Ön Lisans

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), Akkuyu Nükleer A.Ş’ye 36 aylığına üretim ön lisansı verdi.

 

 

Akkuyu Nükleer Santral Projesi’nin üretim lisansının ilk aşaması tamamlandı. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) yaptığı açıklama ile Akkuyu Nükleer A.Ş’ye 36 aylığına üretim ön lisansı verdiğini duyurdu.

Böylece Akkuyu Nükleer Santrali’nin elektrik üretimi yatırımına başlanabilmesi için gerekli onay, izin, ruhsat ve benzerlerinin alınabilmesi için  ‘Ön Lisans’ süreci başlamış oldu.  25 Haziran 2015 tarihinden geçerli olacak bu karar ile 3 yıl boyunca gerekli hazırlıklar yapılabilecek.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu, Akkuyu Nükleer A.Ş.'nin ön lisans kapsamındaki yükümlülüklerini yerine getirmesi halinde üretim lisansını da alabileceğini kaydetti.

2015 yılının en önemli gündem maddesi, inşaat  izinlerinin alınmasına ilişkin hazırlık çalışmalardır. Bu konuda ilgili kurum ve kuruluşlar nezdinde gerekli çalışmalar yapılmaktadır. Gerekli izinler ve lisanslar alındıktan sonra Akkuyu NGS inşaatı ile ilgili işlerin yerine getirilmesine başlanacaktır.

Projenin finansmanı da planlanan programa uygun olarak gerçekleştirilmektedir. 2015 yılının ocak ayında projeye 800 milyon ABD doları aktarılmıştır. Akkuyu NGS Projesi’ne bugüne kadar aktarılan toplam tutar ise yaklaşık olarak 3 milyar ABD dolarını bulmuştur.

Türkiye’nin ilk nükleer santrali Akkuyu Nükleer Güç Santrali (NGS) kapsamında, Deniz Yapıları İnşaatı’nın temeli ise geçtiğimiz nisan ayında atılmıştı.

Yıllık 8000 saatlik çalışma süresi ile elektrik üretim sisteminin ana unsurlarından biri olarak görev yapacak 4800 megavat kurulu gücündeki Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nin işletmeye alındıktan sonra, Türkiye’deki elektrik enerjisi talebinin yaklaşık yüzde 7'sini karşılaması öngörülüyor.