Proje Katılımcıları

Rosatom "Rusya Federasyonu Devlet Atom Enerjisi Kuruluşu "


Devlet Kuruluşu olan ‘Rosatom’ bünyesinde 270’ten fazla sanayi ve bilimsel araştırma şirketini  barındırır. Bunların arasında Rusya’nın nükleer sektöründe faaliyet gösteren şirketler olarak nükleer silah üretim tesisleri, bilimsel araştırma organizasyonları ve dünyanın tek nükleer buzkıran filosu sayılabilir.

 

Rosatom, dünyada nükleer teknoloji pazarında lider konumundadır. Dünya sıralamasında yurtdışında aynı anda inşa edilen nükleer santral  sayısında  birinci, uranyum maden rezervinde ikinci, uranyum üretiminde beşinci, nükleer enerji üretiminde ise dördüncü sıradadır. Aynı zamanda, dünyanın uranyum zenginleştirmesinin %40’nı ve nükleer yakıt piyasasının %17’ni elinde tutmaktadır.


 Akkuyu Nükleer Anonim Şirketi

İşveren ve Proje YatırımcısıHükümetlerarası Anlaşma uyarınca, Akkuyu NGS’nin inşaatı, işletmesi ve işletmeden çıkarılması için 13 Aralık 2010 tarihinde Ankara’da Akkuyu Nükleer Anonim Şirketi kurulmuştur. Bunu takiben, Rusya Federasyonu’nun başkenti Moskova’da, şirketin temsilciliği açılmıştır.


 OJSC ‘’Concern Rosenergoatom’’

Akkuyu Nükleer A.Ş’nin hissedarı. Teknik İşveren– İşletmeci kuruluşRusya’da nükleer santrallerde enerji üretimi alanında faaliyet gösteren bir kuruluştur. Kuruluş halen10 nükleer santral sahasında 32 güç ünitesini işletmektedir. OJSC Concern Rosenergoatom, işletmeci kuruluş olarak, nükleer santrallerin ömrü boyunca nükleer ve radyasyon güvenliğini temin etmek için tüm sorumluluğu üstlenmektedir.


 JSC Atomenergoproekt

Santralin TasarımcısıMühendislik şirketi ve nükleer güç santrallerin tasarımcısıdır. Detaylı proje ve tasarım dokümantasyonunun hazırlanmasının yanı sıra nükleer güç santralinin inşaatı esnasında proje denetimi ve işletmesi boyunca teknik destek de dahil  olmak üzere nükleer santralin modernizasyonu ve inşaatına ilişkin tüm proje etüt çalışmalarını yürütür.

 

Aynı zamanda, nükleer güç santrallerin yapı-montaj çalışmaları, ekipman ve malzeme tedariki, devreye alma ve işletmeye alma işlemlerini gerçekleştirir. Şirket, faaliyetini Rusya ve uluslararası kalite standartlarının gereklerine uygun olarak yürütür. JSC Atomenergoproekt, Akkuyu NGS için referans olarak gösterilen Novovoronej NGS-2 (AES-2006 projesi) santralinin tasarımcısıdır.


 OKB GIDROPRESS

Reaktör TasarımcısıŞirket tarafından nükleer güç santralleri için,  son derece güvenli, ekonomik, hem Rusya Federasyonu’nda hem de yurtdışında rekabet gücü yüksek olan reaktör sistemlerinin tasarımı, teorik hesabı, deneme-araştırma  ve üretimi ile ilgili olarak zor ve geniş kapsamlı faaliyetler yürütülmektedir.


 RRC Kurchatov Institute

Proje Bilimsel DanışmanıUlusal Araştırma Merkezi ‘Kurchatov Institute’, dünya çapında önde gelen bilimsel araştırma merkezlerinden olup, ilk ulusal araştırma laboratuvarı unvanına sahip bir enstitüdür. Kurchatov Enstitüsü; Yüksek Enerji Fiziği Enstitüsü, Teorik ve Uygulamalı Fizik Enstitüsü, Saint Petersburg Nükleer Fizik Enstitüsü gibi dört enstitüyü bünyesinde barındırır. Bu araştırma merkezi, dünya nükleer endüstrisinin öncelikli faaliyet alanlarında yeni teknolojileri geliştirmektedir.


 JSC Atomstroyexport

Akkuyu Nükleer A.Ş’nin hissedarı. Nükleer Güç Santralinin Ana Müteahhidi.Devlet kuruluşu Rosatom’un yurtdışında nükleer güç santrallerinin inşaatı ve modernizasyonu alanında faaliyet gösteren bir mühendislik şirketidir. JSC Atomstroyexport, Rusya’nın nükleer enerji alanında yarım asırlık tecrübe ve birikime sahiptir. Doğu Avrupa’da ve Finlandiya’da 30 civarında nükleer santral güç ünitesinin inşaatına katılmıştır. VVER/PWR tipi yeni nesil referans ünitelerine sahiptir (Çin’deki ‘Tianwan NGS’). Şirket; İran, Hindistan, Bulgaristan, Slovakya, Türkiye ve Çek Cumhuriyeti’nde çalışmalarını sürdürmektedir. Çin, Hindistan, Beyaz Rusya, Macaristan, Vietnam, Ermenistan, Çek Cumhuriyeti, Ürdün’de yeni güç ünitelerinin inşaatına, Ukrayna’daki Hmelnickiy NGS’nin üçüncü ve dördüncü ünitelerinin inşaatına ve diğer projelere katılmayı planlamaktadır.


 JSC Inter RAO UES
Akkuyu Nükleer A.Ş’nin hissedarı

Rusya ve yurtdışında farklı elektrik enerjisi alanlarında  faaliyet gösteren bir holdingdir. Şirket, elektrik enerjisi ithalatı ve ihracatında Rusya’da lider konumda olup, üretim ve pazarlama alanında gün geçtikçe daha da aktif rol üstlenmekte ve yeni iş alanları geliştirmektedir. Inter RAO UES’in hedefi, global bir enerji şirketi oluşturmak ve dünya enerji piyasasında önemli bir aktör konumuna gelmektir. INTER RAO UES idaresinde olan nükleer güç santrallerin toplam kurulu gücü yaklaşık 29000 MWe’tir.


 JSC Atomtechenergo

Akkuyu Nükleer A.Ş’nin hissedarıİşletmeye alma alanında faaliyet gösteren bir mühendislik şirketidir. Reaktöre yol verme  ve işletmeye alma esnasında yapılan test çalışmalarıyla birlikte işletmede olan ünitelerin bakım onarım hizmetlerini ve inşaat ile işletme halindeki santrallerin personel eğitimini sağlar.


 JSC Atomenergoremont

Akkuyu Nükleer A.Ş’nin hissedarı

Nükleer santrallerin teknik hizmet, bakım onarım ve yeniden yapılanması alanında faaliyet gösteren bir şirkettir. Şirketin, Rusya’da mevcut nükleer güç santrallerinde bakım onarım birimleri vardır. 
Nükleer güç santrallerinde tüm bu  hizmetleri sağlarken, modern bakım onarım ekipmanının tasarım ve üretimi ile birlikte nükleer santrallerin  tüm ekipmanları ve boru hatları üzerinde kapsamlı ve sorumluluk isteyen işlemleri yapar. Bünyesinde, tasarım-teknoloji merkezleri ve personel eğitim kurumları mevcuttur.