Nükleer Sektör Haberleri
02.12.2014

Putin-Erdoğan Zirvesi`nde en önemli gündem maddelerinden biri de Akkuyu oldu

 

  • Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile yaptığı görüşmede Akkuyu Nükleer Güç Santrali Projesi de gündeme geldi. 
  • Putin, santralin güvenliğini vurgularken Erdoğan da ÇED Raporu’nun onayından sonra çalışmaların hız kazanacağını bildirdi. 

 

 

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in 1 Aralık 2014 Pazartesi günü gerçekleştirdiği Ankara ziyaretinde Akkuyu Nükleer Güç Santrali Projesi en önemli gündem başlıklarından biri oldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Putin’in görüşmesinin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında Erdoğan görüşmede Akkuyu Nükleer Enerji Santrali ile ilgili detay bir çalışma yapıldığını belirterek, ÇED Raporu’nun onayının ardından projenin hız kazanacağını söyledi.

 

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, yoğun güvenlik önlemlerinin alındığı Esenboğa Havalimanı'nda resmi törenle karşılandı. Putin ve beraberindeki heyeti, Esenboğa Havalimanında Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Dışişleri Bakanlığı yetkilileri ile Rusya Büyükelçiliği yetkilileri karşıladı.

 

Gündemde ekonomi ve enerji vardı…


Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın eş başkanlığında toplanan Türkiye-Rusya Üst Düzey İşbirliği Konseyi (ÜDİK) toplantısı için beraberinde 10 bakanla Ankara’ya gelen Putin’in ziyaretinde ekonomi siyasi konuların önüne geçti. İki ülkenin 2010 yılında açıkladığı 100 milyar dolarlık ticaret hacmi hedefi için Türkiye’ye gelen Putin ile Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın en önemli gündem maddesi enerji oldu...

 

Erdoğan ile görüştü…


Putin için Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda karşılama töreni düzenlendi. Putin'i Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı Atlı Tören Birliği karşıladı. Törenin ardından, Putin ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 1.5 saat baş başa görüştü. İki lider baş başa görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenleyerek gazetecilerin sorularını yanıtladı.


Rusya’dan turistlerin Türkiye’ye gelenler arasında birinci sırada olduğunu ve bu sayının bu yıl artacağı yönünde izlenimler olduğunun altını çizen Erdoğan, “Türkiye’de hayata geçirdiğimiz en önemli ve stratejik yatırımlarımızdan biri olan Akkuyu Nükleer Enerji Santrali ile ilgili geniş detay bir çalışmayı, bir değerlendirmeyi değerli dostumla aramızda yaptık. Tabii 3 yılı aşkın bir süredir devam eden bu çalışmaların bundan sonraki süreci, ÇED’in onaylanmasıyla daha da artacak. Bu yatırımın bedeli 20 milyar dolar civarında. Bununla ilgili olarak gerek Sayın Başbakan, gerek ilgili bakanlarla bir müşterek çalışmayı yapacağız. Bu müşterek çalışmayla ilgili de Rusya Federasyonu’nun Türkiye’deki yatırımlarına yönelik bu konudaki hassasiyetlerini aldık. Bunu da değerlendireceğiz” diye konuştu.

 

Akkuyu Nükleer Enerji Santrali’ne ilişkin olarak 200 civarında gencin Rusya’da eğitildiğini ve tekrar Türkiye’ye dönerek buradaki projenin geliştirilmesine katkı sunacağını anlatan Erdoğan, bu gençlerin yeni mühendislerin eğitimine katkı sunacağını anlattı.

 

PUTİN’İN SÖZLERİ


Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Putin de Mersin'de inşa edilmesi planlanan Akkuyu Nükleer Enerji Santrali Projesi'ne değinerek,  santralin inşasıyla ilgili olarak ne finansman ne de süre konusunda sorun olmadığını bildirdi. Putin, "Projenin güvenliği konusunda da Fukuşima sonrası teknolojileri uygulanıyor. O yüzden güvenlik konusunda kimsenin şüphesi olmasın" dedi.

 

İki ülkeden ilgili bakanların da katıldığı ÜDİK toplantısında ise ikili ilişkiler, kapsamlı şekilde ele alındı. Daha sonra heyetler arası görüşmelerin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, Putin onuruna akşam yemeği verdi.

 

 

Akkuyu Nükleer A.Ş. Basın Servisi