Putin’den Türk öğrencilerin de eğitim gördüğü MEPhI’ye ziyaret
 

Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin, Türkiye’den gelen öğrencilerin de eğitim gördüğü MEPhİ Nükleer Araştırmalar Üniversitesi’ni ziyaret etti. Rusya Lideri’nin bir araya geldiği öğrenciler arasında Türk Nükleer Mühendislik öğrencisi Gökçehan Tosun da yer aldı.

 

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin MEPhİ Ulusal Nükleer Araştırmalar Üniversitesi’ni ziyaret etti. Devlet Başkanı’nı, Üniversite Rektörü Mihail Strihanov, Rusya Bilim ve Eğitim Bakanı Dmitriy Livanov, Başkan Danışmanı Andrey Fursenko ve Rusya Devlet Nükleer Şirketi Rosatom’un Genel Müdürü Sergey Kiriyenko karşıladı.

  

Üniversite Rektörü Mihail Strihanov, Devlet Başkanı’na üniversite tarihini ve günümüz durumunu gösteren tanıtım panoları üzerinden bir sunum yaptı. Vladimir Putin, yükseköğrenimin güncel sorunları, üniversitenin gelişme perspektifleri ve nükleer teknoloji alanında olan yenilikçi Rus tasarımları konusunda bilgilendirildi. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, “Rusya enerji piyasasın nükleer enerjinin payı büyük değil, sadece %16’lık bir paya denk gelmektedir. Hedefimiz ise %25’lik bir paya ulaşmak. Bu da demek oluyor ki, 2030 yılına kadar 28 tane ilave güç ünitesi inşa etmemiz gerekir” dedi. 
Putin “Buna ilaveten Rus Devlet Nükleer Şirketi Rosatom yurt dışında 22 güç ünitesinin inşaatı için ihale almış durumdadır. Fukuşima-1 kazasından sonra Almanya ve Japonya bu sektörü geliştirmelerini reddetseler de,  dünyada nükleer enerji sektörünün gelişme durumu kaçınılmazdır. Kalan başka tüm ülkeler, nükleer enerji sektörünün geliştirilmesi gerektiğini düşünüyorlar, ben de onlarla hem fikir olup, bu olgunun kaçınılmaz olduğunu düşünüyorum. Doğal ilerleme döngüsünü ters tarafa döndürmenin mümkün olmadığını düşünüyorum’’ diye sözlerine devam etti. 

 

Putin, devlet kurumu Rosatom’un günümüzde hem iç hem dış piyasaya proje olarak önerdiği tüm tekliflerin, Japonya’daki olan kazadan sonra yürürlüğe giren tüm yüksek güvenlik standartlarına uyduğunun da altını çizdi.   

 

Üniversite rektörü Mihail Strihanov, MEPhİ Ulusal Nükleer Araştırmalar Üniversitesi’nin, Rus üniversiteler arasında dünya sıralamalarında yer alan nadir üniversitelerden biri olduğunu söyledi. Strihanov, Putin’e üniversitenin temel programlarını hayata geçirme planlarını, dünyaca ünlü bilim adamlarının üniversite bünyelerinde ders ve konferans verme amaçlı planlarını anlattı. 

 

 

Rusya Cumhurbaşkan Basın Servisi ve Rusya Gazetesi

 

Devlet Başkanı Vladimir Putin amfide öğrencilerle konuşma fırsatı da buldu. Rusya lideri ile görüşmeye MEPhİ Ulusal Nükleer Araştırmalar Üniversitesi’nin Rusya’nın farklı bölgelerindeki şubelerinden (Sverdlovsakaya, Çelyabinskaya, Kalujskaya ve diğer bölgelerden) bilim yarışmalarını kazanan Rus ve yabancı öğrenciler davet edildi. Öğrenciler arasında ise Türkiye’den gelen MEPhİ Üniversitesi’nin 2. sınıf öğrencisi olan  Gökçehan Tosun da yer aldı.

 

Vladimir Putin, ‘’Tüm inancımla söyleyebilirim ki, MEPhİ Üniversitesi’nin uzmanları birçok alanda dünyada tartışılmaz liderler olmaktadır. Size öğrencilik hayatınızda başarılar ve ileri ki iş olanakları konusunda bol şans dilemek istiyorum’’ diyerek sözlerini tamamladı.

 

Genç mühendisler Devlet Başkanı’na, dünyada eşi benzeri bulunmayan endoskopik kapsülü gösterdiler. Vladimir Putin öğrencilerden sınav dönemi sonuçlarını sorup, gelecek öğrenci bayramlarını kutladı (Rusya’da 25 Ocak’ta kutlanıyor). MEPhİ Üniversitesi’nin korosu özel bir eser seslendirdikten sonra, Putin tiyatro salonundaki kuyruklu piyanoyu yöneldi. Rusya Lideri enstrümanın başına geçip, meşhur beste olan ‘’Moskovskiye okna’’ adlı parçayı çaldı.

 

Rusya Lideri Putin ile bir araya gelen Gökçehan Tosun izlenimlerini şu şekilde paylaştı: ‘’Vladimir Putin, öğrencileri ve öğrencilik hayatını çok iyi anlıyor.  Yetenekli öğrencilerin yenilikçi buluşlarına devlet teşviği verme sorununu çözmeye söz verdi.  Bu kadar büyük bir ülkenin devlet başkanının eğitim öğretim sistemi ile yakinen ilgilendiğini görmek ve bu kadar yoğun çalışma temposu içeresinde öğrencilerle bizzat konuşma fırsatı bulduğunu görmek çok hoş bir duygu’’.

 

MEPhİ Üniversitesi, Rusya’nın önde gelen teknik üniversitesidir. Ulusal Nükleer Araştırmalar Üniversitesi unvanına layık görünen ilk Rus yükseköğrenim kurumlarından bir tanesi olma statüsü nedeniyle de belirli ayrıcalıklara sahip bulunmaktadır.  

 

Üniversitenin uzmanlık alanları içerisinde nükleer mühendislik ve nükleer teknolojileri bölümleri yer almaktadır. 

 

MEPhİ Üniversitesi’nde,  temel bilim araştırmaları, nükleer alan için uzmanların kaliteli eğitim süreçleri gerçekleştirilip, önde gelen üniversitelerle ise işbirliği içeresinde bulunmaktadır.

 

 

Bilgi: Bugün itibarıyla MEPhİ Üniversitesi’nde nükleer alan bölümlerinde 190 Türk öğrencisi eğitim öğretim görmektedir. (78 öğrenci hazırlık sınıfında,64 öğrenci 1.sınıfta ve 48 öğrenci 2.sınıfta okumaktadırlar). 

Akkuyu NGS A.Ş. Basın Servisi