Ortadoğu ve Kuzey Afrika Nükleer Endüstri Kongresi İstanbul`da yapıldı

Türkiye nükleer teknoloji ile ilgili önemli bir uluslararası kongreye ev sahipliği yaptı. İstanbul’da gerçekleşen MENA (Ortadoğu ve Kuzey Afrika) Nükleer Endüstri Kongresi’nde nükleer enerjide gelinen son teknolojik gelişmeler masaya yatırıldı. Kongrede konuşan Akkuyu NGS A.Ş Genel Müdür Yardımcısı Rauf Kasumov uluslararası örnek çalışmalar oturumunda, Akkuyu Nükleer Santral Projesi’ni anlattı.

 

Ortadoğu ve Kuzey Afrika Nükleer Endüstri Kongresi 18-19 Haziran'da İstanbul'da yapıldı. Uluslararası kongrenin teması “ekonomiye destek için, temiz, güvenli ve sürdürülebilir nükleer enerji” oldu. Küresel pazarda Ortadoğu ve Kuzey Afrika ülkeleri ile Türkiye’nin nükleer teknoloji geliştirme stratejisinde kapsamlı bir çalışma sağlama amacındaki kongre, nükleer enerji geliştirme konusundaki temel düşünceler üzerine de tartışmalara olanak sağladı.

 

İki gün süren kongrenin ilk gününde Fukuşima kazası sonrasında güvenlik konusunda yaşanan yeni gelişmeler masaya yatırıldı. Aynı gün Ortadoğu ve Kuzey Afrika ile Türkiye’de nükleer enerji geliştirme stratejileri konuşuldu. Nükleer güvenlik konusunda da politikalar, düzenlemeler ile uluslararası işbirliği ve risk yönetimi başlıklarında sunumlar yapıldı. İkinci günün ilk oturumunda ise yeni başlayan ülkeler için teknoloji ve model seçimi ile uluslararası örnek çalışmalar ve finansman konuları tartışıldı.

 

 

Bu başlığın konuşmacılarından biri de Akkuyu NGS A.Ş Genel Müdür Yardımcısı Rauf Kasumov oldu. Kasumov Akkuyu Nükleer Santral Projesi ve aşamaları hakkında genel bilgi verdi. Rauf Kasumov projede neden Yap-Sahip ol-İşlet (BOO) modelinin seçildiğini şu sözlerle anlattı: “Türkiye’nin enerji piyasası yatırımcılar açısından oldukça çekici bir konumdadır. Türkiye’deki elektrik şebekesi ayrıca Ortadoğu ve Avrupa’ya elektrik satışına olanak sağlamaktadır. Türkiye ve Rusya bizim projemizi desteklemektedir.”

 

Akkuyu Nükleer Santrali sayesinde bölgede ticaret, sanayi, eğitim, sağlık ve ulaşım altyapısının gelişeceğini belirten Akkuyu NGS A.Ş Genel Müdür Yardımcısı Kasumov, projenin montaj işlerinin yüzde 40’lık bölümü ile ekipman ve malzemenin yüzde 20’lik bölümünün Türk şirketler tarafından karşılanacağını açıkladı. Kasumov, Akkuyu Nükleer Santral Projesi’nin Çevresel Etki Değerlendirme Raporu’nun hazır olduğunu ve bu yıl içinde onay alınmasının beklendiğini hatırlattı. Son olarak da bu yılsonuna kadar İstanbul’a bir bilgilendirme merkezi açılacağını kaydetti.

 

Kongre yönetimi kongreye 20 ülkeden yaklaşık 200 delegenin davet edildiğini bildirdi.Toplantıya ayrıca Türkiye’yi temsilen Türkiye Atom Enerjisi Kurumu Başkanı Zafer Alper, Enerji Bakanlığı Nükleer Enerji Projeleri Uygulama Dairesi Başkanı Necati Yamaç ve Elektrik Üretim A.Ş Genel Müdürü Halil Alış davet edildi. İki gün süren kongreyi Türk özel sektör temsilcileri de yakından takip etti.

 

 

Akkuyu NGS A.Ş basın servisi