Nükleer Sektör Haberleri
30.10.2015

Rosatom, ASEAN (Güney Doğu Asya Ülkeleri Birliği)ni nükleer endüstrisinin gelişimi açısından gelecek vaat eden bölge olarak görüyor

Rosatom'un Güney Doğu Asya Temsilcisi Egor Simonov, 26-30 Ekim 2015 tarihleri arasında Singapur'da düzenlenen 2015 Uluslararası Enerji Haftası (SIEW-2015) kapsamında bir konuşma yaptı ve Nanyang Teknoloji Üniversitesi S. Rajaratnam Uluslararası Araştırmalar Okulu (Nanyang  Technological University Rajaratnam School of International Studies) tarafından organize edilen "Güney Doğu Asya nükleer enerjiye hazır mı?" konulu yuvarlak masa toplantısı çerçevesinde barışçıl atomun bölgedeki gelişim imkanları hakkında bilgi verdi.

 

Toplantıda uluslararası bilirkişiler ve ASEAN ülkelerinin devlet ve kamu kurumlarının temsilcileri bir araya geldi. Yuvarlak masa toplantısına, UAEA (Uluslararası Atom Enerji Ajansı) eski Genel Müdür yardımcısı Olli Heinonen, Endonezya Ulusal Atom Enerji Ajansı (BATAN) Başkan Yardımcısı Taswanda Taryo ve Singapur Devlet Bilim Akademisi Başkanı Profesör Andrew Thye Shen Wee gibi isimler katıldı.

 

Rosatom temsilcisi konuşmasında, elektrik enerjisine aktif şekilde artan ihtiyaçları dikkate alarak nükleer üretimin dünya piyasasında kilit rol oynayan ülkeler arasına girme ihtimali yüksek olan ASEAN ülkeleri için nükleer endüstrisinin avantajlarına dikkat çekti. Egor Simonov, NGS'lerin ekonomik ve temiz elektrik enerjisi gibi öncelikli artılarının yanı sıra nükleer teknolojilerinin bu sektörde yeni olan ülkeleri sosyal ve ekonomik gelişiminin yepyeni seviyeye taşıdığını ifade etti. Simonov, "Nükleer santrallerin yapımı farklı ekonomi sektörlerinin gelişmesine ivme kazandırmaktadır. Nükleer endüstrisi yeni istihdam olanakların yaratılmasına, makine sanayinin ve inşaat sektörünün genişlemesine, bilim-teknik potansiyelin ve eğitimin gelişmesine katkıda bulunmaktadır" dedi.

 

Simonov ayrıca, ASEAN ülkelerinin karşısında duran ve ulusal nükleer programlarının geliştirilmesini engelleyen başlıca sorunlara da değendi. Bu sorunları proje finansmanı, altyapı gelişim ve uzman eğitim düzeyi, ayrıca güvenlik konuları ile kamuoyu tarafından nükleer endüstrisine olan algı seviyesi olarak sıralayan Simonov,  sorumlu tedarikçinin görevinin, bu sorunların çözümünde yeni ülkelere destek vermek olduğunu söyledi.  Bu tür çalışmalara, Rosatom tarafından Ninh Thuận NGS yapım hazırlıklarında Vietnamlı ortaklarına verilen komünikasyon desteğini örnek gösteren Simonov, şöyle devam etti: “Nükleer endüstrisine olan negatif tutumun genellikle bilgi yetersizliğinden kaynaklanmasından dolayı Rosatom nükleer teknolojileri ile ilgili temel bilgilerin geliştirilmesi için Vietnam'da bilgilendirme merkezini açtı. Benzer merkezler Rusya ve dünya genelinde 22 şehirde açılmış ve istatistiklere göre merkezleri ziyaret eden insanların % 80'i nükleer endüstrisine olan tutumlarını değiştiriyor.”

 

Egor Simonov, teknolojilerin güvenliği hakkında konuşurken, "3+" nesil VVER tipi Rus reaktörlerinin Fukushima kazasından sonra yapılan değerlendirmeleri dikkate aldığını ve deprem, sel ve hatta uçağın üstüne düşmesi gibi dış etkenlere karşı dayanabildiğini belirtti.

 

Güney Doğu Asya bölgesinde Rosatom Ninh Thuận NGS iki güç ünitesinin yapım projesini ve nükleer teknoloji merkezinin kuruluş projesini uygulamakta. Ayrıca bu yıl Rosatom bünyesinde bulunan kuruluşların katıldığı Rus-Endonezya Konsorsiyumu, Rus şirketinin izotop sevkiyatını yaptığı Endonezya'da deney reaktörünün ön projelenmesi ile ilgili ihaleyi kazandı. İşbirliği çerçeve anlaşmaları, Myanmar Birliği Cumhuriyeti Hükümeti ve Tayland Nükleer Teknolojiler Enstitüsü ile imzalandı.

 

Kaynak: "Rosatom - Uluslararası Ağ" şirketi Basın Servisi