın gereklerinin yerine getirilmesi amacıyla Türkiye'de Akkuyu NGS A.Ş.’yi kurmuştur. Bu yıl içerisinde Akkuyu NGS A.Ş. Mersin’de Toplum Bilgilendirme Merkezi açmayı planlamaktadır. Bilgilendirme Merkezinin ana görevi - proje hakkında halkı bilgilendirmeye devam etmektir. Yine bu amaç doğrultusunda, Rus Devlet Kuruluşu olan "Rosatom" ve Akkuyu NGS A.Ş’nin Moskova’daki Temsilciliği, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından oluşan bir grup için nükleer sanayinin toplumla iletişimi alanında deneyim paylaşımına yönelik özel bir program organize etti.


"Rosatom" Devlet Kuruluşu’nun İletişim Departmanı Müdürü Sergey Novikov’un Türk meslektaşlarına yaptığı konuşmada: "Nükleer sektörde çalışan Rus işletmeleri, toplum iletişiminde geniş deneyim kazanmıştır. Biz, nükleer sektörünü geliştirmeye karar veren her ülke ile deneyimimizi paylaşmaya hazırız. Rus nükleer işletmelerinin ana prensibi - tam bir bilgi şefaflığıdır. Halktan gizleyecek hiçbir şeyimiz yok. Her zaman her türlü sorunuza cevap vermeye, diyalog içinde olmaya istekliyiz ve sorular sormanızdan dolayı mutluyuz. En önemlisi: NGS nedir, nasıl çalışır, riskler var mı, güvenliği nedir ve güvenlik nasıl garanti edilebilir? gibi bilgilerin dinleyecilere aktarılmasıdır. Bilgisizlik ve üstü kapalı sözler dedikodular yaratır, bunlarda yanlış anlamalara neden olur ve sonuç olarak, korkular ortaya çıkar. Rusların çoğu nükleer sanayinin gelişimini sakin bir şekilde kabul eder ve destekler. Umuyorum Türk meslektaşlarımız Türkiye’deki hedef kitleleri ile güvene dayalı ilişkiler kurabilecek ve gelecekte kendi ülkenin deneyimlerinin paylaşılmasını mümkün kılacaklardır” dedi.


Beş gün süreyle Akkuyu NGS’nin Toplum Bilgilendirme Merkezi çalışanları, ilgi duyuldukları konularda tüm sorularını sorabilecekleri nükleer sektörün Rus uzmanlarıyla bir araya gelecek, Bilgilendirme Merkezi'nin çalışma özelliklerini öğrenmek için St. Petersburg kentinde mevcut olan özel bilgilendirme merkezini ziyaret edecekler ve işletmede olan NGS’yi ziyaret edecekler. Topluma bilgi vererek çalışmanın öneminin büyük olduğunu anlayan Akkuyu NGS A.Ş., ziyaretin tüm organizasyonunu üstlendi. Program tasarımı ve uygulanması "Rosatom" Devlet Kuruluşu, "Concern Rosenergoatom”, Kalininskaya Nükleer Santrali ve Rus nükleer sektörü Bilgilendirme Merkezi'nin desteği ile gerçekleşmektedir.

Akkuyu NGS A.Ş. Basın Servisi