"ROSATOM" devlet kuruluşu çalışma sonuçları
 

28.09.2012

28 Eylül’de Rusya’da Nükleer İşçi Günü kutlandı.Mesleki bayram arifesinde "Rosatom"  Devlet Kuruluşu İletişim Departman Müdürü Sergey Novikov bazı sonuçlar hakkında şu bilgileri verdi:

 

“Eğer şirketimizin gelişim dinamiğini ve kurumun genel durumunu rakamlar ve faaliyetler üzerinden değerlendirirsek; 2012 yılının ilk yarısı için "Rosatom"un 

konsolide geliri 180 milyar rubleden fazladır ve vergi öncesi karı 63 milyar rubledir.

 

Bu yılın sekiz ayı süresince Rusya’daki nükleer santrallerde 117 milyar kWh’den fazla elektrik üretilmiştir. Bu da üretimin geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 6 oranında arttığını gösterir.

 

Daha önce bildirildiği gibi, 25 Eylül’de Tver bölgesinde Kalininskaya Nükleer Güç Santrali’nin dördüncü ünitesi işletmeye alınmıştır. 2011 yılında bu ünitenin deneme işletimine başlanmış olup, bu zamana kadar da yüzde 100 güçte çalışma test programı tamamlanmıştır.

 

19 Eylül 2012 tarihinde Hindistan’daki “Kundakulam” NGS’ye ait ilk ünitenin reaktörüne nükleer yakıtın yüklenmesine başlanmıştır. Bu Nükleer Güç Santrali, Rus dizaynı ve bizim katılımımızla inşa edilmektedir. Nükleer Güç Santrali’nin ikinci ünitesi aynı yerde olup %95 oranında hazır hale getirilmiştir.

 

Ağustos ayının sonlarında ise İran’daki “Buşer” Nükleer Güç Santrali’ne ait birinci ünite %100’lük kapasiteye ulaşarak ülkenin enerji sistemine bağlanmış bulunmaktadır.

 


Rusya içerisindeki daha önce belirlenmiş sahalarda hâlihazırda eşzamanlı olarak 9 ünitenin inşaatı devam etmektedir. Bunlar, ikişer adet Rostovskaya, Novovoronejskaya NGS-2, Leningradskaya NGS-2 ve Kaliningrad Bölgesi’ndeki Baltiyskaya, ayrıca Sverdlov Bölgesi’ndeki Beloyarskaya NGS’ne ait bir adet BN-800 ünitesidir.

 

2012 yılının yaz aylarında Belarus’taki Ostrovetskaya NGS sahasında birinci blok için temel çukurları hazırlanarak aktif olarak inşaat işlerine başlanmıştır.

 

 
Önümüzdeki on yıllık dönem için (2013 – 2022)  yurt dışından alınan siparişlere gelince, bu dönem için portföyümüz 69,3 milyar doları bulmuştur. 2011 yılında ise 50 milyar doların üzerinde idi.
 


Böylece Fukushima’da meydana gelen olaylara rağmen 2011-2012 yılları için yurt dışından alınan siparişlerin sayısının artmış olmasını özellikle belirtmek isterim. Şu an için, Belarus ve Çin’de kurulacak olan NGS projeleri uygulama aşamasındadır. Türkiye Cumhuriyeti, Hindistan Cumhuriyeti, Ermenistan Cumhuriyeti, Bangladeş Halk Cumhuriyeti, Sosyalist Vietnam Cumhuriyeti ve Ukrayna hükümetleri ile nükleer güç üniteleri inşaatı yapılmak üzere hükümetler arası anlaşmalar imzalanmıştır. Çift taraflı olarak imzalanmış anlaşmalara göre yurt dışında 19 güç ünitesi inşaatı planlanmaktadır. 2010 yılında ise bu rakam 11 idi”

 

ROSATOM DK Basın Departmanı kayıtlarına göre

AKKUYU NGS BASIN DEPARTMANI